5 këshilla për të përmirësuar praktikën tuaj të meditimit [dhe të jetoni më mirë]

Në mënyrë që të dëgjojmë trupin tonë duhet të heshtim mendimet tona.

Para se të filloja me 5 këshillat për të përmirësuar praktikën e meditimit, do të doja që ta shihni këtë video nga Matthieu Ricard në të cilën ai flet për meditimin dhe se si ne mund ta përfshijmë atë në jetën tonë të përditshme.

Videoja fillon me një didaktikë të shkurtër që na lë me një moral të shkëlqyeshëm që përmban atë që është thelbi i meditimit:

Beenshtë vërtetuar se një mendje e lodhur, e ngatërruar në mendimet e veta, ka tendencë të hajë shumë dhe të pijë. Kur mendja jonë nuk pushon, amigdala aktivizohet në trurin tonë 60% më shumë se zakonisht, kështu që truri vazhdimisht reagon ndaj çdo stimuli sikur të ishte një kërcënim real. Për më tepër, fakti i të qenit nervoz, përballur me aq shumë mendim negativ, na shtyn të çlirohemi duke ngrënë dhe duke përdorur substanca që na nxjerrin menjëherë nga ajo gjendje ankthi.

meditacion

Praktikoni meditimin. Fundamentalshtë themelore. Pasi të shijohet, nuk mund të braktiset më, dhe përfitimet janë të menjëhershme ".
Dalai Lama

Mos qetësia e mendjes sonë mund të çojë në probleme shëndetësore.

me praktikë meditimi Podemos ulim nivelin e ankthit dhe ndihemi të kënaqur me veten.

Meditimi është vëmendje stërvitore. Beingshtë duke qenë i vëmendshëm ndaj asaj që po ndodh brenda nesh, si dhe një mënyrë për të përqendruar mendimin dhe vëmendjen tek ato gjëra që po bëjmë në një moment të caktuar. Meditimi na ndihmon të qëndrojmë të përqendruar, pavarësisht se çfarë po ndodh, por nuk është për të na ndihmuar të shmangim ndjenjën e dhimbjes ose sikletit, por për të provuar dhe pranuar atë që po ndodh në atë moment dhe të kalojmë në situatën tjetër me qetësi dhe qartë.

Ulja dhe vëzhgimi i asaj që ndodh brenda nesh është diçka që askush nuk na mësoi dhe që madje mund të duket si një gjë e çuditshme për të bërë, por në realitet Isshtë një praktikë që na ndihmon të shohim se si dita jonë e ditës është e mbushur me biseda mendore që vazhdojnë pa u ndalur, shumica e tyre e panevojshme sepse nuk na çojnë në ndonjë veprim apo sqarim të çfarëdo lloji.

Kur uleni të meditoni, kuptoni sasinë e stimujve që shfaqen në vëmendjen tuaj: lodhje, përgjumje, ndjesi fizike, dyshime në mendime, komente të pandërprera, etj. Por në vend që të luftojmë kundër të gjitha këtyre stimujve, ajo që bëjmë është të bëhemi të vetëdijshëm për praninë e tyre dhe ne i lëmë të jenë. Shpërqendrimet do të jenë gjithmonë të pranishme, por me praktikën e meditimit ne do të mësojmë t'i lëmë të shkojnë.

Kjo vetëdije për shpërqendrimet është hapi i parë kur fillon të praktikosh.

këtu 5 këshilla për të përmirësuar praktikën tuaj të meditimit:

1. Jepini vetes kohë gjatë ditës për të praktikuar meditimin. Kur ju përshtatet më mirë, kaloni minuta që vendosni të kultivoni një hapësirë ​​që është për ju. Duke gjeneruar atë hapësirë, ju tregoni respekt për praktikën dhe përgatitni mendjen tuaj për ta bërë atë.

2. Meditoni në një vend ku ndiheni rehat. Një vend i qetësisë dhe heshtjes. Mund të jetë kudo, por përpiquni ta bëni atë një hapësirë ​​ku nuk do të shpërqendroheni.

3. Jepini vetes kohë për të kuptuar se si ndiheni pasi keni bërë praktikën. Vini re ndryshimet tuaja fizike dhe frymëmarrjen tuaj më të qetë. Ju mund të ndjeni se si ishit para praktikës dhe si ndiheni më pas, madje mund të kuptoni një gjendje që keni pasur më parë dhe që pas praktikës nuk e keni.

Të kuptosh nga dita në ditë se si po të ndikon praktika, nëse je më i qetë, ose nëse ndjenja e stresit që percepton është më e vogël, mund të të motivojë të vazhdosh praktikimin.

4. Gjatë praktikës përqendrohuni tek vetja juaj, duke mos menduar për punën ose problemet tuaja. Merrni atë moment për veten tuaj dhe të dëgjoni atë që është brenda jush përtej komenteve tuaja mendore.

5. Frymëmarrja është shumë e rëndësishme në praktikën e meditimit. Duke vendosur menjëherë vëmendjen tonë në frymëmarrjen tonë, fokusi zhvendoset dhe ne automatikisht vendosim veten në momentin e tanishëm.

frymëmarrje është gjithashtu një mjet ideal për të qetësuar mendjen. Sapo të ndiheni rehat me vëmendje në frymëmarrjen tuaj, meditimi bëhet shumë më i lehtë dhe më i kënaqshëm.

Kur zhvilloni aftësinë për ta vendosur veten në një gjendje të vëmendje e plotë ju mund ta sillni këtë gjendje në të gjitha momentet e jetës tuaj të përditshme, dhe me këtë ju jepni mundësinë për të jepni përgjigje të hollësishme për situatat sesa të reagoni automatikisht ndaj tyre.

alvaro gomez

Artikull i shkruar nga varlvaro Gómez. Më shumë informacion rreth Álvaro këtu


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.