Δεν μπορούσα να πιστέψω την αντίδραση αυτού του ποδοσφαιριστή. Τον τιμά.

Το βράδυ του Σαββάτου είδε μια εξαιρετική στιγμή δίκαιου παιχνιδιού ("fair play") στη γερμανική Bundesliga. Συνέβη στον αγώνα της Νυρεμβέργης με τη Βέρντερ Βρέμης.

Η Βέρντερ Βρέμης προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Άαρον Χαντ (παίκτης της Βέρντερ Βρέμης) μπήκε με ταχύτητα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και σκόνταψε. Ο διαιτητής Manuel Gräfe σήμανε πέναλτι όταν κατάλαβε ότι έγινε κατεδάφιση και αυτό έγινε. Ήταν το 74ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου:

Αν σας άρεσε αυτό το βίντεο, μοιραστείτε το με τους φίλους σας!
[social4i size = »large» align = »align-left»]

Προφανώς δεν ήταν πέναλτι αφού δεν είχε υπάρξει επαφή από τον αμυντικό της Νυρεμβέργης. Ο Άαρον Χαντ αντέδρασε αμέσως λέγοντας στον διαιτητή ότι δεν ήταν πέναλτι και ο διαιτητής αντέστρεψε την απόφασή του.

Δυστυχώς, δεν θα μάθουμε ποτέ αν η αντίδραση του Άαρον Χαντ θα ήταν η ίδια αν το σκορ ήταν 0-0.

Και είναι ότι αυτό το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αρχή από την υγιή θέληση όλων των ποδοσφαιριστών να βοηθήσουν τον διαιτητή. Ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Ιάπωνες Ο Hiroshi Kiyotake, από τη Νυρεμβέργη, παραδέχτηκε ότι ήταν ο τελευταίος που άγγιξε την μπάλα όταν ο διαιτητής δίσταζε μεταξύ του σινιάλο του γκολ ή του κόρνερ.

Σε κάθε περίπτωση, είναι να ευχαριστήσω αυτόν τον παίκτη για την εξαιρετική στιγμή που φάνηκε στο γήπεδο ποδοσφαίρου. Οι άλλοι παίκτες θα μπορούσαν ήδη να σημειώσουν και να τιμηθούν όπως αυτός. Το ποδόσφαιρο θα κέρδιζε.

Σε ένα άθλημα για ράτσας, στο οποίο πολλοί παίκτες έχουν μείνει στην ιστορία για τις «πισίνες» τους, Ο Άαρον Χαντ έδειξε ότι υπάρχουν ακόμα κύριοι στον κόσμο του ποδοσφαίρου.

Το να είσαι ειλικρινής όπως περπατάει ο κόσμος, ισοδυναμεί με το να είσαι ένας άνθρωπος που επιλέγεται ανάμεσα σε δέκα χιλιάδες».

William Shakespeare (1564-1616) Βρετανός συγγραφέας.