Çfarë është Zhvillimi i Përbashkët? Qëllimet, pozitive dhe negative

Bëhet fjalë për shpërndarjen e drejtë të të ardhurave të një kombi, zbatuar për herë të parë nga presidenti i Meksikës Luis Echeverría në 1976. thenshtë atëherë që skema kombëtare e zhvillimit të Shtetit Meksikan u përfitua fuqimisht nga ky sistem i ri ekonomik.

Çdo qytetar bashkëkohor spanjishtfolës duhet ta njohë këtë terminologji në mënyrë që të analizojë në mënyrë kritike degën ekzekutive. Pra, nëse doni të dini më shumë rreth asaj që ka të bëjë me konceptin e zhvillimit të përbashkët dhe në cilat rajone të botës është zbatuar, sigurohuni të lexoni artikullin vijues.

Zhvillim

Termi i zhvillimit njihet si procesi evolucionar në të cilin përjeton qenia njerëzore ndryshimet në nivelet shoqërore, shpirtërore dhe ekonomike se ata duhet të përmirësojnë mjedisin e tyre, në përkufizime të tjera lidhet me kuptimin e evolucionit.

Shkurtimisht, ajo që kërkon zhvillimi është të jetë në gjendje të arrijë optimizmin e zonave të ndryshme që përfshijnë drejtpërdrejt qenien njerëzore. Mbulimi i nevojave themelore të individit është i natyrshëm në gjendjen në të cilën zhvillohet ky i fundit.

Nga pikëpamja humaniste, termi zhvillim duhet të zbatohet për t'iu referuar lirisë që qeniet njerëzore kanë për të qenë në gjendje të ndërtojnë projektin e tyre të jetës bazuar në mundësitë ekonomike dhe sociale të një vendi.

Thenshtë atëherë që nga pikëpamja politike, zbatimi i termit të zhvillimit mund të përfitojë ose dëmtojë banorët e një vendi në varësi të objektivitetit me të cilin trajtohet.

Nga ana e tij, Luis Echeverría, kishte argumente shumë të mira në teorinë e tij të zhvillimit të përbashkët që e lejuan atë të arrinte presidencën dhe të ishte në gjendje ta zbatonte atë në ekonominë meksikane të kohës.

Modeli i përbashkët i zhvillimit

Shkaku kryesor i zbatimit të këtij plani ekonomik në Meksikë ishin periudhat e krizës që po kalonte vendi në fillim të viteve '70.

Kjo e detyroi qeverinë të duke kufizuar pjesën më të madhe të buxhetit kombëtar në shërbimin publik, pa marrë parasysh që ky akt do të sillte pasoja të mëdha ekonomike dhe do të shkaktonte më shumë varfërim te qytetarët.

Gjatë kësaj periudhe krize, Banka Botërore, Banka Ndër-Amerikane e Zhvillimit dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar ndihmuan vendet në krizë të dekadës.

Kushtet për ndihmën e këtyre subjekteve ishin ulja e shpenzimeve publike, e cila, siç përmendëm më parë, do të shkaktonte rënien e ekonomive, kryesisht asaj meksikane.

Bota e parë ndihmoi ekonomitë latine që konsumuan produktet e saj, por ishin prodhuesit e lëndëve të tyre të para.

Esto ndihmoi në rritjen e ekonomive latine dhe në një pikë të caktuar, të bëhen të pavarur nga buxhetet e Bankës Botërore, Bankës Ndër-Amerikane të Zhvillimit dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Zbulimi i naftës në Venezuelë dhe Meksikë i ndihmoi ata të forconin ekonomitë e tyre në shfrytëzimin e produktit të tyre të brendshëm bruto.

Objektivat e modelit

Kryesisht ai kishte objektiva popullorë që kërkonin të forconin marrëveshjet me klasa të ndryshme shoqërore të popullsisë meksikane, ndërsa vendet e tjera zbatuan të ndryshme metodat për të shmangur krizën, Meksika, zbatoi zhvillimin e përbashkët. Ndër objektivat kryesore të këtij modeli ekonomik janë:

 • Ulja e borxhit të Republikës.
 • Që Shteti kishte kontroll pothuajse absolut të ekonomive të ndryshme private për të ndaluar çdo çekuilibër ekonomik.
 • Se sektori i punës ishte pjesë e të gjithë sektorëve të prodhimit.
 • Ofroni një cilësi më të mirë të jetës për popullatën.
 • Rritni fitimet e sektorit të punës duke shpërndarë në mënyrë të barabartë dividendët e Republikës.

Aspektet pozitive

Ky model ekonomik definitivisht nuk i arriti objektivat e deklaruara fitimtare. Sidoqoftë, mund të bëhen disa përjashtime pozitive që ndihmuan shoqërinë meksikane në atë kohë:

 • Hapja e Institutit INFONAVIT (Instituti i Fondit Kombëtar të Strehimit për Punëtorët), i cili bëri të mundur që punëtorët të blinin shtëpi ose të rimodelonin të tjerët e fituar tashmë.
 • Reforma arsimore e bazuar në të mësuarit e zanateve të reja.
 • Hapja e universiteteve dhe qendrave të reja të arsimit media me pranim në të gjithë audiencat.
 • Plani Kombëtar për Arsimin e të Rriturve.
 • Mësimi spanjisht për grupe të ndryshme etnike autoktone.

Aspektet negative

Padyshim, ky model ekonomik nuk i arriti të gjitha objektivat e vendosura, midis aspekteve negative të zbatimit të këtij modeli gjejmë si më poshtë:

 • Rritja e borxhit të jashtëm.
 • Rritja e shkallës së papunësisë.
 • Dollari u zhvlerësua me një shtesë prej 6%.
 • Kishte kontroll të këmbimit që e bënte të pakta monedhën e huaj.

Dështimi i zhvillimit të përbashkët si një masë ekonomike

Me pak fjalë, nuk ishte një propozim që bazohej në shembuj konkretë për të siguruar suksesin e tij.

Në vitin 1976, ekonomia meksikane arriti në pikën e fundit të një krize që rriti varfërinë dhe cilësinë e dobët të jetës për qytetarët.

Dendësia e popullsisë ishte gjithashtu një faktor që ndikoi drejtpërdrejt në kontrollin që ky model ekonomik synonte të zbatonte tek agjentët e ndryshëm të investimeve dhe progresit.

Në përgjithësi, zhvillimi i përbashkët nuk ishte asgjë më shumë se një zgjidhje shumë e dobët dhe mungesë mjetesh Kjo e bëri ekonominë meksikane të kohës një problem serioz në lidhje me vendet e tjera të Amerikës Latine dhe borxhet e jashtme që ishin gjithnjë e më të mëdha.

Ky zhvillim propozoi objektiva që kryesisht nuk u përmbushën, kështu që mungesa e shërbimeve të mira mjekësore, ushqimit, masave sanitare dhe shërbimeve të tjera publike ishin shkaku i kolapsit ekonomik të qeverisë së Luis Echeverría.

E lidhur me korrupsionin dhe nevojën për të ofruar zgjidhje të shpejta për një qytet që kishte një dendësi shumë të lartë të popullsisë dhe nevoja të ndryshme që dalloheshin falë margjinalizimit shoqëror.

Ekonomia e Meksikës

Sot është ekonomia e parë më e madhe në Amerikën Latine, bazohet në tregun e eksportit të lirë, duke u bërë ekonomia e trembëdhjetë më e madhe në botë me një buxhet të brendshëm bruto prej 13 trilionë dollarësh.

Pavarësisht se është një ekonomi e qëndrueshme që lejon këdo të pasurohet, ajo ngre polemika shoqërore falë ekstremeve të varfërisë dhe pasurisë që përjetohen në të gjithë tokat e tyre, veçanërisht në zonat jugore të Meksikës, ata preken më shumë nga varfërimi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hoze Colmenares dijo

  Faleminderit për një komunikim të rëndësishëm që shërben si shembull dhe krahasim me vendin tonë në këtë kohë.

 2.   Max galarza dijo

  Faleminderit për informacionin, unë konstatoj se modeli i përbashkët i zhvillimit u zbatua në Ekuador gjatë dekadës së fundit në të ashtuquajturat qeveri progresive të Amerikës Latine dhe gjithashtu rezultatet e kësaj recete, pozitive dhe negative, janë shumë të ngjashme përveç kontrollit të vendosur kursi i këmbimit. se vendi është dollarizuar që nga viti 2000.
  Historia është mësuesja më e mirë, ne duhet të mësojmë më shumë prej saj.
  saludo Cordial
  Max Galarza, MSc

 3.   noah pasillas dijo

  Informacion i rëndësishëm, dëmton që korrupsioni vazhdon dhe pabarazia vazhdon të shkëlqejë, duke e bërë gjithnjë e më të vështirë rritjen e punës me paga mesatare.