Salvador Dalí: fraza dhe kuriozitete

Në një ditë si sot lindi Salvador Dalí, piktori, skulptori dhe shkrimtari i çuditshëm katalanas. Një njeri i gjithanshëm ku ekzistojnë dhe i pajisur me një talent të madh sidomos për pikturë dhe çuditshmëri. Dashnor dhe narcizist i luksit deri në palcë.

Le të dimë pesë kuriozitete për të:

1) Dalí lindi 9 muaj pasi vëllai i tij i madh vdiq (emri i tij ishte gjithashtu Salvador). Ai u tha se ai ishte rimishërimi i vëllait të tij.

2) Dalí krijoi një pikturë të titulluar "Hitleri Masturbues".

masturbim hitler

3) Dalí ishte personi që krijoi logon që shfaqet në paketimin Chupa Chups.

lollipop_logo

4) Salvador Dalí kishte një milingonues si kafshë shtëpiake dhe kohë pas kohe e nxirrte për një shëtitje.

milingonës

5) Kur Salvador Dalí ishte 16 vjeç, ai tha “Unë do të jem një gjeni dhe bota do të më admirojë. Ndoshta do të përçmohem dhe keqkuptohem, por do të jem një gjeni, një gjeni i madh, jam i sigurt për këtë ". Burim

Tani ju lë me shtatë frazat e tij më të mira:

1) «Në moshën gjashtë vjeç unë doja të isha kuzhinier. Në moshën shtatë ai donte të ishte Napoleoni. Ambicia ime është rritur vetëm; tani thjesht dua të jem Salvador Dalí dhe asgjë tjetër. Nga ana tjetër, kjo është shumë e vështirë, pasi, ndërsa i afrohem Salvador Dalí, ai largohet nga unë ".

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

2) "Ai që dëshiron të interesojë të tjerët duhet t'i provokojë ata."

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

3) "Funnyshtë qesharake, unë jam shumë më i interesuar të flas, ose të jem në kontakt me njerëz që mendojnë të kundërtën e asaj që unë mendoj, sesa ata që mendojnë njësoj siç mendoj unë."

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

4) «Në asnjë mënyrë nuk do të kthehem në Meksikë. Nuk mund të duroj të jem në një vend më surreal se sa pikturat e mia ”.

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

5) "E rëndësishme është që ata të flasin për ty, edhe nëse është mirë".

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

6) "E vetmja gjë që bota nuk do të lodhet kurrë është hype".

******************************************** ******************************************** ******************************************** *

7) «Pa një audiencë, pa praninë e spektatorëve, këto bizhuteritë nuk do të arrinin funksionin për të cilin ishin krijuar. Prandaj, shikuesi është artisti përfundimtar. Shikimi, zemra, mendja e tij - me një aftësi më të madhe ose më të vogël për të kuptuar qëllimin e krijuesit - u jep jetë bizhuterive ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.