Çfarë të bëni kur ndjeni zhgënjim

grua e irrituar që shtrin flokët

Të gjithë jemi ndjerë të frustruar në një moment të jetës sonë. Isshtë një emocion i zakonshëm por nuk është i lehtë për tu toleruar dhe nëse nuk kuptohet, mund të ndikojë negativisht në jetën e njerëzve. Frustrimi shfaqet si një ndjenjë kur një person nuk mund të plotësojë një nevojë ose dëshirë. Kur kjo të ndodhë, personi mund të zemërohet, shqetësohet ose shumë negativ.

Shtë e rëndësishme që njerëzit të jenë në gjendje të supozojnë se zhgënjimi është i zakonshëm sepse nuk mund të arrini gjithmonë gjithçka që dëshironi, pa marrë parasysh sa dëshironi. Shtë e nevojshme të pranoni mospërputhjen midis asaj që dëshironi dhe asaj që mund të keni, ose më mirë, midis idealit dhe realit. Problemi nuk qëndron në atë që ndodh përmes përvojave, por në mënyrën në të cilën personi i pranon këto rrethana.

Tolerancë e ulët për zhgënjimin

Të rriturit dhe fëmijët mund të vuajnë nga një tolerancë e ulët për zhgënjimin. Në fakt, tek fëmijët është mjaft e zakonshme të flasim për këto terma kur të vegjlit nuk janë në gjendje të pranojnë atë që u ndodh me dëshirë. Isshtë sikur fëmijët duhet të pranojnë natyrshëm gjëra që nuk u pëlqejnë, dhe nëse nuk i duan, kjo është për shkak se ata kanë një tolerancë të ulët ndaj zhgënjimit.

Në botën e të rriturve, është pak a shumë e njëjta gjë, ajo që ndodh është që ju të përpiqeni ta perceptoni botën në një mënyrë më racionale, në mënyrë që çështjet të mos jenë gjithmonë të gatshme të pranojnë se ato mund të kenë tolerancë të ulët ndaj zhgënjimit kur nuk e bëjnë pranojnë që interesat ose dëshirat e tyre nuk mund të përmbushen.

njeri që zemërohet nga zhgënjimi

Kur një person shpreh zhgënjimin e tij në një mënyrë negative dhe nuk e kanalizon këtë emocion në mënyrë korrekte, atëherë do të shfaqet toleranca e ulët e zhgënjimit. Sot kjo ndodh më shpesh sepse jemi mësuar me menjëherë, konsumizëm dhe materializëm. Këta tre faktorë na aftësojnë emocionalisht në shumë mënyra.

Një person që ka një tolerancë të ulët për rrëmbimin ka një mendje të ngurtë dhe jo fleksibile, duke e bërë atë ose atë të mos jetë në gjendje të përshtatet mirë me ndryshimin e rrethanave, përveç nëse parashikohet mjaft mirë. Zakonisht këta njerëz priren të vuajnë mjaft emocionalisht. Ata ndihen të trishtuar ose të zemëruar kur pritjet e tyre të mëdha ose mendimet joreale nuk përmbushen.

Shenjat që tregojnë se zhgënjimi nuk tolerohet mirë

Ndoshta ju mendoni se e toleroni zhgënjimin mirë, por në të vërtetë nuk e bëni, ose ndoshta doni të dini nëse ju ose dikush që njihni mund të keni një tolerancë të ulët për zhgënjimin. Ka disa karakteristika ose shenja që ju ndihmojnë të dini nëse vërtet mund të keni një kapacitet më të madh për tolerancë ndaj zhgënjimit, apo jo. Disa nga këto shenja janë:

 • Vështirësi për të kuptuar emocionet tuaja
 • Vështirësia për të kuptuar emocionet e të tjerëve
 • Impulsiviteti
 • Padurimi
 • Duke kërkuar me veten dhe me të tjerët
 • Ata duan të heqin qafe nevojat menjëherë
 • Nëse duhet të presin diçka, ata zemërohen
 • Ju mund të zhvilloni depresion ankthi para konflikteve ose pengesave në jetë
 • Ata mendojnë se janë qendra e botës
 • Të menduarit ekstremist pa asnjë terren të mesëm
 • Ata u përgatitën lehtë përpara vështirësive
 • Manipulimi emocional

pasojat e zhgënjimit të patrajtuar

Shkaqet

Normalisht toleranca e ulët ndaj zhgënjimit ose aftësia e pakët për kontroll emocional përballë dëshirave të pakënaqura kanë tendencë të rezistojnë për shkak të edukimit të dobët emocional në fëmijëri. Kjo mund të jetë për shkak të faktit se ata nuk ishin mësuar të prisnin në fëmijëri ose që si fëmijë, ata morën të gjitha tekat që dëshironin. Përgjegjësitë nuk u mësuan dhe as puna për inteligjencën emocionale. Ka edhe shkaqe të tjera të mundshme:

