Zgjimi shpirtëror i njeriut

zgjimi shpirtërorÇdo mëngjes, kur hapim sytë, kapërcejmë pragun që na kthen në botën e jetës tonë të përditshme. Ne kthehemi nga universi magjik dhe shpesh i pakuptueshëm i ëndrrave, në botën jo më pak magjike (dhe shumë herë më shumë sesa të pakuptueshme) të realitetit të prekshëm. Ne vështirë se e kuptojmë se sa i mrekullueshëm është ky udhëtim i përditshëm i kthimit. Shumica prej nesh nuk vlerëson në masë të drejtë "mrekullia" e çdo zgjimi.

Kjo përvojë është aq e rëndësishme sa më e dukshme shkollat ​​e mendimit, dhe secili prej burrave dhe grave fjalët e të cilëve kanë tejkaluar kohën e tyre, kanë ndërtuar dhe trashëguar për të gjithë një koncept më të gjerë dhe të metaforizuar të fjalës zgjim, një kuptim jo aq i lidhur me kalimin nga gjumi në zgjim, por më tepër i lidhur me përvojën tronditëse të iluminizmit dhe me të thjeshtën hyrja në rrugën shpirtërore.

Një nga mësuesit më të diskutueshëm shpirtëror, Gurdjieff, mësoi se njeriu, i mekanizuar nga rutina e luftës së tij të përditshme për jetesë, nuk bëri asgjë më shumë sesa të mbijetojë si një njeri i përgjumur, por që herët a vonë ai duhet të përballet me zgjimin e tij.

Fuente: Jorge Bucay

Unë ju lë një video në lidhje me atë që do të thotë shpirtëror Rav Laitman:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.