Yoga zvogëlon stresin, tani e dini pse

Gjashtë muaj më parë, studiuesit nga UCLA publikoi një studim që tregoi se ekziston një lloj specifik i yogës i quajtur Meditim Kirtan Kriya praktika e përditshme e të cilit ul nivelet e stresit në njerëzit që kujdesen për ata që preken nga sëmundja Alzheimer dhe çmenduria. Tani ata e dinë pse.

Siç është raportuar në atë studim të parë, duke praktikuar këtë lloj Yoga 12 minuta në ditë për 8 javë çoi në një reduktim të mekanizmave biologjikë përgjegjës për një rritje të përgjigjes inflamatore të sistemit imunitar. Dihet në botën mjekësore që nëse kjo përgjigje imune inflamatore aktivizohet vazhdimisht, ajo mund të kontribuojë në një mori problemesh shëndetësore kronike.

Yoga zvogëlon stresin.
Kopjoni dhe ngjisni kodin e mëposhtëm për të marrë imazhin në blogun tuaj

Në një raport në numrin aktual të revistës Psychoneuroendocrinology, Dr. Helen Lavretsky, profesor i psikiatrisë në Institutin UCLA Semel për Neuroshkencën dhe Sjelljen Njerëzore, dhe kolegët e kanë botuar punën e tyre me 45 kujdestarë të të afërmve me çmenduri. 68 gjenet nga këta kujdestarë u përgjigjën ndryshe pasi bënë këto seanca meditimi, duke çuar në një ulje të përgjigjes inflamatore të sistemit imunitar.

Kujdesi për një anëtar të familjes me Alzheimer mund të jetë një stresues kryesor i jetës. Kujdestarët kanë nivele më të larta stresi dhe depresioni dhe nivele më të ulëta të kënaqësisë dhe gjallërisë në jetën tuaj të përditshme. Nga ana tjetër, kujdestarët tregojnë nivele më të larta të biomarkerëve të inflamacionit dhe janë në rrezik për sëmundje të lidhura me stresin dhe përkeqësim të shëndetit të përgjithshëm.

Lavretsky vuri në dukje një rritje dramatike të çmendurisë dhe numrin e kujdestarëve të familjes që mbështesin ata të dashur. Aktualisht, të paktën 5 milion amerikanë kujdesen për një person me çmenduri.

«Ne e dimë që kujdestarët janë në rrezik më të lartë të zhvillimit depresión. Incidenca e depresionit klinik në kujdestarët e të afërmve me çmenduri është afër 50%. Mjekët gjithashtu kanë dy herë më shumë gjasa të raportojnë nivele të larta shqetësimi emocional.

Kërkimet kanë sugjeruar për disa kohë që ndërhyrje psikosociale si p.sh. të menduarit zvogëlojnë efektet e pafavorshme të stresit në kujdestarin. Sidoqoftë, mënyrat në të cilat këto procese psikosociale ndërhyjnë biologjikisht te njerëzit janë kuptuar dobët.

Në studim, pjesëmarrësit u caktuan rastësisht në 2 grupe. Grupit të meditimit iu mësua një praktikë 12-minutëshe e jogës (Kirtan Kriya) dhe ajo kryhej çdo ditë për 8 javë. Grupit tjetër iu kërkua të relaksohej në një vend të qetë me sytë mbyllur ndërsa dëgjonte muzikë instrumentale në një CD relaksimi, gjithashtu për 12 minuta në ditë për 8 javë. Disa mostra të gjakut u morën në fillim dhe në fund të studimit.

«Qëllimi i studimit ishte të përcaktonte nëse meditimi mund të ndryshojë aktivitetin e proteinave inflamatore dhe antivirale që formësojnë shprehjen gjenike të qelizave imune. Analiza jonë tregoi një rënie në aktivitetin e këtyre proteinave të lidhura drejtpërdrejt me rritjen e inflamacionit. Ky është një lajm inkurajues. Mjekët shpesh nuk kanë kohë, energji ose lidhje që mund të sjellin një farë lehtësimi nga stresi i kujdesit për një të dashur me çmenduri, kështu që praktikimi i kësaj forme të shkurtër të yogës, i cili është i lehtë për tu mësuar, është një mjet i dobishëm ".

Burim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.