Si të merresh me zhgënjimin në jetë

djalë i zhgënjyer me simptoma të depresionit

Jeta është plot zhgënjime. Të zhgënjehesh nga diçka që të ndodh është gjëja më normale në botë, për sa kohë që ju e dini se si ta trajtoni atë dhe që mund të mësoni nga ajo përvojë. Ekziston një frazë popullore që shkon kështu: "Kur të mësoni të pranoni në vend që të prisni, do të keni më pak zhgënjime" ... ka shumë për të mësuar nga këto fjalë të mençura!

Në këtë kuptim, ju duhet ta dini se nëse ka diçka të parashikueshme në jetë, është se ju do të ndiheni të zhgënjyer në një farë mënyre. Mund të ndodhë me prindërit tuaj, me mësuesit tuaj, me shokët tuaj të klasës, me miqtë tuaj, me kolegët tuaj, me rrethanat e jetës ... Ka shumë herë që ju mund të ndiheni të zhgënjyer dhe në shumicën dërrmuese, mund të shkaktohet nga faktorë të jashtëm për ju. Një tradhti është zakonisht një arsye mjaft e zakonshme për zhgënjim.

Gjerat ndodhin ...

Ka nga ata që mendojnë se për të mos u zhgënjyer nuk duhet të kesh pritje, por është mjaft e vështirë të mos i kesh kur jeton në një botë kaq kërkuese sa të dëshiron vetëm të përgjigjesh. Ndoshta nga ju pritet që gjithmonë të bëni "gjënë e duhur" dhe të përpiqeni të arrini qëllimet tuaja.

Kur të përgatiteni të shpresoni për më të mirën dhe nuk e keni atë, do të ndodhë kur të zhgënjeheni dhe të mos e kuptoni pse ju ndodh. Zhgënjimi shkakton një përgjigje fiziologjike në trurin tuaj. Ndiheni sikur keni prirje për depresion, bëheni apatikë dhe keni vështirësi të ndjeheni të motivuar. Truri juaj ju pengon të jeni mirë ... Por është zgjedhja juaj të qëndroni në zhgënjim ose të vazhdoni përpara.

shikoni dritën në fund të tunelit

Gjërat ndodhin, mendo se çfarë ka ndodhur ... Ju nuk mund ta ndikoni atë ose të ndryshoni atë që ka ndodhur. Shtë e vërtetë që ju mund të reflektoni për atë që ju ka ndodhur dhe të mësoni nga gabimet ose ato që nuk kanë shkuar mirë. Ju mund të mendoni për atë që mund të kishit bërë dhe çfarë jo, por është e rëndësishme që të pranoni atë që ndodhi sepse realiteti është se ju keni qenë të zhgënjyer.

Çelësi për të trajtuar zhgënjimin është të mos e lejoni atë të ndikojë në të ardhmen, të mos ju bllokojë dhe të mos ju ndalojë të jeni personi që dëshironi të jeni. Mos u fshihni pas frikës se do të zhgënjeheni përsëri, sepse këto ndjenja do t’i keni përsëri. Ju duhet të mësoni të merreni me ta në mënyrë që në të ardhmen, ato të jenë një mësim sesa një dënim.

Perspektiva juaj është thelbësore

Nëse ndjeni një zhgënjim të madh, vendosni një rrotullim pozitiv në të gjitha ato. Bëni një hap prapa dhe shikoni se çfarë ju ka ndodhur sikur të kishit një karrige në Hënë… gjithçka duket më e vogël dhe më pak e rëndësishme! Të ndihesh i zhgënjyer është i pakëndshëm, por të shohësh realitetin është një gjë e domosdoshme. Ndoshta ju keni standarde dhe pritje të larta nga vetja. Ju ndoqët diçka dhe nuk doli për një arsye apo për një tjetër. Kjo mund të shihet si një mundësi për të mësuar, për të rifokusuar dhe përmirësuar.

