10 fraza dhe 8 kuriozitete për Hitlerin

Në një ditë si sot, një nga burrat që ka shkaktuar dëmin më të madh në historinë e njerëzimit bëri vetëvrasje: Adolf Hitler. Unë do t'ju lë 10 fraza që pasqyrojnë personalitetin e tij, karakterin e tij, idetë e tij ... por së pari, më lejoni t'ju them 8 kuriozitete për të.

Hitleri

1) Gjatë Luftës së Parë Botërore, një ushtar britanik tregoi mëshirë ndaj një këmbësorie të plagosur gjermane… ai ushtar i plagosur ishte Adolf Hitler. Burim

2) Adolf Hitler admironte kinezët dhe japonezëtNë fakt, ai një herë shkruajti sa vijon: "Ata i përkasin civilizimeve antike dhe unë lirisht pranoj se historia e tyre e kaluar është më e lartë se e jona". Burim

3) Pasi fitoi 4 medalje të arta në Lojërat Olimpike 1936 në Berlin, Afrikano-Amerikani Jesse Owens nuk u ftua në Shtëpinë e Bardhë dhe as u njoh në asnjë mënyrë nga Presidenti Franklin D. Roosevelt. Në vend të kësaj, ishte Adolf Hitler ai që i dha Owens një dhuratë të veçantë përkujtimore. Burim

4) Hitleri ishte i pari që e quajti një armë një "pushkë sulmi". Burim.

5) Hitleri injektonte rregullisht amfetamina së bashku me "ilaçe të tjera joortodokse". Burim

6) Hitleri shkatërroi transkriptimin e tij dhe e përdori atë si letër higjienike. Burim

7) Edhe Joseph Stalin edhe Adolf Hitler (përgjegjës për vdekjet e më shumë se 40 milion njerëzve), u nominuan për Çmimin Nobel për Paqe. Burim

8) Hitleri ishte në kopertinën e revistës Time në vitin 1938. Burim

10 frazat e tij të tmerrshme

1) "Nuk ka dyshim se hebrenjtë janë një racë, por ata nuk janë njerëzorë."

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

2) "Kush heq dorë nga lufta në një botë, ligji i së cilës është një luftë e vazhdueshme, nuk e meriton të jetojë".

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

3) "Nesër shumë do të mallkojnë emrin tim".

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

4) "Kur fillon dhe lëshohet një luftë, ajo që ka rëndësi është të mos jesh i drejtë, por arritja e fitores."

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

5) "Ndoshta mësimi më i madh dhe më i mirë në histori është se askush nuk mësoi mësimet e historisë."

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

6) 'Nacional-Socializmi nuk është një doktrinë e pasivitetit; është një doktrinë e luftës. Nuk është një doktrinë e kënaqësisë, por një doktrinë e përpjekjes dhe e luftës ".

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

7) "Ne mund të jemi të lumtur të dimë se e ardhmja na përket plotësisht."

******************************************** ******************************************** ******************************************** **

8) "Armët më të ashpra janë humanitare nëse mund të provokojnë një fitore të shpejtë."

******************************************** ******************************************** ******************************************** **

9) "Jeta nuk e fal dobësinë".

******************************************** ******************************************** ******************************************** **

10) "Ne mund të fundosemi, por do të marrim një botë me vete."

Ju lë me një dokumentar për jetën e tij:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria Elena Betancur Alvarez dijo

  eshte e mrekullueshme

 2.   VGA dijo

  KJO SIT IS ICSHTIC FITUAR, LESHT MANSUAR NGA VERSIONI I "FITUESVE", N RE REALITET HITLER ISHTE NJ LE UDHHEQ AS I MADH NJ A LIDER I V PRTET Q WH PURR SHTETIN E MIRELQENIS S N KOMBIT TIS TIJ, GJATAT KATTU M SHUM OR OSE T ALL TJER EVT E VEQT "LIDER "T" DHE TREGUESIT MOS KENI.
  NFSE T ALL GJITHA UDHHEQSIT E KOMBEVE NDRMARRIN MIRELDENIMIN E QEVERIVE T THE TYRE, SOT DO T HA KEMI NJ. GAR H M B TET MIRTER, MORE T COMP P COMPRGJITHSHME, DHE TR FORT NJERZORE.