5 armiqtë e suksesit që duhet t’i shmangni me çdo kusht

Në udhëtimin e jetës Të gjithë përballemi me sfida të caktuara me të cilat duhet të përballemi. Ndonjëherë këto sfida janë duke bërë tonë, ndërsa herë të tjera ato na imponohen nga rrethanat e jetës.

Këtu janë pesë armiq të suksesshëm për të shmangur me çdo kusht:

1 Zuzia e vetëkënaqësisë.

Shkathtësia është një nga armiqtë më të mëdhenj të suksesit që duhet të shmanget me çdo kusht. Ndonjëherë ne vendosemi për atë që tashmë kemi dhe vendosemi në zonën tonë të rehatisë. Sidoqoftë, suksesi është një udhëtim, jo ​​një destinacion. Duket si lumturi, është gjithashtu një udhëtim, jo ​​një destinacion.

Ju mund të arrini qëllimet dhe objektivat tuaja, por mos harroni kurrë se ka gjithmonë male më të mëdha për t'u ngjitur dhe pengesa më të vështira për t'u përballur.

Fatkeqësisht, shumë njerëz nuk e kuptojnë se ne gjithmonë mund të bëjmë më shumë. Ata supozojnë se arritja fillestare e përfitimeve materiale, domethënë, paraja ose pushteti janë të mjaftueshme për t'i mbajtur ato gjatë gjithë jetës së tyre.

Gjithmonë është dikush që do të vijë pas jush i gatshëm të punojë shumë më tepër për më pak pagë. Kjo është arsyeja pse ju duhet të përpiqeni të jeni më të mirët në atë që bëni dhe të mos vendosni kurrë.

Ju duhet ta mbani zjarrin gjallë nëse doni të qëndroni në rrugën e duhur për një sukses të qëndrueshëm.

"Koha e duhur është gjithmonë tani", Kejsi Neistat.

2. Mungesa e burimeve.

Shumica dërrmuese e njerëzve të suksesshëm gjithashtu përballen me probleme të mëdha në jetë. Sidoqoftë, ata kanë burimet mendore për t'i përballuar ato. Përkundrazi, njerëz të tjerë ankohen se dështimet e tyre janë rezultat i mungesës së burimeve materiale siç janë paratë.

Prania ose mungesa e burimeve materiale nuk është përcaktuesi kryesor i suksesit. Zgjuarsia është përbërësi thelbësor që ndan fituesit nga humbësit. Aftësia për të bërë më të mirën e asaj që keni dhe për të manipuluar situata dhe rrethana në avantazhin tuaj është një faktor kritik i suksesit. Zgjuarsia është një aftësi e mësuar.

3 Ego

Egoja juaj është një tjetër armik i fuqishëm që mund të pengojë përparimin dhe suksesin tuaj në jetë. Të besosh se je i pagabueshëm ose i pathyeshëm pasi ke arritur një sukses është një kurth që kap shumë njerëz.

Problemi me një ego në rritje është se, derisa ta kuptoni, është tepër vonë. Libri i Ryan Holiday «Egoja është armiku«, Aboutshtë se si "egoja" ka çuar në dështimin dhe shkatërrimin e shumë burrave dhe grave të mëdha gjatë gjithë historisë.

Problemi kryesor me egon tuaj është se nuk ju lejon të shihni përtej rrethanave tuaja të menjëhershme. Ego nuk do t'ju lejojë të shihni të gjithë tablonë, dhe për këtë arsye rrit shanset e dështimit. Duke lënë tiraninë e egos, gjërat mund të shihen nga këndvështrime të ndryshme dhe të dalin me zgjidhje që janë pragmatike.

Katër Humbja e përqendrimit

Kur shumica e njerëzve arrijnë sukses, ata bëhen zili e bashkëmoshatarëve të tyre. Në atë kohë, shumë vendosin të zgjerojnë dhe diversifikojnë interesat dhe aktivitetet e tyre. Si rezultat i kësaj shpërndarjeje, shumë njerëz nuk janë në gjendje të bëjnë ndonjë ndikim të rëndësishëm në ndonjë detyrë. Ky është një problem i madh për shumë njerëz të suksesshëm.

Për të shmangur këtë, është e nevojshme qëndroni të fokusuar dhe jini të përkushtuar ndaj detyrave që me të vërtetë bëjnë një ndryshim të rëndësishëm në jetën tuaj.

5 Frika nga e panjohura.

Pasi të kenë arritur një sukses, shumë njerëz shmangin ndërmarrjen e rreziqeve më të mëdha. Ata mësohen me situatën e tyre të re dhe krijojnë një zonë komoditeti në të cilën nuk rrezikojnë.

E vërteta është se të gjithë kanë frikë dhe dyshojnë herë pas here. Shtë një pjesë e jetës.

Një zë i vogël në kokën tuaj ju tregon se "Ju keni shkuar mjaft larg, mos lëvizni ose mund të humbni gjithçka". Ky është zëri i frikës. Sugjerime të vogla mendore që ju bëjnë të dyshoni në vetvete. Të gjithë e kanë dëgjuar atë zë në një kohë ose në një tjetër.

Megjithatë, veprimi ndërton besimin dhe vret frikën. E vetmja mënyrë për të heshtur zërin e frikës dhe dyshimit në jetën tuaj është të veproni me vetëbesim dhe t'i besoni instinkteve tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.