8 zakone për të përmirësuar jetën tuaj [sfida e 31 ditëve]

Unë ju propozoj një lojë.

Unë do të zbuloj shtatë zakone që mund të bëjnë që jeta juaj të ndryshojë për mirë në mënyrë të jashtëzakonshme. Sidoqoftë, kryerja e shtatë zakoneve mund të jetë shumë e vështirë në fillim, kështu që Unë propozoj që ju të zgjidhni një nga këto shtatë zakone dhe të punoni në të për 31 ditët e ardhshme.

Unë do t'ju jap disa konsiderata paraprake para se të ekspozoj këto shtatë zakone për të ndryshuar jetën tuaj për mirë.

KONSIDERATAT PARAPRAKE

1) Procesi për të ndryshuar jetën tuaj nuk do të jetë i lehtë.

Këto shtatë zakone do ta bëjnë jetën tuaj dukshëm më të mirë. Megjithatë, ju nuk doni t'i bëni të gjitha menjëherë. Keni një plan veprimi, domethënë, merrni, për shembull, bakshishin numër një dhe bëjeni zakon ta bëni zakon për 31 ditët e ardhshme.

Në secilin këshill do të propozoj një metodë veprimi, Unë do t'ju tregoj se si ta merrni atë.

2) Ju duhet të përkushtoheni.

Nëse e keni arritur këtë artikull kjo është për shkak se doni që jeta juaj të jetë më e mirë. Ju duhet të angazhoheni për atë ndryshim kështu Ju mund të lini komentin e mëposhtëm në fund të këtij artikulli:

"Përshëndetje, emri im është 'emri yt' dhe për 31 ditët e ardhshme do të marr numrin e këshillës (zgjidh këshillën që është më e lehtë për ty)".

Gjatë 31 ditëve të ardhshme do të postoni komente për mënyrën se si po punoni me këshilla të tilla. Nëse më në fund ndaloni së komentuari, ne do të kuptojmë se ju keni braktisur angazhimin tuaj për të ndryshuar jetën tuaj për mirë.

3) Ju duhet të disiplinoheni.

Ndryshimi i jetës suaj për të mirë përfshin dëbimin e zakoneve të këqija dhe përfshirjen e zakoneve të reja, dhe kjo kërkon disiplinë, dhe për tu disiplinuar ju duhet motivim.

Këtë motivim do ta gjeni në reagimet që do t'ju japim në komentet tuaja.

7 zakone që do ta bëjnë jetën tuaj më të mirë:

1) Do të filloni të ushtroni.

Zgjidhni çfarë lloji të ushtrimit do të bëni për 31 ditët e ardhshme: duke ecur dy orë në ditë, duke vrapuar për një orë tre herë në javë, duke notuar për një orë tri herë në javë, ...

Ju duhet të krijoni një ushtrim specifik, të përcaktoni se sa kohë do të kaloni çdo javë, cilat ditë do ta bëni dhe çfarë kohe do ta bëni. Siç e shihni, duhet të jeni shumë specifik në planin tuaj të veprimit.

Nëse vendosni ta ndiqni këtë zakon, më lini komentin tuaj me këto të dhëna që sapo ju thashë.

2) Dy ditë në javë, do të takoni dikë me të cilin ndiheni rehat.

Nëse vendosni ta kryeni këtë zakon, më lini komentin tuaj duke thënë se cilat ditë të javës keni zgjedhur të takoheni, cilën orë, çfarë do të bëni dhe kë do të takoni. Shembull: Të hënën në orën 10:00 jam një takim me mikun tim më të mirë për një shëtitje dhe të enjten në orën 11:30 kam një takim me një koleg për kafe.

3) Do të gjeni një hapësirë ​​në ditën tuaj për të lexuar, të paktën, për 45 minuta.

Nëse vendosni ta kryeni këtë zakon, do të më lini një lloj komenti "Çdo ditë nga ora 22:30 deri në orën 23:15 do të lexoj librin vijues: 'Titulli i librit'".

Në këtë pikë ju mund të interesoheni për këtë artikull «22 librat më të mirë të vetë-ndihmës dhe vetë-përmirësimit".

