11 mënyra për tu motivuar për të ushtruar (dhe të ndjeheni më mirë)

Ushtrimi është mënyra më e mirë për të qëndruar të shëndetshëm dhe, sipas një studimi, për të përmirësuar memorizimin.

Në këtë video të gjatë një minutëshe ata na shpjegojnë se si trupi ynë ndryshon kur ushtrohemi.

Ju mund të interesoheni për «9 ushtrime që mund të bëni nga divani në shtëpi»

Ushtrimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ruajtur një ekuilibër të shëndetshëm mendor përballë problemeve të jetës. Por si e gjeni motivimin për të zbritur nga divani dhe për të ushtruar?

Në këtë artikull do të shohim 11 mënyra për tu motivuar për të ushtruar.

ushtrimin

1) Mendoni se si ndiheni pas stërvitjes.

Pas stërvitjes ndiheni fantastik, e dini pse? Ka një shpjegim fizik dhe psikologjik:

* Truri juaj sekreton endorfinë kur ushtroni. Endorfina njihet si hormonet e lumturisë.

* Ju ndiheni të kënaqur me veten tuaj sepse e dini që jeni duke bërë gjënë e duhur me jetën tuaj.

2) Regjistrohuni për klasa fitnesi, noti ...

Regjistrimi në klasat "diçka" nënkupton që ju do të shpenzoni para për të, kështu që nuk do të ketë asnjë justifikim për të mos marrë pjesë. Përveç kësaj, fakti i ushtrimit me njerëz të tjerë, ju jep një motivim shtesë.

3) Shfrytëzoni rastin që duhet të kujdeseni për veten.

Shumë njerëz nuk mund të kujdesen për veten e tyre për shkak të mungesës së kohës, sepse ata janë të përkushtuar për t'u kujdesur për njerëzit e tjerë ose aspektet e jetës: fëmijët e tyre ose punën e tyre. Nëse jeni kaq me fat që keni kohë për të ushtruar, mos e humbni atë.

ushtrimin

4) Mendoni për kaloritë e djegura.

Nëse numëroni kaloritë do të kuptoni se sa më shumë të ushtroni, aq më shumë kalori digjen dhe kjo është një nga mënyrat më efektive për të humbur peshë.

5) Argëtohuni kur ushtroni.

Ushtrimi duhet të jetë argëtues. Nëse jo, përpiquni të gjeni një lloj tjetër ushtrimi që ju pëlqen. Ju mund të dëgjoni muzikë, të bisedoni me njerëz të tjerë, ...

6) Vizualizoni veten më të dobët ose me më shumë muskuj.

Vizualizimi është një nga teknikat më të fuqishme për të motivuar veten. "Të shohësh" sesi duam të jemi ka efekte të menjëhershme në trurin tonë.

7) Lexoni revista, blog dhe faqe në internet.

Gjithçka që është në kontakt me botën e stërvitjes do t'ju ndihmojë të ndiheni më të përfshirë në kujdesin për trupin tuaj.

8) Jepi vetes një çmim.

Nëse e fitoni disiplinën dhe zakonin e ushtrimit të mirë, ju meritoni një çmim. Trajtojeni veten: blini rroba, një libër, ...

9) Mendoni se sa tërheqës do të jeni.

Ushtrimet përmirësojnë pamjen tuaj fizike, ju bëjnë më të stilizuar, më të shkathët, rrobat ju përshtaten më mirë. Me pak fjalë, kjo ju bën të dukeni shumë më tërheqëse.

10) Ju ndihmon të de-stresoni.

A keni pasur një ditë të vështirë? Ju do të shihni se si gjatë ushtrimit ju lëshoni atë energji negative që ju kap dhe pas një dushi të mirë ndiheni shumë më të relaksuar dhe të lumtur.

11) Ju ndihmon të mendoni.

Në heshtjen e ushtrimit mund të mendoni me qetësi dhe më kreativitet. Mund të krijoni ide të reja ose mund të merrni vendime më kreative. më shumë informacion


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   E bukura Lupita Ortega dijo

  patjeter… ..vertet !!!!!

 2.   Ourwa Ojeda dijo

  shumë mirë

 3.   amaryllis dijo

  E mrekullueshme

 4.   latikitiki dijo

  Faleminderit, më ndihmoi shumë.

 5.   Kati dijo

  Puff gjithçka është e vërtetë por unë jam dembel dhe e kam të vështirë të filloj shumë. Dhe sa më i shëndoshë shikoj më shumë përtacia dhe ankthi hyjnë në mua.

 6.   karla Vianey dijo

  Përshëndetje, unë jam Karla, kush mund të më japë një mënyrë për të motivuar veten për të ushtruar?

 7.   PLANCARTI MARIO MORALES dijo

  Zoti video e parë më motivoi për të ngrënë më shumë ... sinqerisht ajo dukej e shijshme,
  Por unë kam vendosur lamtumirë Donitas.
  Gëzohem, Përshëndetje ?????

