Çfarë do të thotë të piqesh? sipas Àlex Rovira

sindroma peter panNe jetojmë në një shoqëri që na paraqet rinia si shteti më i dëshirueshëm: Ne e shohim atë në televizion, në reklama, në filma ...

Ne jemi të rrethuar nga modele që na prezantojnë me njerëz të bukur dhe të rinj kështu që ne përfundojmë duke konsumuar komplekse vitaminash, krem ​​fytyre dhe operacione kozmetike për të përpiquni të pretendoni të jeni dikush që nuk jemi.

Dhe e gjithë kjo në aspektin fizik, sepse në atë psikologjik situata është disi më e vështirë. Plakja është e pashmangshme por duhet të maturohemi.

Çfarë është maturimi?


Duke u maturuar ne mund të kuptojmë shumë gjëra: të pjellë, të evoluojmë ... Sidoqoftë, një përkufizim që mund të na shërbejë shumë pasi një input është rriten në moshë dhe gjykim. Ato janë 2 gjëra të ndryshme:

1) Nga njëra anë mund të flasim pjekuria kronologjike, kjo do të thotë, e kalimit të kohës, e ditëlindjes. Sidoqoftë, ky lloj maturimi nuk nënkupton llojin e 2-të i cili është:

2) Pjekuria psikologjike: Kjo pjekuri është rezultat i reflektimit. Shumë herë ne përdorim shprehjen "për të pjekur një ide". Çfarë do të thotë kjo? Se duhet të meditojmë ose të reflektojmë mbi një ide.

Prandaj, pjekuria nuk është një pushtim natyral biologjik. Isshtë rezultat i reflektimit dhe ushtrimit të vullnetit.

Jeta nuk është ajo që na ndodh, por ajo që bëjmë me atë që na ndodh, duke kuptuar "të bërit" si reflektim, përvojë emocionale dhe veprim që vjen nga ato të mëparshmet.

Pjekja është një tranzit i vazhdueshëm. Ne jemi duke u pjekur nëse bëjmë punën për të integruar përvojat pozitive dhe të dhimbshme që na sjell jeta.

Transkriptimi i një interviste me Aleks Rovira en http://www.cuatro.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.