4) Do të keni zakonin e mëposhtëm të gjumit.

Për 31 ditët e ardhshme, ju do të përpiqeni të flini të paktën 7 orë dhe nuk do të shkoni në shtrat më vonë se 00:00.

Ky zakon është i lidhur me zakonin e parë që unë kam propozuar, domethënë, nëse vendosni ta zbatoni këtë zakon, do të duhet të bëni zakonin e parë, dhe anasjelltas, Nëse zgjidhni zakonin e parë, do të duhet ta bëni këtë zakon katër.

Kjo sepse për të fjetur si duhet duhet të jesh i lodhur.

Ndoshta ju jeni të interesuar:

«TOP 8 këshilla se si të flini mirë pa pilula»

Udhëzuesi që ju duhet për të fjetur më mirë [dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj].

edhe Unë ju rekomandoj që të merrni një shtesë të melatonin, një substancë natyrale që truri ynë sekreton dhe që është përgjegjëse për rregullimin e ciklit tonë natyror të gjumit.

Nga mosha 40 vjeç truri ynë fillon të sekretojë më pak melatoninë dhe këshillohet që ta merrni si suplement. Nëse doni më shumë informacion në lidhje me të, Më lini komentin tuaj dhe me kënaqësi do t'ju udhëzoj në këtë drejtim.

5) Do të filloni të hani më mirë.

Ju do të përfshini zakone të reja shumë më të shëndetshme të të ngrënit. Gjatë 31 ditëve të ardhshme ju do të shtoni më shumë peshk, më shumë perime, më shumë bishtajore, më pak ushqim junk dhe më pak pasta në menunë tuaj.

Ju do të bëni një planifikim javor me drekë dhe darkë. Zgjidhni pjata që dini të bëni dhe mbani në mend se do t'ju duhet një kohë e caktuar për të blerë përbërësit dhe për të përgatitur secilën pjatë, kështu që mos harroni të lini një boshllëk në orarin tuaj për të gatuar.

Nëse nuk keni shumë kohë ju mund të përfitoni nga fundjava për të bërë disa thjerrëza, qiqra, apo çfarëdo tjetër dhe më pas, në taper, mund ta ngrini për ta nxjerrë gjatë javës.

Atëherë unë të lë ty një planifikim i shëndetshëm dhe i ekuilibruar i vaktit (korrespondon me muajin nëntor). Ky planifikim i përket kompanisë që është përgjegjëse për të ushqyer fëmijët e mi në shkollë. Mund t'ju japë disa ide:

menuja e dhomës së ngrënies

Nëse vendosni të zgjidhni këtë zakon, Unë ju këshilloj të lini komentin tuaj duke ndarë planifikimin tuaj të drekës dhe darkës dhe progresin tuaj. Kjo do t'ju ndihmojë të përfshiheni.

6) Ju do të pushoni së kritikuari dhe ankuari për 31 ditët e ardhshme.

Ky zakon nuk është aq i lehtë sa mund të duket. Nëse shkoni për këtë zakon, nuk ju duhet shumë planifikim. Thjesht duhet të mbani të dhëna për kohën kur i jeni nënshtruar një ankese apo kritike. Për këtë regjistrim ju ftoj të përdorni sistemin e komenteve më poshtë.

Nëse papritmas e gjeni veten në një bisedë ku dikush po kritikohet, largohuni. Krijoni një justifikim, thoni se shkoni në banjë ose thoni se duhet të bëni një telefonatë.

Eliminimi i ankesave dhe kritikave nga jeta juaj do t'ju bëjë të jeni një person shumë më pozitiv.

7) Do të meditoni çdo ditë për 15 minuta.

Ju do të zgjidhni një kohë të ditës dhe do të meditoni për 15 minuta. Sigurisht, nëse vendosni ta bëni këtë sfidë, mendoni për atë (ose shkruajeni më mirë) në cilën orë të ditës do të meditoni.

Pas meditimit, më lini komentin tuaj duke shpjeguar ndjenjat tuaja ose në cilin problem jeni përqendruar për ta parë atë me një këndvështrim tjetër.

