Zbuloni motivimet tuaja

Zbuloni motivimet tuaja

Njohja e asaj që na motivon na ndihmon të vendosim qëllimet tona

Motivimi është ai që bën të mundur zbulimin dhe përcaktimin e objektivave të sjelljes dhe kuptimin pse ajo vazhdon ose përpjekja braktiset. Njohja e motiveve tuaja e bën mendjen më pak të shpërndarë dhe më të përqendruar në zgjidhjen e problemeve që e bëjnë të vështirë arritjen e objektivave të përcaktuara.

Ndonjëherë mund të keni një motiv shumë të fortë dhe disa motive jo aq intensive. Më e forta është gjithashtu ajo që ndikon më shumë në sjelljen e dikujt dhe ai që arrin të imponohet mbi të tjerët kur nuk mund të bëhen të gjitha menjëherë.

Sidoqoftë, forca e motiveve mund të ndryshojë në varësi të momentit dhe me kalimin e kohës.

Ata që përpiqen të dallojnë se cilat mund të jenë motivimet universale, kanë krijuar kategori globale si biologjike, sociale, vetëvlerësimi, arritjet, nevojat personale të rritjes ... të cilat i kanë organizuar në mënyrë hierarkike, në mënyrë që të plotësohen vetëm si nevojat më themelore, aktivizohen ato më komplekse.

4 hapa për të zbuluar motivimet tuaja

1) Bëni një listë të gjërave që ju bëjnë të ndiheni mirë

Përfshini në të të dy veprimet ose situatat që ju kënaqin në afat të shkurtër dhe ato që ju shpërblejnë pas një përpjekjeje afatmesme ose afatgjatë.

Për të zbuluar se cilat ju motivojnë më shumë, mund të përpiqeni të "vlerësoni" në një farë mënyre kënaqësinë që ju japin.

2) Rishikoni gjithçka që keni bërë për një javë dhe shikoni sa kohë i keni kushtuar çdo aktiviteti.

3) Përballur me një vështirësi, imagjinoni si do të ndiheshit duke e shmangur dhe si do të përballeshit me të. Pyete veten nëse, për ty, ia vlen përpjekja.

4) Analizoni secilin nga vendimet që merrni në një ditë. Në përgjithësi, njerëzit mund të zgjedhin midis disa opsioneve të sjelljes dhe të zgjedhin në përputhje me motivimet e tyre pak a shumë të vetëdijshme.

Unë ju lë me një video motivuese:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Adrian Neira Ramos dijo

    njerëzit e detyrojnë veten e tyre pa marrë parasysh paratë