Zig Ziglar ka vdekur

Zig ZiglarA nuk e dini kush ishte Zig Ziglar? Ai ishte një nga folësit më të rëndësishëm motivues në botë ... dhe një nga të parët. Të gjitha një referencë për ata që erdhën pas tij. Cfare ka me shume ishte protagonist i shumë prej citateve në vlerësime që janë kaq në modë në mediat sociale, këtu është një nga të preferuarat e mia:

"Qëndrimi, jo aftësia, përcakton lartësinë."

Për më shumë se 40 vjet ai udhëtoi nëpër botë si një folës motivues, duke i shtyrë njerëzit të shohin anën e ndritshme të jetës.

Zig Ziglar, i cili vdiq të Mërkurën në Dallas, Texas, në moshën 86 vjeç, la shumë citate të famshme. Ai arriti miliona njerëz përmes librave, audios dhe leksioneve të tij. Sigurisht, motivimi i tij nuk ishte i lirë. Ishte pjesë e mikro-universit ultra-kapitalist të Shteteve të Bashkuara: akuzuar $ 50.000 për fjalim me të cilën mund të thuhet se qëllimet e tij nuk ishin aq altruiste. Ai ishte i pajisur me një dhuratë dhe dinte ta shfrytëzonte atë.

Kishte një formulë: "Çdo shtatë ose nëntë minuta do të duhet të qesh dhe do të sigurohem që çdo 5 minuta do të jem duke dhënë një koncept, një ide, një proces, një shpresë."

Metodologjia e tij për të ndihmuar njerëzit nuk ishte as e çuditshme dhe as nuk përdorte metoda inovative. Si nje shembull Unë do të tregoj një histori që ai gjithmonë e tregoi:

Ai tregon një histori për një grua nga Alabama e cila i tha se ishte e hidhur për punën e saj dhe e zemëruar me kolegët e saj. Ai e këshilloi atë të shkruante gjithçka pozitive në lidhje me punën e saj: listën e pagave në fund të muajit, pushimet ... Pastaj ai e kërkoi atë të shihej në pasqyrë dhe të thoshte sa e donte punën e saj. Gjashtë javë më vonë ai u takua përsëri me të.

"Unë jam duke bërë mrekullisht mirë"- tha ai me nje buzeqeshje te gjere.

Ndoshta ishte fuqia e tij e bindjes, personaliteti i tij mbizotërues dhe simpatik, nuk e di. Çështja është se arriti ndryshim tek njerëzit.

Hilary Hinton Ziglar lindi më 6 nëntor 1926, në Gary, Indiana. Ai ishte i 12-ti nga XNUMX fëmijë.

Pas një karriere të gjatë dhe të vështirë si shitës, duke lansuar produkte aq të larmishme sa enët e kuzhinës dhe sigurimet, Zig Ziglar vendosi që produkti më i shitur ishte energjia dhe optimizmi i tij.

«Filozofia ime është e ndërtuar rreth idesë që ju mund të keni gjithçka në jetë, gjithçka që dëshironi, nëse i ndihmoni njerëzit e tjerë të marrin atë që duan. Ky është një parim universal ".

Pusho në paqe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ma gëzoni dijo

  Epo, fakti që ai akuzoi nuk heq sa i mirë ishte dhe sa i mirë bëri, gjë që në fund të fundit vlen. Faleminderit për informacionin !!

 2.   Marx hernandez dijo

  Ngushëllimet e mia, ishte një nga motivuesit më të mirë në jetën time.