Një konsideratë para meditimit: mos zgjidhni një kohë të ditës kur mund të bini në gjumë. Nëse e bëni pasi të keni ngrënë ose natën, mund të bini në gjumë.

Unë rekomandoj këto artikuj:

Një shembull i meditimit

8 Ushtrime dhe teknika relaksimi (për të jetuar në heshtje)

Parimet themelore për meditim

8) Kryeni një aktivitet vullnetar.

Së pari ju duhet të gjeni një listë e aktiviteteve vullnetare që kryhen në lokalitetin ku banoni. Ju do ta bëni këtë listë duke bërë një kërkim në Google.

Këto aktivitete mund t'i gjeni duke kërkuar si "Vullnetarizmi [shkruani emrin e komunitetit ose qytetit tuaj]". Ndër rezultatet që do t'ju japë Google, ju me siguri do të jeni në gjendje të bëni një listë të mirë dhe zgjidhni aktivitetin që i përshtatet më mirë nevojave, interesave dhe disponueshmërisë suaj.

Me siguri ka shumë aktivitete vullnetare afër vendit ku jetoni: ndihma për personat me aftësi të kufizuara, shoqërimi i të moshuarve, bashkëpunimi me subjekte që ndihmojnë më në nevojë (mbledhja e ushqimit, shpërndarja e tij, edukimi i fëmijëve në situata shqetësimi ose që vijnë nga familje të varfra ose të pastrukturuara, ...), mbrojtës i kafshëve, shoqërimi i fëmijëve të shtruar në spital, ...

Pasi të keni zgjedhur se me cilën shoqatë mund të bashkëpunoni, përcaktoni cilat ditë dhe në cilën orë do të shkoni. Më lini një koment me këto të dhëna dhe angazhohuni për këtë qëllim.

Përfshirja e këtij zakoni në jetën tuaj do ta bëjë jetën tuaj të përmirësohet jashtëzakonisht sepse Kur ndihemi të dobishëm duke ndihmuar të tjerët, nivelet tona të mirëqenies emocionale rriten.

Epo, kjo listë është këtu.

Tani ju takon juve që të filloni të bëni veprime që do ta bëjnë jetën tuaj më të mirë. Zgjidhni një nga këto zakone dhe më lini komentin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sonia dijo

  Unë filloj sfidën time!

 2.   Dori dijo

  Sfidën time e filloj me numrin 7.
  Çdo ditë në 07:30 të mëngjesit.

  1.    Daniel dijo

   Mire Dori. A u ngritët sot në 7:30 të mëngjesit?

 3.   Xavier dijo

  Unë jam një person shumë negativ që gjithmonë mendoj se gjithçka do të shkojë keq. Unë e filloj sfidën time me zakonin numër 6

  1.    Daniel dijo

   Duket perfekte. Kjo sfidë funksionon shumë për njerëzit që priren të jenë negativë. Do të na tregoni si po ia dilni.

 4.   Esteban dijo

  Unë e filloj sfidën time me zakonin 1,3 dhe 5.

  1.    Daniel dijo

   Sfida juaj është shumë ambicioze. Do të na tregoni si po ia dilni.

 5.   Marco Villanueva dijo

  Uau, artikull i shkëlqyeshëm. Mënyra imperative e të shkruarit të sfidon dhe të çon drejt ndryshimit. Une jam ne. Do të lë komentet. Nga rruga, artikulli juaj do të citohet në leximet e përditshme të ditës në faqen time. Faleminderit

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit shumë për komentin tuaj Marco. Unë jam shumë i motivuar nga këto lloj komentesh dhe më bën të dëshiroj të vazhdoj me këto lloj artikujsh. Faleminderit shumë

 6.   RODRI dijo

  Unë jam një person tepër negativ, shqetësohem shumë për gjithçka dhe ankohem dhe pendohem shumë shpesh.
  Edhe pse jam duke punuar për ta përmirësuar atë, ai është një ves.
  Unë dua ta bëj këtë sfidë dhe ta komentoj që të ndihem i mbështetur në diçka që për mua është pothuajse e pamundur.

