Testosteroni ju bën më të sinqertë sipas një studimi

Testosteroni Shtë hormoni që nxit formimin e karakteristikave seksuale, rrit epshin dhe ndërton muskujt. Gratë gjithashtu kanë këtë hormon seksi, por në një shkallë shumë më të vogël. Testosteroni gjithashtu është thënë se promovon sjellje agresive.

Një studim sapo ka treguar se edhe ky hormon seksi çuditërisht inkurajon sjelljen shoqërore. Në situatat e lojërave të fatit, subjektet që kanë marrë testosteron gënjejnë më rrallë sesa njerëzit që kishin marrë vetëm një placebo. Dallimi ishte shumë domethënës.

Testosteroni

Studimi.

Shkencëtarët rekrutuan gjithsej 91 burra të shëndetshëm për një eksperiment të sjelljes. Janë dhënë 46 burra në këtë grup një xhel në lëkurë që përmbante testosteron. 45 burrat e tjerë gjithashtu kishin një xhel të aplikuar, por pa testosteron.

Ditën tjetër, endokrinologët në spitalet e Universitetit të Bonit kontrolluan nëse nivelet e testosteronit në gjak ishin më të larta midis subjekteve që kishin marrë xhelin e hormoneve. As vetë subjektet dhe as shkencëtarët që kryen studimin nuk e dinin se kush kishte marrë testosteron.

Lojëra me zare me opsionin për të mashtruar

Një lojë e thjeshtë me zare luhej në kabina të veçanta. Sa më e lartë rezultati i marrë nga zaret, aq më e madhe është shuma e parave që ata morën si shpërblim.

Ky eksperiment u hartua në mënyrë të tillë që subjektet kishin mundësinë e lirë të gënjejnë.

Për shkak të ndarjes së kabinave, nuk dihej nëse rezultatet që thanë subjektet ishin reale ose më të larta për të marrë më shumë para. Sidoqoftë, shkencëtarët më vonë ishin në gjendje të përcaktonin nëse subjektet e provës kishin thënë apo jo të vërtetën bazuar në probabilitetet statistikore. Po, nuk ishte anësore të rezultateve të larta ishte një tregues i qartë se subjekti kishte mashtruar.

Subjektet me nivele më të larta testosteroni gënjejnë më pak

Studiuesit krahasuan rezultatet midis grupit që kishte marrë testosteron dhe grupit të kontrollit. Subjektet me nivelet më të larta të testosteronit qartë kishin gënjyer më rrallë sesa subjektet që kishin marrë xhel pa testosteron.

Studiuesit arritën në përfundimin se Hormoni ka të ngjarë të rrisë krenarinë dhe dëshirën për të zhvilluar një imazh pozitiv për veten. Në këtë kontekst, disa euro nuk janë padyshim një nxitje e mjaftueshme për të rrezikuar ndjenjën e vetëvlerësimit të dikujt.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.