9 kuriozitete që ndoshta nuk i dinit për Feng Shui

Kuriozitetet e Feng ShuiFeng Shui filloi të bëhej i njohur në Perëndim në vitet tetëdhjetë nga dora e emigrantëve aziatikë. Që atëherë popullariteti i saj është rritur vetëm dhe çdo ditë interesi që zgjon kjo disiplinë është më i madh. Sidoqoftë, jo shumë i dinë parimet e këtij arti. Nëse jeni të interesuar, ne do t'ju tregojmë rreth tyre së bashku me disa kuriozitete:

1. Feng Shui ka një histori të mbi 2000 vjet dhe përmendjet e para të shkruara datojnë nga viti 25 para Krishtit, të cilat datojnë që nga dinastia Han.

2. Njerëz të famshëm nga bota e biznesit dhe argëtimit si p.sh. Donald Trump, Bill Gates ose Richard Branson Ata kanë zbatuar parimet e Feng Shui në jetën e tyre personale dhe profesionale.

3. Feng Shui bazohet në llogaritjet matematikore. Pa e ditur vendndodhjen, orientimin dhe vitin e ndërtimit të një ndërtese, është e pamundur të llogariten energjitë e asaj hapësire. Diçka e ngjashme me horoskopin ndodh, a mund ta llogaritni horoskopin e një personi pa e ditur datën e lindjes së tij?

4. Ju mundeni zbatohen në çdo hapësirë, qoftë një shtëpi, një zyrë apo një dyqan. Arsyeja është se energjitë me të cilat punon Feng Shui mund të gjenden në çdo hapësirë ​​të mbyllur.

5. Tha hapësira duhet të ndahet në nëntë kuadrantë të barabartë për të përcaktuar energjitë pozitive dhe negative që ekzistojnë.

6. Feng Shui mund të aplikohet vetëm në hapësira. Nuk ka të bëjë me logot ose objektet, ka të bëjë me mënyrën se si të shfrytëzohen energjitë e mjedisit tonë në mënyrën më të mirë të mundshme për të përmirësuar jetën tonë.

7. ngjyrat kanë një rol shumë të spikatur në Feng Shui sepse secili përfaqëson një element me të cilin mund të kanalizohen energjitë. Zjarri shoqërohet me të kuqen, druri me jeshilen, Tokën me të verdhën, ujin me blunë dhe metalin me të zezën.

8. Kompanitë pëlqejnë Coca Cola, McDonalds ose Disney Ata kanë aplikuar Feng Shui përkatësisht në zyrat e tyre, restorantet dhe parqet dëfrim. Çdo ditë më shumë kompani janë të vetëdijshme se si Feng Shui mund të ndihmojë në rritjen e motivimit, produktivitetit dhe krijimin e një ambienti më të mirë që kontribuon në përmirësimin e rezultateve të tyre të biznesit.

9. Elementi kryesor për të kryer një studim Feng Shui është një Busulla LoPan.

"Njohja e origjinës së parë është thelbi i Rrugës"

Manuel Gil është një konsulent i Feng Shui në Feng Shui at Work. Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë për këtë stërgjyshor ose të merrni kontakt, mund ta bëni në Twitter në @fengshuiespanol


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Diana dijo

    i qeshur