12 këshilla për një jetë që ia vlen të jetosh

Jeta është një rrugë dredha-dredha, e vështirë, madje edhe më shumë nëse i përkushtohemi vetvetes se jemi budallenj. Zgjedhja e qëndrimeve që do të rregullojnë jetën tonë është thelbësore.

Unë ju lë këto 12 urdhërime që janë thelbësore nëse doni të bëni një jetë të vlefshme dhe që ju sjell kënaqësi të pafund:
Hyni dhe relaksohuni

1) Lëreni të kaluarën.

Ajo që është bërë është bërë. Mos harroni se tragjeditë janë rrallë aq të këqija sa duken, dhe madje edhe kur janë, ato na japin mundësinë të forcohemi.

Çdo moment i vështirë në jetën tonë shoqërohet nga një mundësi për të rritjen personale. Por, për të arritur këtë rritje, gjëja e parë që duhet të mësoni është të heqni dorë nga e kaluara.

2) Identifikoni mësimin.

E gjithë jeta është një mësim i shkëlqyeshëm.

Mos harroni kurrë të pranoni mësimin, veçanërisht kur gjërat nuk shkojnë sipas mënyrës suaj. Nëse nuk merrni një punë që dëshironi, ose një marrëdhënie nuk funksionon, kjo thjesht do të thotë se ka diçka tjetër që po ju pret atje. Ka mundësi të tjera që ju hapin dyer të reja pafund.

3) Humbni qëndrimin negativ.

Mendimi negativ gjeneron rezultate negative. Mendimi pozitiv gjeneron rezultate pozitive. Thatshtë kaq e thjeshtë.

Secila prej sugjerimeve në këtë artikull është e parëndësishme nëse mendja juaj është mbërthyer në ulluk. Mendimi pozitiv është i lidhur me suksesin e shumë njerëzve. Në këtë drejtim, unë e rekomandoj këtë libër audio: Fat i mirë.

4) Pranoni përgjegjësinë për situatën tuaj aktuale.

Vetëm ju jeni përgjegjës për jetën tuaj. Gjithçka që ju ndodh përcaktohet nga veprimet dhe vendimet tuaja. Varet nga ju që të merrni kontrollin e tyre dhe të drejtoni jetën tuaj në rrugën e duhur, duke qenë kongruentë me mendimet tuaja.

Nuk është e lehtë sepse do të hasni pengesa të shumta por më lejoni t'ju them se pa ato pengesa jeta do të ishte shumë e mërzitshme, ato ju japin mundësinë t’i kapërceni ato. Merreni si një sfidë dhe do të shihni se si jeta e shpërblen përpjekjen tuaj.

5) Përqendrohuni në gjërat që mund të ndryshoni.

Ka gjëra që janë përtej kontrollit tonë, falënderoj Zotin sepse përndryshe ne do të ishim përgjegjës për gjithçka që ndodh rreth nesh. Relaksohuni me ato gjëra që janë përtej kontrollit tuaj dhe përqendrohuni në ato që mund t’i kontrolloni.

Përdorni talentin dhe energjinë tuaj emocionale për të vazhduar të rriteni. Keni shumë vite përpara, nëse bëni një përpjekje çdo ditë jeta juaj do të jetë më e lehtë.

6) Gjeni se çfarë dëshironi me të vërtetë.

Identifikoni pasionin tuaj, diçka që ju bën të rriteni dhe përqendrohuni në të. Mundohu të jesh më i miri në diçka.

Të gjithë kemi një talent të lindur për diçka, zbuloni, mund t'ju duhen vite për ta zbuluar, por do ta njihni kur të përballeni me të.

7) Identifikoni se çfarë ka vërtet rëndësi në jetë.

Në këtë jetë ka shumë plehra, gjëra që nuk ia vlen të humbasësh asnjë sekondë. Në vend të kësaj ekzistojnë aspekte të tjera thelbësore të tilla si familja, miqtë dhe madje edhe puna juaj. Këto aspekte janë një mundësi për tu rritur.

8) Përqendroni vëmendjen tuaj.

Ndonjëherë mendja jonë është e mbushur me mendime ripërtypëse që na paralizojnë. Ju duhet të mësoni të relaksoheni mendjen tuaj dhe të përqendroni vëmendjen tuaj vetëm në një gjë. Kur jeni duke bërë pjata, përqendrohuni në të ... ju do të filloni të shijoni edhe detyrat më të pakëndshme.

9) Jini aktivë.

Vetëm të vdekurit janë joaktivë. Mos u bë i padëgjuar, lufto kundër tij, bëj gjëra, ushtrohu, tako shokë, lexo ... çfarëdo që të shkon në mendje, por bëj diçka (më pak shiko televizion, përveç nëse është diçka që të sjell diçka të mirë).

10) Mirëmbani një rutinë.

Mund të tingëllojë e mërzitshme, por është mënyra e vetme për të arritur gjëra të mëdha: duke qenë i disiplinuar.

11) Ruani vetëkontrollin.

Kjo këshillë është e lidhur ngushtë me numrin 8: përqendroni vëmendjen tuaj. Nëse jemi të vetëdijshëm për gjithçka që bëjmë, do të kemi nën kontroll mendjen dhe veprimet tona. Lini diçka edhe për improvizim, por kurrë mos e humbni kontrollin.

12) Harrojeni për të bërë përshtypje tek njerëzit.

Jeta juaj është vetëm e juaja dhe veprimet tuaja vendosen vetëm nga ju lirisht, ato duhet të jenë të lira nga lidhje të tilla si përshtypja për të tjerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Deti Thuaj dijo

    Artikuj interesantë për të gjithë në përgjithësi.

bool (e vërtetë)