13 kafshë të gjymtuara që lëvizin me proteza

Me siguri ka shumë kafshë që mbajnë proteza. Vetëm 13 paraqiten në këtë artikull. Nëse dini ndonjë rast tjetër, mund të më tregoni në zonën e komenteve:

1) Hopa.
kafshë e gjymtuar

Hoppa është katër vjeç dhe është me racë të përzier. Ai lindi pa kembet e para por mban një protezë për të ecur jashtë në Tel Aviv. Pajisja u shpik posaçërisht për Hoppa nga një student i dashur për kafshët e artit. Ai shpreson që pajisja e tij me rrota të përmirësojë jetën e kafshëve të lindura me anomali ose gjymtyrë të amputuara. Foto nga Amir Cohen / Reuters.

Video:

Nëse ju pëlqeu kjo video, ndani atë me miqtë tuaj!
[social4i size = »large» align = »align-left»]

2) Bora.
kafshë e gjymtuar

Martin Kaufmann, pronari dhe themeluesi i OrthoPets, i vë protezë një qeni të vjetër endacak të quajtur Snow, këmba e djathtë e të cilit u amputua. OrthoPets krijon proteza për kafshët. Foto nga Rick Wilking / Reuters.

3) Naki'o.
kafshë e gjymtuar

Naki'o ka katër proteza. Naki'o humbi të katër këmbët e poshtme të tij nga ngrirja kur u braktis si një qenush. Foto nga Rick Wilking / Reuters.

kafshë e gjymtuar

kafshë e gjymtuar

Video:

4) Shpresa.
kafshë e gjymtuar Një Terrier Yorkshire me emrin Shpresa tregon të tijat rrota uni e bashkangjitur në një jelek. Foto nga Rick Wilking / Reuters.

5) Yu
kafshë e gjymtuar

Kjo breshkë femër me emrin Yu ka fins protezë. Jeta, Yurt, një breshkë mosmarrëveshje, i dukej e zymtë flippers e saj të përparme ishin copëtuar pas një takimi brutal me një peshkaqen. Ajo u shpëtua nga një anije japoneze peshkimi. Foto: Reuters / Suma Aqualife Park.

Video:

6) Fuji.
kafshë e gjymtuar Ky delfin ka një pendë artificiale të bishtit. Fuji humbi 75 përqind të gishtit të bishtit për shkak të një sëmundjeje të panjohur në 2002. Delfini mund të notojë dhe të kërcejë. Besohet të jetë penda e parë artificiale në botë. Foto nga Issei Kato / Reuters.

Video:

7) Pagesa e limonit.
kafshë e gjymtuar Një qen me emrin Pay de Limón ka dy proteza në këmbët e tij të përparme. Anëtarët e një bande droge në shtetin meksikan të Zacatecas i prenë këmbët për të praktikuar prerjen e gishtave të rrëmbyer. Ata e gjetën qenin në një enë me mbeturina. Protezat u bënë në OrthoPets në Denver, SHBA Foto nga Tomas Bravo / Reuters.

Video:

8) Oskar.
kafshë e gjymtuar Oscar është një mace që kishte këmbët e saj të pasme janë prerë nga një korrës. Foto: Reuters / Manual.

Video:

9) Motala.
kafshë e gjymtuarKy elefant me emrin Motala ecën në këmbën e tij protezike. Këmba e majtë e përparme e Motalës ishte gjymtuar pasi ajo shkeli një minë në kufirin Mianmar-Tailandë 10 vjet më parë. Foto nga Phichaiyong Mayerku / Reuters.

Video:

10) Cici.
kafshë e gjymtuar kjo pajisje e punuar me dorë ndihmojeni këtë mace të ecë. Ndodhet në qytetin turk të Izmirit. Foto: Reuters.

11) Tzvika.
kafshë e gjymtuar

Tzvika u drejtua nga një kositës lëndie dhe pësoi dëmtime të mëdha në predhën e tij dhe një dëmtim të shtyllës kurrizore që ndikoi në aftësinë e tij për të përdorur gjymtyrët e pasme. Rrotat ngrenë predhën në mënyrë që ajo të mos konsumohet dhe ju mund të ecni. Foto nga Nir Elias / Reuters.

12) Billy.
kafshë e gjymtuar

Këtij qeni i janë paralizuar këmbët e pasme që nga lindja. Foto nga Ina Fassbender / Reuters.

13) Chris P. Bacon.
kafshë e gjymtuar

Chris P. Bacon (foto 12 shkurt 2013) përdor një karrocë rudimentare për të lëvizur. Foto nga Tom Benítez / Orlando Sentinel / MCT.

Videot:

Nëse e pëlqeni këtë artikull, ndani atë me miqtë tuaj! Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.