15 këshilla thelbësore për fëmijët e mi

Prindërit nuk do të pushojnë kurrë së dhëni këshilla për fëmijët tanë.

Bebe

Zgjidhni një seri të këshilla thelbësore që do t'u jepnit fëmijëve tuaj për jetën në përgjithësi. Disa do të mbeten me 5, disa me 10, disa me 50. Mbani në mend se këto këshilla janë të rëndësishme për këdo, pavarësisht nga mosha.

Këto janë 15 këshillat e mia thelbësore për t'u dhënë fëmijëve të mi:

1) Të rriturit janë thjesht fëmijë më të rritur.

Kur të plakeni nuk do të ndiheni aq të vjetër sa keni imagjinuar. Shumica dërrmuese ndihen njësoj si kur ishin 20 vjeç, vetëm pak më të mençur dhe më të sigurt. Do të keni pasur kohë të krijoni vendin tuaj në botë dhe të zbuloni se çfarë është e rëndësishme për ju. Mos kini frikë nga plakja. Gjithmonë shikoni përpara. Bëni gjërat siç duhet dhe do të gjeni vendin tuaj.

Shiko Video

2) Teknologjitë e reja përparojnë shumë shpejt.

Përparimet teknologjike ndonjëherë heqin aspektet më të thjeshta të jetës në vendin e dytë. Mos harroni të kënaqeni duke qenë në kontakt me natyrën, të keni një libër të mirë (letër), të vlerësoni bukurinë e një agimi dhe të mbani marrëdhënie të mira shoqërore dhe familjare.

3) Gjërat e këqija do t'ju ndodhin.

Rritja juaj personale vihet në provë përballë problemeve të papritura në jetë. Njerëzit humbin punën, kanë aksidente trafiku, sëmundje të rënda, ...

Kur jeni më i ri dhe gjërat po shkojnë mjaft mirë, ky realitet i zymtë mund të jetë i vështirë të vizualizohet. Sidoqoftë, kohërat e këqija do të vijnë. Mos harroni se tërbimi emocional vetëm i përkeqëson gjërat. Mos harroni gjithashtu se shumë tragjedi janë rrallë aq të këqija sa duken, dhe madje edhe kur janë, ato na japin mundësinë të forcohemi.

4) Të kesh një qëndrim luftarak dhe pozitiv mund të sjellë ndryshimin.

Ju mund të filloni tani për të ndryshuar qëndrimin tuaj për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj.

5) Rezultatet e shkëlqyera vijnë kur përqendroni vëmendjen tuaj në qëllime të vogla.

Përqendroni përpjekjet tuaja në zona më të vogla. Nëse përqendroheni në qëllime të mëdha, vëmendja është shpërndarë.

6) Duajeni veten. Bëni veten përparësinë tuaj.

Përpiqu të jesh 'unë' që dëshiron të jesh. Ushqeni mendjen dhe trupin tuaj. Edukoni veten çdo ditë derisa të vdisni.

7) Mos hidhni në peshqir nëse dështoni.

Lëreni pasigurinë dhe frikën mënjanë. Nëse dështoni nuk do të keni humbur kohë, do të keni fituar përvojë. Njerëzit rrallëherë e marrin atë si duhet herën e parë.

8) Nëse doni të merrni diçka, do të duhet të jepni.

Mbështetja, këshillimi dhe dhënia e kontributeve për njerëzit e tjerë është një nga shpërblimet më të mëdha të jetës. Të gjitha veprimet tuaja, të mira ose të këqija, kthehen tek ju si një bumerang.

9) Mos e humbni kohën tuaj duke luftuar.

Shumica dërrmuese e diskutimeve midis njerëzve janë joproduktive për shkak të afërsisë së të dy palëve.

10) Mos u mundoni t'i bëni përshtypje të gjithëve.

Përshtypja e njerëzve është një akt që nuk sjell asgjë tjetër përveç një nxitjeje vetjake absurde.

11) Argëtohuni.

Me të gjitha përgjegjësitë në jetë, argëtimi ndonjëherë duket si kënaqësi. Nuk duhet të jetë ashtu. Duhet të jetë e domosdoshme. Vendosni kohë çdo ditë për t'u argëtuar.

12) Jini të thjeshtë.

Njerëzit që unë admiroj më shumë janë njerëzit më të thjeshtë, pavarësisht nga statusi i tyre ekonomik ose shoqëror.

13) Menaxhoni kohën tuaj.

Kini kujdes të mos ngatërroni gjërat që janë thelbësore në jetë (të shijoni familjen tuaj, të qeshni me miqtë tuaj,…) me gjërat që janë të rëndësishme.

14) Menaxhoni paratë tuaja.

Shtrëngimi është një vlerë e madhe. Sa më shumë gjëra të keni, aq më pak i vlerësoni ato. Mos blini gjëra që nuk ju duhen. Mos shpenzoni më shumë sesa fitoni.

15) Ajo që mësohet në shkollë është e rëndësishme.

Megjithëse mund të mos e besoni, gjithçka që mësoni është ruajtur në nënndërgjegjen tuaj dhe do të vijë dita kur ju do të dini si të zbatoni njohuritë tuaja.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   anonim dijo

    Unë komentoj se këshilla e parë është: Duaje Zotin, i cili krijoi gjithçka, qiellin dhe tokën, dhe çdo ditë ai të jep shpirtin e jetës në mënyrë që të mund të shijosh krijimin e tij të mrekullueshëm dhe të dashur