  1.    Daniel dijo

   Epo, shumë inkurajim Rodri por siç do ta shihni, nuk është e lehtë. Askush nga ata që e lexuan artikullin këtu në atë kohë dhe komentuan, nuk ka komentuar përsëri. A mundet që ata të vazhdojnë me objektivat e tyre apo qëllimet e tyre janë mjegulluar?

 7.   Andrea dijo

  Sfidë e bukur, ndihem e motivuar nga propozimi dhe propozoj të meditoj nga e hëna në të premte në orën 8.30 të mëngjesit. Unë gjithashtu do të përfshij zakonin e moskritikës.
  Ne do të përparojmë në kërkim të harmonisë dhe mirëqenies.
  Falënderim

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Andrea, urime për vendimin tuaj. Nëse keni mundësi, mos harroni të ndaloni duke na treguar se si po shkon meditimi juaj.

   Luck.

   1.    Andrea dijo

    Përshëndetje Daniel, ka kaluar shumë kohë që kur sfida ime nuk ka filluar kurrë. Sot i kuptoj të gjitha sfidat që kam harruar.
    Gjëja më e mirë është se unë ende mund të shkoj përpara.
    Unë do të komentoj rezultatet.
    Shihemi së shpejti

 8.   Lilia romo dijo

  Unë e filloj sfidën time me numrin 1, çdo ditë në orën 6 të mëngjesit

 9.   Maria Fernanda dijo

  Përshëndetje, unë quhem Maria Fernanda dhe nga sot filloj sfidën numër 6 pasi ankohem për gjithçka dhe jam shumë negativ

 10.   Lezbia dijo

  Përshëndetje
  Unë do të filloj me zakon 1.
  Do të ushtroj të paktën dy herë në javë. Unë do të bëj Zumba të hënën dhe të enjten, një orë në ditë.

  të fala

 11.   David dijo

  David Cordero: Unë filloj sfidën time, duke lexuar librin: Parime të patundura të Suksesit nga Jeff Keller, çdo ditë nga ora 4:00 deri në 4:45 pasdite

 12.   Cecilia dijo

  Përshëndetje: Unë dua të bëj sfidën 6, sepse mendoj se ndonjëherë jam shumë negativ. fillo neser

 13.   Diana dijo

  Çdo ditë nga ora 9:00 deri në 9:45 do të lexoj librin vijues: 'më lër të të tregoj për këtë' ".

 14.   Michelle dijo

  Përshëndetje!! Do të bëj sfida 1 (Do të eci për 30 min. Dhe bëj një dërrasë për 3 min. Çdo ditë) dhe 4

 15.   Rusi dijo

  Do të filloj me ndryshimin e zakonit të keq për të kritikuar dikë dhe për t'u ankuar për gjithçka

 16.   Aurelis dijo

  Përshëndetje. Unë do të filloj me Sfidën # 1 do të ishte 2 herë në javë (e martë dhe e enjte) nga ora 8:00 deri në 9:00 pasdite
  Ndjekur nga # 3 Vërtetë nëse lexoj shumë dhe # 4 shkon dorë për dore me sfidën # 1 atëherë e marr si një. Shume e rendesishme; Sfida # 6 Lëreni kritikat dhe kaq shumë qetësi dhe përfundoni me sfidën # 7 do të Meditoni Çdo Ditë në mëngjes.

  Shpresoj të përmbush të gjitha sfidat që i kam vënë vetes. Ju lutemi kini kujdes nga komentet e mia, unë dua të përmirësoj jetën time. Gëzuar pasdite

 17.   Aurelis dijo

  Isha kurioz për Melatoninën. Si mund të merret?

 18.   Daniela dijo

  Unë do të filloj zakonin # 1. Unë do të kandidoj të Mërkurën, të Enjten dhe të Premten në 6 të mëngjesit

 19.   Azul dijo

  Përshëndetje, unë jam Azul. Unë kam bërë këshillën n 8. për 1 ditë. Unë komentoj tani që t'i jap vetes forcë dhe të mos heq dorë. Bëj pak yoga çdo ditë për 10 minuta, ideja është të rris sasinë e kohës por dua ta shijoj procesin. Unë do të arrij në 31 ditë! Më pëlqen të komentoj të ndihem i përkushtuar ndaj jush.