 8.   Dante dijo

  George Oshawa përshkroi dhjetë dieta krejt, me proporcione të ndryshme të llojeve të ushqimeve të përshkruara.

 9.   Fran dijo

  -_- Sapo po filloj dhe në fund nuk ndihet aspak mirë, duke e parë veten më të hollë prodhon edhe më shumë ankth u_u dhe sinqerisht nuk mendoj se ka ndonjë ushtrim që më argëton përveç notit ... dhe nuk kam pishine

 10.   Ambiorix dijo

  Faleminderit, këto vërtet ndihmojnë shumë. Për shkak se nuk e kemi të qartë gjërat, por gjithmonë duhet ta dëgjojmë atë pa pushim. Faleminderit

 11.   Fernando dijo

  Trupi juaj shkon aq larg sa dëshiron mendja juaj.

 12.   Lovera Cristian Lazaro dijo

  Shumë e vërtetë

 13.   cristina dijo

  Unë peshoj 70 kg dhe jam 29 vjeç, jam vajzë dhe e vërteta është se nuk e gjej motivin e duhur për të ushtruar, e shoh shumë të mërzitshme. Më pëlqen të merrem me sport por kur duhet të ushtroj në shtëpi e urrej atë, me të vërtetë e urrej shumë stërvitjen, nuk më intereson shumë. Do të doja të dija se si mund ta motivoj veten për të ushtruar.

  1.    Patricia RoseMar dijo

   Përshëndetje Cristina! Mund t'ju ndihmojë shumë të pyesni veten si më poshtë: 1. Përse do ta bëj këtë? Gjeni qëllimin tuaj të vërtetë për të bërë sporte dhe për t'u kujdesur për shëndetin tuaj, në mënyrën që dëshironi më shumë, argëtohuni dhe lidhuni. 2. Çfarë po marr nga situata ime e tanishme për të mos luajtur sporte? 3. Çfarë përfitimesh të mëdha do të merrni kur ta bëni? Shpresoj se kjo mund t'ju ndihmojë. Nje perqafim!!

 14.   Ann dijo

  NDIHMONI !!! Unë me të vërtetë kam nevojë për të humbur peshë dhe dua të ushtroj, por si mund të marr energji? Jam 46 vjeç dhe punoj 7 ditë në javë duke pastruar 2 ose 3 shtëpi në ditë. Ata do të mendojnë se si mund të jem mbipeshë me të gjitha kaloritë që mund të digj ndërsa punoj, por e vërteta është se kam depresion dhe ha gjëra të ëmbla. Unë me të vërtetë dua të shkoj pasdite në palestër, por arrij i rraskapitur ... A di dikush për diçka për të dhënë energji që nuk është dem i kuq?

  1.    Patricia RoseMar dijo

   Pershendetje Ana! Unë e kuptoj situatën tuaj. Më jep ndjesinë se "ju po vendosni shumë energji" në faktorë të jashtëm nga ju, nga një fokus negativ për atë që krijoni atë depresion. "Depresioni" është një gjendje shpirtërore që ju bën të ndiheni pa energji jetësore. Këshilla: 1. Përqendrohuni në faktorët që gjenerojnë pozitivitet, ata do t'ju bëjnë të ndiheni më shumë energji. Kërkoni pjesën pozitive, gjithmonë e keni atë 2. Filloni të ndryshoni kuptimin negativ të asaj që po vlerësoni tani si negativ 3. Thjesht jepni hapi i parë, dhe edhe nëse janë 30, lëvizni! Kjo do të fillojë të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore dhe pak nga pak do të jeni në gjendje të ndryshoni mungesën tuaj të shpirtit dhe për këtë arsye enregjinë tuaj. U perqafo !!

 15.   Veronika dijo

  Mënyra më e mirë për të motivuar veten kur pushtoheni nga përtacia dhe ankthi është të paguani dikë për t'ju gjetur dhe për të bërë ushtrime. Paguajeni për t'ju kujtuar pse dhe për t'ju "nxjerrë" nga shtrati ose divani për të ushtruar. Gjithashtu nëse jeni shumë dembel mund të jeni i sëmurë. Bëni teste mjekësore për të parë vlerat tuaja. Dhe gjëja tjetër, ju mund të mërziteni me veten për diçka, dhe fakti i keqtrajtimit të vetes duke ngrënë junk dhe duke u shëndoshur, duket si një ndëshkim i merituar. Mendoni se e doni veten dhe se meritoni më të mirën. Kjo gjithashtu mund t'ju motivojë të mendoni se si do të ndihej "ai person" (ai që e doni ose e urreni) nëse do t'ju shihte më të hollë. Nëse jeni dembel për të bërë ushtrime fizike, filloni të bëni ushtrime mendore shumë shpesh, në momentin që pritet të paktën të përgatiteni për ushtrime. Dhe nëse asnjë nga të mësipërmet nuk funksionon, por ju besoni në Zot, atëherë kërkoni prej tij inkurajim dhe forcë, nëse nuk funksionon, kjo është për shkak se ju nuk dini si të kërkoni.