Çfarë është zvarritja dhe cili është trajtimi i tij

shtyj kohën

Zvarritja është diçka që të gjithë ne e kemi provuar në një moment apo në një tjetër në jetën tonë. Kur të ndodhë, njerëzit shtyjnë detyrat për të bërë dhe shtyjnë detyrat e rëndësishme për një kohë më vonë.

Që një sjellje të kuptohet si zvarritje, ajo duhet të kuptohet si diçka që është kundërproduktive, e panevojshme dhe që vonimi ose vonimi i asaj kohe është i dëmshëm në një farë mënyre.  Bëhet fjalë për vonesën vullnetare të një veprimi të planifikuar përkundër faktit se kjo vonesë dhe mosbërja e veprimit ka pasoja më të këqija sesa ta bësh atë.

Pasojat e zvarritjes

Njerëzit që vonojnë do të ndiejnë se po humbin kohën e tyre dhe se nuk janë në gjendje t'i bëjnë gjërat siç duhet. Kjo mund të gjenerojë stres, ndjenja faji dhe madje të ndiejë një krizë të caktuar personale. Sikur të mos mjaftonte kjo, ju gjithashtu ndjeni një humbje të rëndë të produktivitetit personal, mosmiratimin shoqëror dhe madje edhe probleme të punës për mos përmbushjen e përgjegjësive ose angazhimeve. Zvarritja mund të bëjë që personi të shkojë në një lak dhe për këtë arsye vonesa e kohës bëhet normale.

ndalo zvarritjen
Artikulli i lidhur:
Një udhëzues shkencor se si të ndaloni shtyrjen

Konsiderohet normale që njerëzit të zvarritin deri në një pikë të caktuar, por kur vonojnë më shumë sesa është e nevojshme, pa marrë parasysh sa justifikime përpiqen të japin, pasojat gjenerojnë shumë ankth dhe stres. Në raste të rralla, këto ndjenja negative mund të çojnë në ndjenja motivimi për të përfunduar detyrën në fjalë. megjithëse justifikimi për vonesën përforcon të njëjtin lloj sjellje në të ardhmen.

procrastinating

Personi që vonon duhet të kuptojë vlerën e përparësive në mënyrë që të jetë produktiv në jetën e tij. Njerëzit që zvarritin zvarrë vijnë si njerëz dembelë dhe të papërgjegjshëm, njerëz që nuk kanë ambicie në jetë.

Pse ka njerëz që vonojnë

Zvarritja zakonisht është një problem i lidhjes emocionale, domethënë, njerëzit që zvarritin zvarritjen kanë tendencë të kenë probleme ankthi, një ndjenjë të ulët të vetëvlerësimit dhe një mentalitet vetëshkatërrues që kanë probleme për ta kontrolluar. Gjithashtu, mund të ketë mungesë të vetëbesimit ose që personit në fjalë thjesht nuk i pëlqen detyra dhe ai po ka një sjellje pasive agresive (pasi nuk i pëlqen detyra, ai thotë se do ta bëjë por nuk e bën si mënyrë për të treguar pakënaqësinë e tij me detyrën e thënë).

Mund të kuptohet si një hendek midis qëllimit dhe veprimit. Njerëzit që vonojnë e bëjnë këtë për shkak të prishjes së vetëkontrollit. Ju e dini se çfarë të bëni, por nuk mund ta bëni.

Llojet e zvarritësve

Nuk ka vetëm një lloj zvarritës, në fakt ka dy lloje: zvarritës kronikë dhe zvarritës të situatës. Të parët kanë probleme të përhershme në përfundimin e detyrave dhe të dytët e bëjnë këtë në varësi të detyrës në fjalë.

Një person që ka një nivel të lartë të sjelljes impulsive dhe i mungon vetëkontrolli dhe disiplina merr më shumë kohë se ata që kanë një nivel më të lartë zhvillimi në këto tipare specifike. Në një farë mënyre përfshin kontrollin e egos dhe mohimin e përgjegjësisë, justifikimin dhe marrjen e justifikimeve për të vonuar atë që duhet bërë. Ju duhet të kuptoni se këto justifikime kanë një qëllim: vazhdoni zvarritjen duke minimizuar efektet e perceptuara të veprimeve që na bëjnë të ndihemi mirë.

lër gjithçka për më vonë

Si të trajtohet zvarritja

Sipas një studimi nga Universiteti i Stokholmit, duket se zvarritja nuk është vetëm një problem i menaxhimit të kohës, por mund të ketë edhe arsye emocionale për ta shkaktuar këtë problem. Ka nga ata që mendojnë, për shembull, se ata punojnë më mirë nën stres, por kjo ushqen stresin dhe shqetësimin e tyre.

