Çelësat për zhvillimin e talentit

Në artikujt e mi të mëparshëm në "Si të zhvillojmë talentin" Unë theksova rëndësinë e mielinës në zhvillimin e aftësive dhe rolin themelor të luajtur nga «praktikë intensive»Për të zotëruar një aftësi, domethënë është e nevojshme të përsërisim dhe përsërisim derisa të zotërojmë atë që duam. Vetëm në këtë mënyrë do të zhvillojmë talentin tonë.

Ideja e praktikës intensive është e fuqishme sepse duket magjike: një vajzë mund të fillojë si një studente e zakonshme e muzikës dhe, brenda pesë minutash, të marrë ekuivalentin e një muaji të punës. Fakti që një përpjekje e synuar mund të rrisë shpejtësinë e të mësuarit dhjetë herë të kujton llojin e gjërave që lexon në një përrallë: një grusht fasule magjike që kthehen në një hardhi magjike. Gjëja më e çuditshme është se kjo hardhi e magjepsur është diçka si një fakt neurologjik.
Çelësat për zhvillimin e talentit

Myelin: çelësi për zhvillimin e talenteve

Ekziston një substancë mikroskopike e quajtur mielinë. Myelina është çelësi për të folur, lexuar dhe zhvilluar aftësitë e të mësuarit. Shtë çelësi për të qenë qenie njerëzore.

Mielina është një shtresë izoluese që rrethon qarqet e fibrave nervore që përbëjnë neuronet. Rrit fuqinë, shpejtësinë dhe saktësinë e sinjaleve të dërguara nga neuronet. Sa më shumë që aktivizojmë një qark të caktuar, aq më e madhe është sasia e mielinës që optimizon atë qark, në mënyrë që lëvizjet dhe mendimet tona të bëhen më të forta, më të shpejta dhe më precize.

Bërja e shkëlqyeshme për të luajtur piano, duke luajtur shah ose basketboll kërkon shumë kohë, dhe mielina është e shkëlqyeshme për këtë. Burimi: Science Daily

Unë ju lë me një video të një vajze pesë vjeçare duke luajtur në mënyrë të mahnitshme në piano. Talent i pastër:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.