Programimi Neurolinguistik, arti i riprogramimit të mendjes dhe gjuhës

A e dini se mendja dhe gjuha mund të riprogramohen? Kjo është bërë nga Programimi neuro-gjuhësor, të veprojë në trupin dhe mendjen e qenieve njerëzore në mënyrë që të arrihet potenciali maksimal për të arritur objektivat në fushat e biznesit, marrëdhëniet, emocionet, sportet, etj. Kjo është arsyeja pse ajo njihet si shkenca e përsosmërisë njerëzore.

Ka qenë në rritje në kohët e fundit, ndoshta për shkak të interesit për sjelljen njerëzore, PNLPër shkurtesën e saj, nuk është formuar bazuar në teori, është plotësisht praktike, vizualizon sjelljen në të gjitha aspektet e saj dhe përpiqet të shpjegojë se si funksionon truri ynë dhe modelet që kemi, kjo na lejon të njohim veten në thellësi.

Duke njohur mekanizmat tanë të trurit dhe përgjigjet që lëshojmë ndaj rrethanave që mundemi, me disa teknika, kthejmë atë që nuk na pëlqen ose atë që mund ta përmirësojmë vetës Ne mësojmë përdorimin e duhur të komunikimit në mënyrë që të rrisim efektivitetin në marrëdhëniet ndërpersonale.

Që nga fillimi i tij, programimi neurolinguistik është përdorur për të trajtuar një gamë të gjerë çështjesh, përfshirë: ankthin, fobitë, stresin post-traumatik, panikun, problemet e komunikimit, personalitetin kufitar, hiperaktivitetin e deficitit të vëmendjes, depresionin, varësinë, fiksimet dhe detyrimet.

Kjo disiplinë ndahet si më poshtë:

Programimi: për kibernetikën dhe matematikën, meqenëse zhvilluesit e saj Richard Bandler (shkencëtar kompjuteri dhe psikoterapist) dhe John Grinder (profesor universiteti i gjuhësisë) sigurojnë që ne të programohemi nga kujtimet dhe të mësuarit tonë, si dhe nga përvojat dhe besimet që gjenerojnë modele në sjellje.

Neuro: nga neurologjia, e cila studion mendjen dhe rrjetet nervore, sepse ne mund t'i çaktivizojmë këto programe dhe të aktivizojmë programe të tjerë më pozitivë.

Gjuhësia: Kjo lejon të përcaktohet në thellësi kush është personi përmes përdorimit të gjuhës.

Si mund t’i kuptojmë më mirë njerëzit e tjerë

Shpesh ka vështirësi në komunikim, kjo ndodh për arsye të ndryshme, por sidomos ka të bëjë me të mos qenë në të njëjtën linjë me personin tjetër. Për ta kuptuar më mirë: secila prej tyre ka mënyra të ndryshme të perceptimit të informacionit, edhe pse ne përdorim të gjitha shqisat për ta asimiluar atë, gjithmonë ekziston një që do të mbizotërojë mbi tjetrin, kjo quhet sistemet përfaqësuese:

vizuale: Ekziston një grup njerëzish që u kushtojnë vëmendje të veçantë detajeve vizuale, ku kujtimet marrin formën e imazheve. Këta njerëz meritojnë kontaktin me sy të bashkëbiseduesit të tyre. Ata priren të flasin shpejt dhe zakonisht e bëjnë kaq shpejt duke u larguar nga tema. (Sistemi rrethor).

Dëgjuese: ata janë ata njerëz që kujtojnë më mirë fjalët dhe tingujt, duke parë gjuhën e tyre të ndikuar nga termat e dëgjimit. (Sistemi linear).

Kinestetike: Këtu hyn grupi ku kujtimet e tyre janë të përqendruara në ndjesi, qofshin ato trupore, shijuese, nuhatëse, të prekshme, për ta kontakti fizik është thelbësor. (Sistemi i rrjetit).

Tani, Nëse duam të kuptojmë më mirë njerëzit e tjerë, është thelbësore që të kuptojmë se cilin sistem përfaqësimi ata po përdorin, kështu që ne mund të përshtatemi me gjuhën tuaj në mënyrë që gjithçka të ketë rrjedhshmëri më të madhe.

