Sulm ankthi, çfarë të bëjmë? [Rasti real]

Një sulm ankthi është si një sulm ndaj integritetit tonë personal: Ndikon seriozisht në mendjen dhe trupin tonë, të cilat duhet të relaksohen natyrshëm. Sidoqoftë, përvojat tona të së kaluarës dhe mënyra sesi përballemi me problemet e së tashmes po lënë gjurmët e tyre tek ne dhe se gjendja e lindur e qetësisë po bëhet gjithnjë e më e shqetësuar dhe e rrezikshme. Derisa të ndodhë sulmi i frikshëm i ankthit.

Sapo tha sulmi është shkaktuar, çfarë mund të bëjmë?

Ekziston një studim që tregon se terapia njohëse e sjelljes është efektive në trajtimin e çrregullimeve të ankthit (Fuente):

1) Një teknikë e sjelljes shumë efektive është përdorimi i frymëmarrje të thella për të shmangur hiperventilimin dhe marramendjen.

2) Me terapi njohëse provoni ndryshoni ato mendime katastrofike shoqërohet me ndjesitë e pakëndshme që shoqërojnë ankthin: "Do të më bie të fikët", "Do të vdes" ...

3) The ilaçe psikotrope ato gjithashtu priren të japin rezultate shumë të mira.

Përfundim: logjika tregon se duhet ta vini veten në duart e një specialisti sa më shpejt të jetë e mundur për të trajtuar këtë problem. Kjo do t'ju udhëzojë për hapat që duhet të ndiqni dhe mënyrën se si mund të merreni me sukses me këtë problem.

Unë ju lë një video që është një shembull i fillimit të një sulmi ankthi që kontrollohet dhe kapërcehet. Vëzhgoni se si partneri i tij këmbëngul në çështjen e frymëmarrjes, çelësi që ankthi të mos shkojë më tej:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hoze Karlos dijo

    Përshëndetje, sulmet e ankthit pothuajse gjithmonë fshehin probleme të tjera më serioze, ose më të thella. Në rastin tim, unë kam pësuar disa sulme pak a shumë të rënda në vitet e fundit, më është thënë që ato kanë të bëjnë me ankth dhe fobi të tjera. Kam disa vjet që vuaj nga ankthi dhe kam provuar trajtime të ndryshme, por nuk është përmirësuar shumë.