6 disavantazhet e perfeksionizmit

A është perfeksionizmi i mirë apo ka anët e tij të dobëta? E kam të qartë. Ekzistojnë 2 lloje të perfeksionizmit: neurotik dhe i shëndetshëm. Sot do të përmend shkurtimisht 6 disavantazhe të perfeksionizmit neurotik:

1) Ulja e produktivitetit.

Ata priren të keqpërdorin Parimin Pareto, domethënë të kushtojnë 20% të përpjekjeve tona për të gjeneruar 80% të rezultateve tona. Ata e bëjnë atë anasjelltas: ata kushtojnë 80% të përpjekjeve të tyre për të gjeneruar 20% të rezultateve të tyre.

2) Zvarritja.

Pritet që të gjendet zgjidhja më e mirë, konteksti dhe momenti perfekt për të bërë diçka për të cilën ekzekutimi i saj vonohet gjithmonë.

3) Miopia.

Ndërsa kapen nga detajet e vogla, pamja më e madhe dhe një skicë e gjërave humbin.

4) Ngecja e rritjes.

Perfeksionistët kapen pas një regjimi për t'i bërë gjërat në një mënyrë të caktuar. Kjo u heq shumë mundësi për tu rritur.

5) Gjendja më e keqe e shëndetit dhe mirëqenies mendore.

Ata vazhdimisht i nënshtrohen një tuneli emocionesh negative dhe sakrifikojnë gjumin e tyre në ndjekje të punës.

6) Përkeqësimi i marrëdhënieve shoqërore.

Fleksibiliteti i tyre e bën të vështirë për ata që të lidhen siç duhet me njerëzit e tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.