«50 mënyra për të thjeshtuar jetën tënde», nga P. Fanning

Dhënia e kuptimit të ekzistencës sonë nuk kërkon ndryshime të mëdha në mënyrën tonë të jetesës: thjeshtësia lind nga ndryshimi i brendshëm.
50 mënyra për të thjeshtuar jetën tuaj Në këtë libër do të gjeni 50 strategji të shkurtra për transformimin e shpejtë personal. Një udhëzues për ata që duan të mësojnë të vlerësojnë atë që është me të vërtetë e rëndësishme, të kultivojnë marrëdhëniet e tyre personale dhe të arrijnë siguri në shtëpi, punë dhe në jetën e tyre shpirtërore.

Një jetë e thjeshtë nuk do të thotë thjesht të hani një tas të mërzitshëm me oriz të bardhë çdo ditë dhe të vishni vazhdimisht një këmishë shtëpiake ... Edhe pse sigurisht nuk duhet të jetë shumë më e komplikuar se kaq.

Në këtë libër Patrick Fanning dhe Heather Garnos Mitchener na tregojnë se si të bësh një jetë të thjeshtë jo vetëm që mund të na sigurojë përmbushje që me shumë gjasë as nuk mund ta imagjinonim, por arritja e saj është, në të njëjtën kohë me shpërblime, çuditërisht e thjeshtë. Për këtë, përdorin të dy autorët burimet dhe ushtrimet që rrjedhin nga psikologjia njohëse e sjelljes: Rezultati është 50 teknika me të cilat ne do të mësojmë të ndryshojmë jetën tonë dhe të arrijmë një ekuilibër të qëndrueshëm.

50 burime që ne, lexuesit e saj, të jemi në gjendje të dallojmë se çfarë ka më shumë rëndësi në jetën tonë, jepni përparësi asaj që është vërtet domethënëse dhe shmangni humbjen e kohës dhe energjisë pa nevojë. Vetëm atëherë do të dimë të marrim vendimet më të zgjuara për të qenë në gjendje të jetojmë në harmoni me botën përreth nesh.

Unë ju lë një ekstrakt nga libri që pasqyron shumë mirë kuptimin e tij:

Meqenëse po hiqni dorë nga shumë gjëra, ka diçka që do të bënit mirë ta mbani: pasioni juajEpo, do t'ju duhet. Kur filloni të refuzoni materializmin, të shkurtoni shpenzimet tuaja dhe të ulni nivelin e jetesës, disa njerëz do të kenë reagime negative duke filluar nga shakatë e sjellshme deri në armiqësi të plotë. Pse Sepse ata do të ndjehen të mërzitur, të shqetësuar dhe të kërcënuar.

Miqtë tuaj mund të besojnë se ju i shikoni me përçmim nga pozicioni juaj i lartë moral. Partneri juaj mund të ketë frikë se ju do ta tërheqni atë për të jetuar keq në një kabinë të pa ngrohur në pyll. Prindërit tuaj, kaq krenarë për arritjet tuaja të shumta, mund të fillojnë të mendojnë se ju po ngadalësoni. Dhe fëmijët tuaj ndoshta mendojnë se ju jeni bërë papritmas një hipi.

Nëse hasni në këto reagime, kjo mund të jetë për shkak se të tjerët shohin në interesin tuaj për të thjeshtuar një sfidë për jetën e tyre: çfarë kuptoni, që ju do të shpenzoni më pak para dhe të blini më pak gjëra dhe megjithatë të keni një jetë më të lartë ? Çfarë kuptoni, që do të thjeshtoni marrëdhëniet tuaja dhe do t'i kushtoni më shumë vëmendje jetës suaj të brendshme? Çfarë ju bën kaq të veçantë? Do të të duhet një pasion i caktuar për të qëndruar në rrugën e duhur. »


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rinoplastika dijo

    E rëndësishme është të ndiheni mirë me veten. Në çdo kuptim.