Përdorni Programimin Neuro-Linguistik për të përmirësuar marrëdhëniet tuaja

Po sikur të ta tregojë atë gjithçka që dëshironi në jetën tuaj është në duart tuaja? Epo, kështu është, duke përdorur mjetet e Programimit Neuro-Linguistik ne mund të arrijmë ndryshime të rëndësishme në jetën tonë, kjo është e lidhur ngushtë me Ligjin e Tërheqjes.

Ekzistojnë një seri ushtrimesh që mund të kryhen të dyja për të arritur qëllime personale të tilla si ato që kanë të bëjnë me një marrëdhënie ndërpersonale. Le të fillojmë me veten e parë. Një nga ushtrimet për të kryer quhet: Kliko në model, funksioni i tij kryesor është të zëvendësojë një imazh negativ mendor me një pozitiv.

Mendoni për një moment për atë aspekt të jetës tuaj në të cilën nuk jeni produktiv ose çfarë ju dekurajon, për shembull duke shkuar në klasë ose duke studiuar, shikoni imazhin që ju vjen në tru, përtacia dhe përçmimi ju pushton, ju ndoshta imagjinoni të varfëroheni rezultatet e provës.

Tani në mendjen tuaj ndryshoni imazhin dhe mendoni për atë që dëshironi të ndjeni kur shkoni në klasa ose studioni, për shembull imagjinoni veten në emocionin e pjesëmarrjes, përshëndetjen e kolegëve dhe miqve, vizualizoni veten në atë mjedis të këndshëm dhe gjithashtu mendoni për atë që ju ndjehuni kur merrni një notë të mirë, bëjeni atë përfaqësim mendor më të mirën që mundeni. Duke qenë të kënaqur me përfaqësimin tuaj, bëni një pauzë dhe kthehuni në imazhin origjinal, atë të dekurajimit, vizualizoni një pikë në mes ose në një nga qoshet e saj, ajo pikë përfaqëson imazhin pozitiv, tani sa më shpejt që të mundeni me një tingull snapping zgjeron pikën derisa të mbushë të gjithë imazhin negativ dhe të zëvendësohet me imazhin pozitiv.

Bëni këtë ushtrim derisa të mos jetë më asnjë përpjekje, por mos harroni të zëvendësoni imazhin negativ duke vendosur pikën dhe duke e zgjeruar derisa të mbushë të gjithë imazhin. Ky ushtrim do të ndryshojë ndjeshëm imazhin që keni pasur sa herë që duhet të shkoni në klasë ose të studioni. Ju gjithashtu mund ta bëni atë me një aspekt tjetër të jetës tuaj në të cilën keni një problem. Në këtë mënyrë ju riprogramoni atë që mendja juaj ju tregon për atë veçanti.

Nga ana tjetër, nëse qëllimi ynë është të krijojmë harmoni dhe lidhje të mirë gjatë komunikimit me një person tjetër, ne mund ta përdorim raporti, i cili ka të bëjë me një lidhje midis dy ose më shumë, në një mendje që është e garantuar në mënyrë që ndryshimet të mund të ndodhin në ndonjë nga pjesët. Thenshtë atëherë, një mjet që bazuar në përdorimin e aspekteve të tilla si: gjestet dhe qëndrimet e trupit, toni dhe shpejtësia e zërit, frymëmarrja, sistemet përfaqësuese, ndër të tjera, mund të arrijnë një ndikim tek personi tjetër. Kjo bëhet në dy hapa: kalibrimi dhe ritmi.

Gjëja e parë është të kalibrojmë veten me trup, duke e barazuar frymëmarrjen tonë me atë të personit tjetër, duke marrë parasysh gjestet dhe qëndrimet e tyre; Përveç kësaj, siç e përmendëm më parë, ne duhet të përcaktojmë se çfarë sistemi përfaqësimi përdor.

Kur e kemi atë informacion, është koha të ritmit, kjo duhet të bëhet me hollësi, duke vëzhguar lëvizjet dhe sjelljet e personit. Duke përdorur sistemin e tij të përfaqësimit dhe duke e nxitur atë të përshtatet, pa e ditur ai, me ne. Për të verifikuar nëse po funksionon ne mund të bëjmë një lëvizje të lehtë për të parë nëse personi tjetër e bën gjithashtu.

Kështu, me këto dhe alternativa të tjera të ofruara nga Programim Neurolinguistik ose NLP Ne mund të përmirësojmë disa aspekte të jetës sonë, edhe nëse ato janë vendosur tashmë në vetëdijen tonë. Mos harroni se mendja mund të ri-programohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.