5 këshilla për të integruar Mindfulness në ditën tuaj në ditë

Teknikat e ndërgjegjësimit ato fillojnë të jenë vërtet interesante kur arrijmë t'i integrojmë në jetën tonë të përditshme. Çdo veprim si çdo ditë si ulja në karrige, bërja e pazarit, pirja e çajit, ngrënia, puna në kompjuter ose biseda, të gjitha këto janë mundësi për të aplikoni Mindfulness.

Para se të filloj unë ju lë një video të titulluar "Mindfulness: Arti i të jetuarit me vetëdije".

Në këtë video ata shpjegojnë se çfarë përbëhet nga Mindfulness:

Kjo do të thotë që më shumë sesa të jetojmë ditën në modalitetin "pilot automatik", duke mos qenë vërtet të vetëdijshëm për vendimet që marrim, ka të bëjë me ndjenjën e një qetësie dhe qartësie në mendjen tonë që na lejon të jetojmë me të vërtetë të gjitha këto veprime. Studimet tregojnë se midis 30% dhe 50% të kohës, shumica e njerëzve e gjejnë veten të munguar, të bllokuar në mendjen e tyre, që do të quhej zakonisht "babia". Ata gjithashtu treguan se këto mendje të shpërqendruara janë një shkak i drejtpërdrejtë i trishtimit dhe konfuzionit.

Këtu rendisim dhe përshkruajmë shkurtimisht pesë veprime të përditshme që priremi t'i bëjmë pa i kushtuar shumë vëmendje, pothuajse automatikisht. Duhet të përpiqesh të tërheqësh vëmendjen tonë në ndjesitë fizike dhe çfarëdo që të bësh.

1. Aplikoni Mindfulness ndërsa pastroni

Gjëja normale është të lajmë dhëmbët në të njëjtën mënyrë që ne të ecim nëpër shtëpi duke shmangur macen, duke kërkuar çelësat ose duke u përgatitur mendërisht për një takim pune. Kjo është mënyra e vjetër për të bërë këtë aktivitet. Nga ky moment, ne do të ndiejmë këmbët tona në tokë, temperaturën dhe strukturën që ndiejmë mbi të, do t'i kushtojmë vëmendje pamjes, erës dhe strukturës së pastës së dhëmbëve.

2. Ndërgjegjësimi në dush

Normalisht ne u kushtojmë vëmendje ndjesive në këtë moment vetëm kur rregullojmë temperaturën e ujit. Prandaj duhet t'i kushtojmë vëmendje dhe të jemi të vëmendshëm në valën e kënaqësisë që na bën të ndjejmë uji i nxehtë, aroma e xhelit të banjës, tingulli i ujit ose sasia e tij që ne po përdorim.

3. Vetëmendja duke punuar me kompjuterin

Jini të vetëdijshëm për mjedisin tuaj dhe prirjen për t'i rezistuar atij: jini të vetëdijshëm për emocionet, se si ato ngrihen dhe bien, vijnë e shkojnë; I vëmendshëm ndaj ndjesive të ndryshme, por më shumë sesa të mendosh për to, gjyko, analizo ose thjesht ki kujdes.

4. Aplikoni Mindfulness ndërsa bëni enët

Kushtojini vëmendje kur duart tuaja bien në kontakt me ujin; të transferimit të nxehtësisë nga uji në trupin tuaj, mbani një pjatë të vetme në duar dhe lajeni me forcë për disa sekonda. Ndjeni kënaqësinë kur të keni mbaruar.

5. Ndërgjegjësimi ndërsa prisni radhën tuaj në bankë

Bëhuni të vetëdijshëm për reagimin që keni kur shihni bishtin e gjatë, kushtojini vëmendje qëndrimit tuaj dhe mënyrës se si pozicionoheni për të pritur radhën tuaj, gjithashtu kushtojini vëmendje frymëmarrjes tuaj dhe përqendrohuni në ndjesitë fizike të trupit tuaj. më shumë informacion


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.