Unë fle vetëm 3 orë në ditë

Unë kam një problem serioz. Një problem shumë serioz.

Insomnio Unë kam pasur një çrregullim të ngrënies gjithë jetën time, por jam shëruar zyrtarisht. Por e shihni, anoreksia ime nuk u ndal në ushqim, pasi që nuk kishte të bënte me ushqimin në thelb, unë doja të isha një person i përsosur. Doja t’i provoja vetes se isha i fortë dhe i fuqishëm, kështu që së bashku me privimin e ushqimit, privova edhe veten nga uji me qëllim. Dhe ... e privova veten nga gjumi.

Unë përfundova në spital për anoreksi dhe gjithashtu për dehidrim të rëndë. Por unë dua të përqendrohem më shumë në aspektin e mos fjetjes.

Kur them që nuk kam fjetur, dua të them që kam fjetur maksimumi 3 orë në natë për rreth 2,5 vjet. Unë përfundova duke halucinuar. Unë kam zhvilluar psikozë por është shkaktuar vetëm nga mungesa e gjumit. Unë nuk jam me të vërtetë psikotike.

Kam filluar të fle përsëri këtë verë të kaluar. Unë kam fjetur shumë gjatë verës, por sapo kam filluar fakultetin dhe e kam shumë të vështirë të trajtoj gjithçka. E kaloj gjithë natën duke studiuar (ndoshta 3 orë gjumë). Mendova se e kisha kapërcyer këtë problem, por tani e fillova nga e para.

Ndjehem i lodhur përgjithmonë dhe i sëmurë për jetën. Ndjehem sikur duhet të shtrohem në spital ose diçka dhe të detyrohem të fle për një vit të tërë dhe pastaj të zgjohem dhe të vazhdoj jetën time. Unë nuk dua të vdes por nuk mund ta duroj më këtë.

Kam nevojë për ndihmë ju lutem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Carmen Flores dijo

  Faleminderit Zotit për jetën tënde. Ai bën mrekulli. Sa më e vështirë të bëhet rruga, aq më shumë forcat tuaja do të shumëfishohen. Dhe sa më të forta të bëhen sprovat tuaja, aq më i madh do të jetë bekimi i Zotit. Mos u tregoni të pakujdesshëm, kthehuni tek mjeku dhe merrni trajtim. