zakonet e leximit

Si të zhvillojmë zakone më të mira leximi

Në një botë ku njerëzit shpesh u drejtohen lojërave video, Internetit dhe televizionit për argëtim, zhvillimi i zakoneve të mira të leximit po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm.

pse i gjykojme te tjeret

Pse i gjykojmë të tjerët?

Shumica prej nesh i jep vetes të drejtën të gjykojë dhe të ketë një mendim se si të tjerët duhet të mendojnë, ...

ju nuk duhet të mbaheni

15 gjëra që nuk duhet të duroni

Jeta është shumë e shkurtër për të "marrë" disa gjëra. Ne të gjithë i tolerojmë gjërat në një moment që nuk duhet. Kjo mund të

10 veprime që humbin kohë

A e keni kuptuar ndonjëherë që nuk keni pasur kohë të bëni gjithçka që dëshironi? Kjo ndoshta është për shkak ...

6 Ushtrime Mindfulness ose Mindfulness

Këto ushtrime kanë për qëllim të arrijnë vetëdijen, domethënë vetëdijen. Ata janë të shkëlqyeshëm për t'u çlodhur, për të përmirësuar produktivitetin tonë dhe për të hyrë ...

Leter dashurie

Një letër dashurie për veten time

I dashur mua, ne e kemi njohur njëri-tjetrin që kur ju keni një ndërgjegje. Askush nuk e di më mirë se unë se si jeni dhe si ndiheni në ...

Energjia është në ju

Këtë javë u kënaqa shumë nga një reklamë për vitaminat për mësuesit. Sipas parullës, "Ata ju aktivizojnë kur

8 mite rreth krijimtarisë

Të jesh krijues është ndoshta një nga gjërat më të vështira për të arritur në jetë. Kreativiteti shpesh vjen ...

Si ta luftoni dembelizmin?

Përtacia është rezistencë ndaj përpjekjes, është një gjendje pasiviteti në të cilën synohet të lërë gjërat ...

Si zhvillohet Agresioni?

Agresioni është një veprim me qëllim të dëmtimit të dikujt, mund të jetë përmes një sulmi fizik ose verbal, ...

sukses

Fillimi i rrugës drejt suksesit në 5 hapa

Kur fillojmë të jetojmë, nuk kemi një manual. Nuk ka asgjë që na mëson të jemi funksionalë dhe të kemi sukses në një mjedis dhe shoqëri që nganjëherë paralizon, na vë nëpër prova ose pengesa. Sidoqoftë, ka mënyra se si mund ta përballoni jetën dhe të jeni të suksesshëm, nëse vërtet dëshironi.

Shembull i pabesueshëm i kapërcimit dhe këmbënguljes

Këtu është historia e një djali amerikan i cili vuajti depresion dhe abuzim në shkollë (ngacmimi). Ai ishte djali tipik që tallet në shkollë, megjithatë ai na tregon se si me përpjekje dhe këmbëngulje mund të kthejnë tryezat.

humb peshë

«EL Buñuelo» humbi 183 kg

Rob Gillett, me nofkën "Donut Njerëzor", ishte me dhjamë i sëmurë, apnea e gjumit dhe tashmë kishte pasur një goditje të vogël. Në 17 muaj ai humbi 179 kg

rëndësia e anglishtes

Rëndësia e anglishtes sot

Ne po bëhemi të vetëdijshëm se sa e rëndësishme është të mësojmë gjuhë të tjera, dhe veçanërisht një nga gjuhët kryesore që rekomandohet të studiohet është anglishtja.

zbut anën e egër

Pesë mënyra për të zbutur anën tuaj të egër

Nëse veproni në mënyrë spontane pa pushim, dhe më pas dëshironi të mos keni vepruar, ju mund të jeni një nga ata njerëz që kanë nevojë të gjejnë një mënyrë për tu qetësuar dhe menduar para se të veprojnë.

Si të fitoni një vullnet të palëkundur

Vullneti është një muskul mendor që mund të stërvitet. Ata që stërvitin vullnetin e tyre kanë më shumë të ngjarë të bëjnë jetë të lumtur dhe të suksesshme.

gezuar 2013

Gezuar 2013!

Jemi në pragun e një viti të ri. Mijëra qëllime dhe dëshira të reja na mbushin mendjen.

Nevoja për të trajnuar mendjen

Ne duhet të merremi me trajnimin e mendjes sonë si me trupin tonë. Sot ju sjell një fragment nga programi Rede që flet për të gjitha këto.

Fuqia e një përqafimi

Fuqia e një përqafimi

Një përqafim mund të shembë barrierat që fjalët ndonjëherë nuk munden. Një përqafim është një lidhje e ngushtë që ...

Karizma e Obamës

Barack Obama ka patur qartë një avantazh kur bëhet fjalë për atë cilësi magjike të njohur si karizëm. Presidenti Obama

(Re) jetojmë plotësisht në kohë krize

Një artikull që na tregon se si mund të ringjallemi në kohë krize, qoftë ekonomike apo shpirtërore. Po bashkëngjis një video me një libër të rekomanduar për këtë temë.

Një urë dashurie

Nëna ime po humbet shikimin dhe nuk sheh më papastërtitë në dyshemenë e kuzhinës. Në its

Zbuloni motivimet tuaja

Njohja e asaj që na motivon, na ndihmon të vendosim qëllimet tona Motivimi është ai që na lejon të zbulojmë dhe të vendosim ...

Falënderoni gabimin

Ne jemi "të dënuar" të jemi gabim. Të mësosh nga gabimet që nuk kemi mundur të shmangim duke bërë është pozicioni më i zgjuar për të ...

Magjia e fillimit

Projektet mbushin jetën me kuptim. Qenia njerëzore është e shqetësuar nga natyra. Ju duhet pak rutinë, ...

Ide për të luftuar përtacinë

Duke iu referuar imazhit që ilustron këtë postim, duhet të them se nuk jam dembel ... Sapo të sqarohet kjo, le të fillojmë ...

Si të arrihen qëllimet personale

Nëse doni të dini se si të arrini qëllimet personale, mbani në mend këshillat e mëposhtme: 1) Përcaktoni saktësisht se çfarë ...

Motivimi për punë ekipore

Këtu janë disa citate që ju vijnë në ndihmë si motivim për punën në ekip: Stephen Covey: «Forca ...

Vetëpranimi

Unë shkruaj një pyetje: «Ata thonë se njerëzit që e shohin veten të shëmtuar duhet ta duan veten në mënyrë që të tjerët ...

Ushtrime të zhvillimit personal

Do t'ju lë një listë me 9 ushtrime ose aktivitete që do të përmirësojnë zhvillimin tuaj personal. Ju do të merrni vetëm rezultate pozitive ...

Programet e vendimmarrjes

Vendimmarrja e saktë është një element kryesor në rrugën drejt suksesit personal dhe profesional, madje edhe më shumë ...

Punë e vështirë vs Frymëzim

Më pëlqen të lexoj kujtimet e njerëzve që kanë bërë gjëra të mëdha: Steve Jobs, Bill Gates, Larry Page, Marck Zuckerbeg ...

Zbuloni veten tuaj ideale

Foto Mirë se vini në këtë detyrë të tretë të sfidës së "të qenit një person më i mirë" që po marr në gusht. Ti mund te shohesh…

Kuptoni tiparet tuaja negative

Kjo është detyra e dytë e sfidës "bëhu një person më i mirë në 2 ditë". Nëse nuk e dini për çfarë bëhet fjalë ...

Ndërtimi i jetës tuaj

Dikur ishte një marangoz i madh që ishte gati të dilte në pension dhe kështu ai ia komunikoi atë kontraktorit me ...

6 disavantazhet e perfeksionizmit

A është perfeksionizmi i mirë apo ka anët e tij të dobëta? E kam të qartë. Ekzistojnë 2 lloje të perfeksionizmit: neurotik dhe ...

5 strategji manipuluese

Njerëzit ndonjëherë nuk e kuptojnë njëri-tjetrin dhe përdorin hile ose strategji për t'u përpjekur të forcojnë pozicionin tonë. Eshte…

Pranimi shoqëror në adoleshencë

Vetëvlerësim i lartë = Pranim i lartë shoqëror 7 konsiderata në lidhje me pranimin shoqëror: 1) Të gjithëve na pëlqen të na njohin,

A është zhvillimi personal për mua?

Imazhi: Egongade Zhvillimi personal mund t'ju sjellë përfitime të shumta, por a keni mendësinë e nevojshme për të filluar këtë aventurë? ...

45 rezoluta për vitin 2.011

Një vit i ri po afron, ndihet në atmosferë. Unë shpresoj shumë për vitin 2.011. Dhe ti? Si përballeni ...

si te shohin te tjeret

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ndiejnë njerëzit kur jeni para jush? Nëse një nga miqtë, të njohurit ose të afërmit tuaj do të ishte ...

Fraza Suksesi

70 Fraza Suksesi 1) Lulëzoni lirshëm: ky është përkufizimi im për suksesin. (Gerry Spence) 2) Suksesi është si ...

Ji 100% i sinqertë

Unë propozoj një sfidë për sot, nëse guxoni mund ta zgjasni me kohë: thoni të vërtetën ...

Ne gjithmonë duam më shumë kohë

Të gjithë duam më shumë kohë. Kjo etje e pangopur është shumë e zakonshme tek njerëzit, një ambicie që në shumë raste është ...

Ndani mendimet tuaja duke shkruar

A e dini se sa e rëndësishme është të ndani mendimet, idetë, mendimet tuaja ... me të tjerët? Shtë një mënyrë për të lëshuar avull, për të bashkëvepruar ...

Ulur në jetë: Në pritje

Duket se të gjithë jemi duke pritur diçka, në mënyrë që të mund të ecim përpara në jetë: "Në pritje për të fituar më shumë para më shpejt ...

Tony Robbins: 8 këshilla motivuese

Tony Robbins është një shembull për shumë njerëz. Këtu janë 8 këshillat më të mira motivuese që kam zbuluar nga Anthony Robbins. The ...

Kujtimet rozë: 6 konsiderata

A e dini se çfarë do të thotë fraza "kam një memorje rozë"? Tingëllon poetike dhe, pak, e çuditshme. Sidoqoftë, shumë ...

artikuj-rreth-suksesit

34 artikuj për sukses

Unë ju prezantoj 34 artikuj që do t'ju ndihmojnë të arrini sukses në jetën tuaj. Shumë prej tyre përfshijnë video që ...

5 aftësi të të menduarit

Koka jonë, mendja, është një fabrikë mendimesh. Zbuloni cilat janë aftësitë e të menduarit për të ndryshuar tuajin ...

Vetëvlerësimi dhe lulet Bach

Kur flasim për vetëvlerësim, pothuajse gjithmonë i referohemi vlerës që i bëjmë vetes. Ne jemi shumë të vetëdijshëm për tuaj ...

Fraza për vetëvlerësim

Këtu është një përmbledhje frazash për të rritur vetëvlerësimin: 1) «Vetëvlerësimi është reputacioni që marrim nga vetja ...

Ne jemi unike

Individualiteti i secilit person Përfitoni nga koha juaj në gjëra që ia vlejnë. Investoni sa më shumë kohë të jetë e mundur ...

Çmimi i suksesit

Për tu bërë i madh në çdo aspekt kërkon një sakrificë të caktuar. Ndonjëherë vendimet tuaja nuk do të jenë shumë ...

Letër një sipërmarrësi

Më në fund keni vendosur të krijoni biznesin tuaj. Jam e lumtur për ju dhe shpresoj të merrni mirënjohjen ...

Ditë e re

Askush në këtë botë nuk mund ta ndryshojë të kaluarën. Pse të qëndrosh i zhgënjyer, i mërzitur ose të përdorësh hakmarrje? The ...

Vetë-disiplinimi në 10 ditë

Në këtë artikull mund të shkarkoni Vetë-Disiplinën e Theodore Bryan në Librin 10 Ditor (PDF). Sidoqoftë, ju ...

Gratë dhe vetëvlerësimi

Kam gjetur një artikull në anglisht që flet se si gratë mund të rrisin vetëvlerësimin e tyre. Nuk e di pse…

Parazitët e jetës

Dje pashë një film të shkëlqyeshëm të quajtur Fireproof. Nëse keni ndonjë krizë në martesën tuaj ...

Në çfarë bazohet suksesi?

Ka shumë trajnerë në fushën e zhvillimit personal dhe profesional. Pse një trajner dhe jo një folës? Në mënyrë që…

Mundësia e fatkeqësisë

Do të doja të ndaja me ju një zbulim që bëra një muaj më parë kur shkruaja një artikull. Unë gjithmonë kam fjalorin tim të ...

Pranimi i të metave tona

Në të kaluarën kam pasur frikë të gjykohem nga të tjerët dhe se nuk do të pëlqejnë sepse jam shumë e dobët, sepse ...

Rruga e vetë-përmirësimit

Gjëja e mirë për të punuar në përmirësimin tuaj personal është se kur bëni një përpjekje për të përmirësuar një pjesë të ...

Vetë-disiplina: Vullneti

Dallimi midis një personi të suksesshëm dhe të tjerëve nuk është mungesa e forcës, apo njohurisë, por më shumë ...