Cilat janë zgjidhjet empirike? Llojet, vetitë dhe shembujt

Zgjidhjet në kimi janë zakonisht binare, kjo do të thotë që ato përbëhen nga dy përbërës, tretësi dhe tretësi, njëra është tretësira për tu tretur dhe tjetra nga faktori tretës.

Bazuar në këtë, këto mund të ndahen në dy lloje, të cilat janë të vlerësuara dhe empirike, këto të fundit janë ato në të cilat nuk merret parasysh sasia e tretës dhe tretës që ato mund të përmbajnë.

Normalisht në zgjidhjet empirike tretësit dhe tretësit janë relativë, sepse këto mund të ndryshojnë thjesht me sasitë, nëse kemi një zgjidhje me të njëjtën sasi të të dy elementeve, secili prej dy emrave mund të caktohet secili.

Cila është zgjidhja?

Për të njohur mirë termin e zgjidhjeve empirike, është e nevojshme të dimë se është një tretësirë, e cila përcaktohet si një përzierje homogjene, të cilat normalisht përbëhen nga grimca më të vogla se 10 atome, këto normalisht përbëhen nga dy substanca të tilla si tretës dhe tretës.

Solutes

Ato janë substancat që treten në një përzierje, për faktin se ato gjenden kryesisht në sasi më të vogla.

Tretës

Ato janë substancat që tretin tretësin, këto gjenden në përmasa më të mëdha sesa ajo e përmendur tashmë.

Zgjidhjet ndahen në dy lloje, të cilat janë ato në të cilat mund të përcaktohet sasia e saktë e tretjes dhe tretësit në një përzierje, të cilat emërtohen nga ato të vlerësuara, dhe ka edhe ato empirike, të cilat janë ato në të cilat sasia nuk mund të përcaktohet. nga këto.

Çfarë është një zgjidhje empirike?

Ato janë përzierje në të cilat sasia e saktë e tretësit dhe tretësit nuk mund të përcaktohet, në të cilën elementet mund të ndahen nga të ngurta në lëng, të lëngët në lëng, gaz në lëng dhe gaz në gaz, duke qenë ajo me vëllimin më të madh ajo që tret i mituri.

Ndryshimet e kohës së tretjes do të ndryshojnë në lidhje me faktorët e temperaturës, presionit dhe natyrës së tretësirës, ​​si dhe në rastin e gazit, ai tenton të shpërndajë tretësin, duke krijuar që tretësi të marrë një trashësi më të madhe.

Ekzistojnë pesë lloje të tretësirave empirike që ndahen në varësi të cilësive të tretësit dhe tretësirës, ​​midis tyre janë të holluar, të përqendruar, të ngopur, të pangopur dhe të mbingopur.

Nëse një përzierje i ka të dy substancat si përbërës të lëngshëm, ata humbin kuptimin e materialeve, dhe vetëm se cila është e njohur, për shkak të asaj me sasi më të madhe në përzierje.

Llojet e zgjidhjeve empirike

Këto lloje ndahen sipas rezistencës së substancave dhe sasisë së tretjes në to, ndër të cilat mund të përmenden sa më poshtë.

Solucionet e holluara

Ato janë ato në të cilat sasitë e tretësit lënë në hije ato të tretjes, të cilat njihen gjithashtu si tretësira të dobëta, për shkak të sasisë së vogël të tij, një shembull i kësaj mund të jetë kur një lugë gjelle sheqer shtohet në një kafe që është në një temperaturë e lartë ose e nxehtë, e cila do të tretet jashtëzakonisht shpejt falë sasisë së tretësit.

Zgjidhje të përqendruara

Ato janë ato që kanë një sasi të madhe të tretjes në krahasim me sasinë e tretësit që ekziston në përzierje ose mund të interpretohet gjithashtu si sasia maksimale e substancës që tretet në sasinë e tretësit, një shembull i kësaj mund të jetë kur ato janë vendosen 10 gram kripë në ½ litër ujë.

