4 gabime që bëjnë njerëzit e zgjuar

gabimet që bëjnë njerëzit e zgjuarNë jetën time si bloger unë Unë virtualisht takoj njerëz të cilët i janë përkushtuar kësaj bote të internetit, por kryesisht si një hobi jo si profesion. Ata kanë shumë njohuri dhe qëndrime. Sidoqoftë, ata kurrë nuk ngrihen dhe mund të arrijnë ëndrrën për të jetuar jashtë kësaj.

Kjo më bën të pyes veten pse ka njerëz të zgjuar që kurrë nuk shkëlqejnë. Unë do të të lë me 4 gabime themelore që bëjnë njerëzit e zgjuar:

1) Ata ngatërrojnë të qenit i preokupuar me të qenit produktiv.

Tim Ferris një herë tha se të qenit i zënë është një formë e përtacisë mendore. Ju duhet të ngadalësoni, merrni frymë, rishikoni listën tuaj të gjërave, bëni përparësitë, përqendroni vëmendjen tuaj në një detyrë të vetme dhe… merrni frymë përsëri.

2) Ata mësojnë të bëjnë diçka por kurrë nuk e bëjnë atë.

Ata kurrë nuk marrin masa. Ju duhet të merrni vendime që ju çojnë në veprim. Të mos qëndrosh në teori dhe të ëndërrosh për ta arritur atë.

3) Ata fiksohen kur bëjnë gjëra të përsosura.

E pranoj, prirem të jem një perdictionist, por shumë herë më duhet të heq dorë nga ky "obsesion" nëse dua të eci përpara.

4) Ata mbyten në një det opsionesh.

Nëse jeni duke u përpjekur të merrni një vendim për diçka në jetën tuaj, mos e humbni gjithë kohën tuaj duke vlerësuar çdo detaj të fundit të të gjitha opsioneve të mundshme. Ju nuk do të përparoni.

SHIKONI VIDEO: keqinterpretim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.