 • Temperamenti
 • Kushtet sociale
 • Të mos jesh në gjendje të shprehesh emocionalisht
 • Vetëkontroll i dobët
 • Shtrembërimi i realitetit
 • Padurimi

Luftoni zhgënjimin e tolerancës së ulët

Ka shumë shembuj që mund t’i gjeni çdo ditë ku duhet të funksionojë tolerancë e ulët për zhgënjimin, për shembull: kur dikush ju gënjen, kur nuk i mban premtimet, kur ka një katastrofë në kuzhinë, kur dështoni provim, kur nuk mund të gjesh atë që të duhet. dëshiron, kur ka ndryshime në plane në minutën e fundit, kur humbet një mundësi, kur ushqimi në një restorant është i keq, etj. Lista mund të jetë e pafund ...

njeri i irrituar në punë

Ndonjëherë, në rastet më ekstreme sesa të jetë e mundur, nevojitet terapi me një profesionist aftësia për të gjetur strategji emocionale dhe njohëse e nevojshme për të pasur një aftësi më të mirë për të përballuar situatat e zhgënjimit. Por nëse jeni të vetëdijshëm për problemin tuaj dhe doni të përpiqeni të rrisni vetë tolerancën tuaj për zhgënjimin, mund të jeni në gjendje ta bëni këtë duke mbajtur parasysh këshillat e mëposhtme.

 • E gjitha është në kokën tuaj. Ju duhet të mësoni të dalloni dëshirat tuaja nga nevojat tuaja.
 • Pranoni që nuk mund të keni gjithnjë gjithçka që dëshironi.
 • Ata punojnë në aftësitë emocionale, ndjeshmërinë dhe vendosmërinë për të ndaluar përgjigjen me një shpërthim të ndjenjave ndaj një nevoje të paplotësuar ose një dëshire të paplotësuar.
 • Mos kini frikë nga dështimi
 • Punë durim
 • Mos harroni se në jetë duhet të bëni gabime në mënyrë që të mësoni dhe të ecni përpara.
 • Meditoni dhe punoni qetësinë tuaj të brendshme në kohë stresi.
 • Gjeni momente relaksimi gjatë ditës për të përmirësuar ekuilibrin tuaj emocional.
 • Merrni vendime të thjeshta çdo ditë.
 • Vendosni vetes qëllime të arsyeshme për t'i arritur çdo ditë.
 • Përqendrohuni në relaksimin tuaj nëse nuk i arrini ato qëllime dhe mendoni se si mund t'i adresoni ato në të ardhmen.
 • Ndryshoni mënyrën tuaj të të menduarit, punoni në të menduarit pozitiv!
 • Pyete veten herë pas here: cila është më e keqja që mund të ndodhë? si mund ta zgjidh?

Nëse keni zbuluar se keni një problem me zhgënjimin, duhet ta adresoni atë problem sa më shpejt të jetë e mundur. Përndryshe, ju mund të filloni të keni probleme si me marrëdhëniet tuaja të ngushta personale ashtu edhe me marrëdhëniet tuaja profesionale. Isshtë e nevojshme për këdo që të mësojë të luftojë në mënyrë efektive fatkeqësinë, duke punuar relaksim dhe paqe të brendshme.

Nëse nuk e trajtoni këtë problem emocional, ai mund të përkeqësohet dhe të shfaqet në çrregullime ose sëmundje të tjera dhe sjellje impulsive. Në këtë kuptim, është shumë e rëndësishme që nëse nuk jeni në gjendje ta zgjidhni vetë zhgënjimin, të shkoni te një profesionist për t'ju drejtuar dhe për t'ju dhënë udhëzimet e nevojshme për ta arritur atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.