Çfarë duhet të dini për suksesin para se të shkoni për të

Disa javë më parë isha në një konferencë me Javier Marigorta, ekspert në Lidershipin Personal dhe Potencialin Njerëzor dhe drejtor i shkollës Fasecuatro në Barcelona. Prezantimi, i titulluar "Çfarë është suksesi?" U habita sepse Javier më dha një vizion shumë të largët se çfarë është suksesi për mua.

Një koncept i ri: Suksesi = Jeta

Kur ju pyesin se çfarë është suksesi, shumica prej nesh thonë diçka si "merrni atë që dëshironi", "arrini qëllimet dhe objektivat që i vendosni vetes", "keni gjithçka që ëndërroni" ose shprehje të ngjashme. Thellë në thellësi kur ata po ju pyesin, cili është suksesi për ju? Çfarë po përgjigjeni me të vërtetë "Çfarë është jeta për mua?".

Ne priremi të kemi vullnet për të arritur vazhdimisht qëllimet, si në fabula e gomarit dhe karotës: gomari vazhdimisht ecën përpara sepse beson se në një moment do ta arrijë. Jo, nuk po ju quaj gomarë, larg tij, por kush nuk ka ndjenjën e ndjekjes së vazhdueshme pas ndonjë goli që hedh gurin e parë.

Të gjithë e dimë se sa lart arrijmë kur arrijmë atë qëllim që ia kemi vendosur vetes. Por Sa zgjat kjo e lartë?. Nje minute? Nje ore? Apo, më së shumti, një ditë? Gjithashtu, më e rëndësishmja, si e keni shpenzuar atë në rrugën e arritjes së këtij qëllimi që i keni vendosur vetes? Jo shumë mirë apo jo? Dhe është se për shumicën e njerëzve nuk është një rrugë e thjeshtë dhe e këndshme, përkundrazi e kundërta.

A keni ndjerë ndonjëherë vetëbesim, ekuilibër, forcë, energji, bollëk, qartësi mendore, entuziazëm, besim ...? Po, me siguri në një moment e keni ndjerë atë. Pra, nëse e keni ndjerë ndonjëherë atë, a do të thotë se kjo gjendje e brendshme ishte brenda jush? Sigurisht, sepse ju e jetoni këtë gjendje brenda, nuk është diçka që hyn nga dritarja dhe hyn në trupin tuaj përmes veshit, por është diçka që ju e aktivizoni.

Problemi i madh është që ju përdorni shkaktarë të jashtëm për të aktivizuar ato nxitës të brendshëm, gjë që dëshironi vërtet !!! Për shembull, Vajza që thotë se dëshiron një çantë Louis Vuitton, ai me të vërtetë nuk e dëshiron vetë çantën, por ajo që ai dëshiron është "gjendja e brendshme që e prodhon ta mbajë atë çantë dhe ta nxjerrë në rrugë!".

2 hapa të nevojshëm për të aktivizuar gjendjen tuaj të brendshme

Prandaj, a ka ndonjë mënyrë për të aktivizuar atë gjendje të brendshme, pavarësisht se çfarë ndodh jashtë? Përgjigja është po. Javier e përkufizon suksesin jo si diçka që duhet kërkuar ose gjetur, por si një shtet i brendshëm që duhet të mësohet të shprehet. Për këtë, është e nevojshme të jepet 2 hapa kryesorë:

EXITO 1º.- E dini kush jam?: Pa e ditur, është pothuajse e pamundur të jesh pronari i botës tënde të brendshme dhe të jesh në gjendje të aktivizosh ato gjendje të brendshme të suksesit që përmenda më lart (ekuilibri, forca, ..). Nëse nuk e dini saktësisht kush jeni, aktivizimi i atyre gjendjeve sipas dëshirës është jashtëzakonisht i komplikuar. Ky është një proces që kërkon kohë, energji, përkushtim ndaj vetes, por a nuk jemi gjëja më e rëndësishme që kemi? Pse kalojmë më shumë kohë për të njohur jetën e njerëzve të tjerë, para se të njohim veten?

2º.- E dini se çfarë është jeta dhe si ta luani atë: Jeta me të vërtetë është një lojë. Dhe si në çdo lojë, gjëja më e rëndësishme në fillim është të njohësh rregullat. A nuk është e vërtetë që ne nuk luajmë Monopol me rregullat e Parcheesi? Epo, është ajo që bëjmë me jetën! Ne luajmë me të sipas rregullave të gabuara dhe kështu është e pamundur ta bësh këtë përvojë tokësore një përvojë të jashtëzakonshme. Mos gabo, pasi qeniet njerëzore ajo që kërkojmë është ekuilibri i trupit, mendjes, shpirtit dhe xhepit. Por që kjo të ndodhë është e nevojshme të kemi informacion të saktë se si është jeta. Jeta është diçka shumë e thjeshtë, thellë brenda ne jemi këtu për 3 gjëra:

- Mëso të jesh i lumtur vetë
- Mbaj ekuilibrin tim të brendshëm pavarësisht se çfarë ndodh jashtë
- Mëso të jap dhe shpreh më të mirën time në çdo situatë apo person

Për të pasur një përvojë të shkëlqyeshme jetësore, një kusht është i domosdoshëm: merrni përgjegjësinë për jetën tuaj, botën tuaj të brendshme dhe mësoni të luani lojën e jetës. Jeta është një inteligjencë më e lartë që duhet mësuar për ta interpretuar atë. Nga vijnë frikat tuaja? Dhe vuajtjet tuaja? Pse nuk po funksionon ekonomia juaj personale? Pse rezultatet në marrëdhënien tuaj nuk janë të mira?

E gjithë kjo, me pak fjalë, është rezultat i mosnjohjes se kush jam brenda kontekstit të asaj që është loja e jetës. Një nga klientët e mi më thoshte gjithmonë "Nuk i kuptoj të gjitha pengesat që më vë jeta, është e padrejtë!" Understandshtë e kuptueshme të mendosh këtë, por në të vërtetë, megjithëse na duket se na pengon vazhdimisht, të gjitha situatat që përjetojmë në realitetin tonë janë mundësia e jashtëzakonshme për të mësuar 3 cilësitë që përmendëm më parë. Në fund të fundit, jeta po na shtyn të jemi të lumtur për veten dhe të kemi një ekuilibër të brendshëm të palëkundur. Ai na shtyn sepse e di që nëse nuk e bën, ne vetëm nuk do ta bëjmë.

Secili prej nesh ka përkufizimin e vet. Çfarë është suksesi për ju? Si do ta përkufizonit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

0 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.