Kur njerëzit zhgënjehen bëhen të hidhëruar dhe shpresojnë se gjithçka do të ndryshojë vetë. Kjo nuk ndodh, nëse doni ndryshime duhet të lëvizni ... të paktën ndryshoni mendimin tuaj! Zhgënjimi duhet t'ju mësojë se mund të ndiqni atë që dëshironi vërtet, të kuptoni se çfarë ka ndodhur dhe të mësoni nga përvoja, duke bërë paqe me të!

vajza e zhgenjyer me nje vendim

Pranoni që zhgënjimi është pjesë e jetës

Zhgënjimi është pjesë e jetës, është diçka që i ndodh të gjithëve në botë dhe do të ndodhë edhe me ju. Importantshtë e rëndësishme dhe e dobishme për ju që të filloni të normalizoni situatën ... nuk ka asgjë të keqe të përjetoni zhgënjim! Edhe pse në fillim ju shkakton emocione të pakëndshme, por ju mund të mësoni nga rrethanat.

Askush nuk kalon jetën pa u zhgënjyer. Disa njerëz përjetojnë zhgënjime më të mëdha se të tjerët, por të gjithë i përjetojnë ato në një masë më të madhe ose më të vogël. Pranoni këto ndjenja dhe mos doni të ikni prej tyre ... të gjitha emocionet janë të nevojshme për të kuptoni jetën dhe dini nëse duhet të ndryshoni diçka apo jo.

Ndryshoni dialogun tuaj të brendshëm

Për të kapërcyer dhe për të trajtuar zhgënjimin, ju duhet të ndryshoni mendimin tuaj të viktimës dhe të punoni drejt një mentaliteti të rritjes. Një mentalitet i viktimës do t'ju lërë të ankoruar në atë që gjithçka e keqe ju ndodh. Në vend të kësaj, një mendim i rritjes do t'ju ndihmojë të ndryshoni perspektivën tuaj dhe të kuptoni se me përpjekje dhe një qëndrim të mirë, jeta mund të jetë një vend shumë më i këndshëm, edhe nëse duhet të përjetoni zhgënjime.

Një mënyrë për të filluar ta bëni këtë është duke ndryshuar dialogun tuaj të brendshëm. Në vend që të flisni me veten tuaj si kjo është gjëja më e keqe që mund t'ju ndodhë, ndryshoni gjuhën tuaj në diçka më të fuqishme (por akoma e vërtetë): "Kjo ndodhi dhe tani më duhet të kuptoj hapat e mia të mëtejshme". Ose "Të kesh zhgënjime është normale dhe kjo nuk do të më ndalojë të shkoj përpara". Ose mendime si: “Jam i zhgënjyer, por kush më thotë se duhet të qëndroj në këtë gjë? Unë mund të bëj diçka ndryshe tani nëse zgjedh ".

Nëse ndonjëherë e shihni veten duke thënë gjëra negative si: "Unë nuk mund të vazhdoj kështu", lejo që ato fraza të jenë shkas për të shtyrë vullnetarisht veten të bësh një bisedë më pozitive me veten. Nëse e bëni çdo ditë, do të jeni në gjendje të kuptoni të gjitha përfitimet që do t'ju japë në jetë.

vajza e zhgënjyer me rezultatet e saj të vrapimit

Bëni më të mirën që mundeni me një plan!

Sapo të pranoni që mund të ketë shumë zhgënjime në jetë, atëherë mund të jeni mjaft të fortë për të pasur një plan. Kjo është një mënyrë për të ecur përpara kur ndiheni të zhgënjyer ose të ngecur në diçka të rëndësishme në jetën tuaj.

Nuk është e nevojshme të bëni plane të mëdha, vetëm të dini se çfarë hapash duhet të ndërmerrni për tu ndjerë më mirë emocionalisht dhe ta dini se kjo është mënyra më e mirë për ju. Mos harroni se ndonjëherë mënyra më e mirë nuk do të thotë as se është më e lehta, madje mund të ju trembë pak ... por në planin afatgjatë, do të jetë vendimi më i mirë i marrë.

Filloni duke hedhur hapa të vegjël, duke lëvizur me besim në drejtimin që ju bën të ndiheni më mirë në çdo moment të caktuar. Në atë mënyrë do ta dini se nuk po gaboni. Vendosni një qëllim që dëshironi të arrini dhe thjesht ecni drejt tij! Përjetimi i një forme të arritjeve mund të dërgojë mesazhin në mendjen tuaj dhe në emocionet tuaja se mund ta bëni, kështu që shkoni përpara dhe bëjeni atë! Dhe çfarë nëse zhgënjeheni përsëri? Se do të duhet të mësoni nga përvoja dhe të ecni përsëri!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.