Emocionet negative shpesh vijnë nga mendime negative që prishin aftësinë për të përballuar. Diçka që duhet të bësh, e lë përgjegjësinë mënjanë dhe bën gjëra të tjera që mendon se të bëjnë të ndihesh më mirë si të shtrihesh në divan apo të shikosh televizion ... duke supozuar se më pas do të ndiheni më mirë për të përballuar të vështirat, Por kjo zakonisht nuk ndodh, pasi mund të ndiheni më keq pasi keni shtyrë detyrën.

Ndonjëherë menaxhimi i kohës dhe trajtimet janë shumë të dobishme për zvarritësit kronikë sepse ata nuk dinë si të ndryshojnë të menduarit. Sekreti është të ndryshojmë mënyrën e të menduarit dhe për këtë arsye gjendjen shpirtërore në mënyrë që gjërat që duhet të bëhen të mos shtyhen.  Më tej do të shpjegojmë se si ta trajtojmë këtë problem në një mënyrë të thjeshtë.

le të shkojë koha

Pse është bërë

Së pari duhet të kuptoni pse po përmbaheni nga bërja e asaj që duhet të bëni. Cilat ndjenja lindin kur përpiqeni të shkruani propozimin ose keni një bisedë të vështirë? Çfarë keni frikë se mund të ndodhë nëse e bëni në të vërtetë? Cila është çështja më e keqe? Për shumë, në mos shumicën, fajin e ka ankthi. Ankthi për të ngatërruar punën ose për të mos bërë atë na çon ta shtyjmë atë derisa, për ironi të fatit, nuk mund ta arrijmë atë siç duhet ose të lihet përgjithmonë.

Kërkoni shpërblim sesa shmangie

Nëse humori juaj bie në perspektivën e ndërmarrjes së veprimeve, duhet së pari të përmirësoni gjendjen tuaj shpirtërore. Kur doni të bëni diçka, çfarëdo qoftë, jepjani vetes pak shpërblim më vonë.

Kujdes nga maja e ajsbergut

Ju keni një sërë idesh se si funksionon dhe duhet të funksionojë bota që gradualisht u formua në kokën tuaj, duke filluar që kur ishit shumë i ri, por vështirë se i vëreni ato pasi ato janë zhytur nën sipërfaqen e trupit tuaj - në vetëdije. Ne i quajmë besime të ajsbergut dhe ato mund të jenë problem, sepse ndoshta nuk e dini se si po ndikojnë në të menduarit tuaj.

Artikulli i lidhur:
Si të zvarritemi në mënyrë produktive?

Një shembull i një besimi në ajsberg në lojë me shtyrjen është: "Unë duhet ta bëj gjithçka të përsosur" (tingëllojë e njohur?). Kjo nevojë për t'i pasur gjërat në një mënyrë të caktuar para se të ndërmerrni ndonjë veprim do të pengojë përparimin tuaj dhe do t'ju mbajë të mbërthyer. Si e dini se keni të bëni me një ajsberg? Shenjat përfshijnë fjalë si "Unë duhet" ose "Unë duhet" në mendjen tuaj.

Ndryshoni mënyrën tuaj të të menduarit

Si e perceptoni një situatë do të përcaktojë se si i përgjigjeni asaj dhe në fund të fundit çfarë bëni. Ajo që ndodh me shumë prej nesh është se ne kapemi në kurthe mendimesh, ose mënyra të të menduarit që nuk na lënë asnjë rrugëdalje ose përparim.

Nëse mendoni, "Ky projekt është shumë i vështirë, nuk do ta bëj kurrë", mund të jetë një lupë dhe një minimizues, duke i bërë aspektet më sfiduese të një pune më keq dhe minimizuar përfitimet, të cilat vrasin motivimin tuaj. Në vend të kësaj, nëse mendoni ose thoni: "Kjo është një sfidë, por është e mundur dhe shpërblimet e madje edhe fillimit ia vlen" ... gjërat ndryshojnë shumë në mendjen tuaj.

Nëse mendoni, "Unë kurrë nuk mund ta bëj këtë vetë", ose, "Unë kurrë nuk jam i mirë në këtë lloj gjëje", ka të ngjarë të jetë një rregullues i tepruar ose përgjithësues, që tregon për vetëvlerësim të ulët. Sepse nuk besoni se jeni të aftë ta bëni atë, dhe i thoni vetes që, mirë, po, dhe frika juaj bëhet realiteti juaj. Nga ana tjetër, nëse mendoni ose thoni: “Ajo që po përpiqem të bëj nuk do të ishte e lehtë për askënd. Kush më mirë se unë për ta përballuar? Kush tjetër përveç meje është i gatshëm ta përballojë atë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.