Duhet të theksohet se nuk ka një kufi të saktë midis tretjeve të holluara dhe të përqendruara.

Zgjidhje të pangopura

Këto karakterizohen duke pasur sasinë minimale të tretjes që mund të përmbajë, në situata të caktuara presioni dhe temperature, një shembull mund të jetë 30 gram kripë në 2 litra ujë.

Zgjidhje të ngopura

Ato janë krejtësisht në kundërshtim me ato të pangopura, sepse ato kanë sasinë maksimale të tretësirës që mund të mbajë, në situata të caktuara presioni dhe temperature, duhet të theksohet se kur tretet një tretësirë, tretësira nuk tretet më, duke krijuar një ekuilibër midis tretësit dhe tretësit.

Zgjidhje të mbingopura

Këto përmbajnë tretësira edhe më të tretura se të ngopura. Mënyra e vetme që tretësi të kthehet në veprimin e tretësit është duke ngrohur përzierjen, por kur lejohet të ftohet, ajo do të kthehet në gjendjen e saj origjinale për shkak të mbingopjes së saj. Ato janë zgjidhje të paqëndrueshme që kur marrin goditjen më të vogël ose lëvizje të papritur, do të bëhen zgjidhje të ngopura.

Karakteristikat e zgjidhjes

Solucionet kanë shumë veti, por më e rëndësishmja është tretshmëria, e cila është sasia e tretësit që mund të tretet në një tretës në një temperaturë të caktuar të caktuar, me shtresën e përbërë që ka nivelin e vet të tretshmërisë.

Ka edhe të tjera të tretura si përçueshmëria elektrike, presioni i avullit, ndër të tjera, si dhe tretësi, siç është pika e vlimit, ose pika e ndarjes, e cila është kur një trup i ngurtë bëhet i lëngët.

Që të formohet një tretësirë ​​homogjene, duhet të ketë një tërheqje të caktuar midis molekulave të tretjes dhe tretësit, e cila do të kapërcejë forcën e molekulave të tërheqjes së tretësirës vetëm, duke bërë që ato të shpërndahen dhe nga ana tjetër të bashkohen me ato të tretësit. .

Për shembull, kemi ujë dhe sheqer, të cilat, siç dihet, kur vendosni një lugë gjelle sheqer në një gotë me ujë, ato do të treten, sepse molekulat e ujit janë mjaft të forta për të tërhequr ato të sheqerit., Duke arritur që ato të përzihen dhe se kjo ndodh të jetë një lëng i përbashkët me ujin.

8 Shembuj që ndihmojnë në përcaktimin e zgjidhjeve empirike

 1. Kur përgatitni një latte, duket si tretësi i kafesë që është i ngurtë dhe qumështi si tretësi i cili është i lëngshëm.
 2. Çokollatë dhe ujë, çokollata është tretësira dhe uji tretës.
 3. Kur i nënshtrohet një tretësire të ujit dhe ajrit, merret mjegulla.
 4. Bojë dhe lustër, për të qenë në gjendje të përdorin bojë vaji më lehtë, ajo duhet të kalojë nëpër një proces shpërbërjeje me llamarina, e cila është tretësi.
 5. Uji me sapun, në të cilin uji është tretës dhe sapuni një tretës, kjo mund të shërbejë gjithashtu si një shembull i një tretësire të pangopur.
 6. Kafja me ujë, kur përgatitni një lloj kafeje normale, ajo gjithashtu është duke u holluar, por këtë herë është me ujë, i cili vepron si një tretës.
 7. Uji me sheqer, sheqeri është substanca për t'u tretur dhe uji tretësi
 8. Uji me lëngje artificiale, këto pije janë produkte të dehidratuar, të cilat funksionojnë si një sheqer me aromë, vepron në të njëjtën mënyrë si ajo e mëparshme.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.