 20.   Azul dijo

  Sot bëra 15 minuta dhe me të vërtetë ndihet në trup, megjithëse duket shumë pak, dhe është një mënyrë shumë e sigurt për të ditur që të nesërmen do ta bëj përsëri, super e motivuar në vend që të nesërmen të dëmtojë gjithçka ose nuk dua të kthehem për të kaluar të njëjtin martirizim. Kështu që unë e rekomandoj atë.

 21.   Azul dijo

  Dita 10. Bëhet më e lehtë dhe më lehtë dhe më bën të dëshiroj të vazhdoj të ushtroj. Unë do të komentoj përsëri pas 3 ose 5 ditësh.

  1.    Maria Jose Roldan dijo

   blu e madhe !! 🙂

 22.   Azul dijo

  Faleminderit, Maria Jose! Sot është dita e 13-të, u emocionova dhe bëra 25 minuta. Unë mendoj se ajo që më ndihmon të mos humbas një ditë të vetme (tani për tani) është mbajtja e shënimeve në një fletore. Weshtë e çuditshme sepse e urreja punën dhe kohët e fundit me të vërtetë po pres ta bëj. Le të shohim se si vazhdon !! Unë do të komentoj përsëri në tre ditë të tjera

  1.    Maria Jose Roldan dijo

   Epo, do të jetë mirë me siguri ... Shkrimi në një fletore është një ide e shkëlqyeshme sepse në atë mënyrë mund të shihni të gjithë përparimin tuaj. Vazhdoni! 🙂

 23.   Azul dijo

  Iuju! Nëse thua! Nuk mund të lidhesha më parë. Dita 18. Sot bëra 35 minuta sepse më pëlqente shumë, por dje më pak se 20 sepse isha pa shumë energji. Nëse do të sëmuresha, do të bëja diçka për ta mbajtur këtë (gjithmonë duhet të keni një plan b). Një përqafim dhe faleminderit për vazhdimin

  1.    Maria Jose Roldan dijo

   ftohte !! Unë e dua qëndrimin tënd !! ^^

 24.   Azul dijo

  Dita 20. Kam lexuar që për të përmirësuar fleksibilitetin është më mirë të lini një ditë pushimi gjatë javës, do të jetë e diela. Përshëndetja e diellit është një praktikë e bukur. Më pëlqen të arrij gjendjen e meditimit dhe përshëndetja ndaj diellit është kjo, thjesht. Do të filloj të bëj një, edhe nëse sapo zgjohet, edhe ditën e pushimit. Shtë një mënyrë shumë e bukur për tu zgjuar. Faleminderit shumë për shënimin, më ka sjellë një mirëqenie të paimagjinueshme për të filluar praktikën.

  1.    Maria Jose Roldan dijo

   Madhe

 25.   Azul dijo

  Dita 25. Jam goxha afër përfundimit të sfidës. Unë kam disa qëllime kur bëhet fjalë për stërvitje dhe jam bërë gati e varur nga ky zakon i shëndetshëm. Veryshtë shumë bukur të ndiej se mund të jem konstante, gjë që jam ndjerë gjithmonë shumë larg vetes. Këto ditë kam bërë rreth 50 minuta dhe në raste të tjera (si kur shikoj TV) e shoh veten duke u shtrirë me shumë lumturi. Ajo ka ndryshuar shumë aspekte të jetës time pozitivisht, më përmirëson ditët, vetëvlerësimin tim dhe jam më e lumtur. Ndoshta së shpejti (kur ata kanë mbaruar krijimin e disa zakoneve për të cilat unë jam duke punuar) shtoni praktikën e përditshme të disa teknikave të meditimit siç rekomandohet në artikull. Pershendetje!

  1.    Maria Jose Roldan dijo

   Ftohtë! ju jeni nje shembull per tu ndjekur! 😀

 26.   Azul dijo

  Oh! Faleminderit për mbështetjen! Dita 31! Faleminderit për shënimin, përsëri! Unë jam duke shkuar për të mbajtur vijë e vazhdueshme ... përqafime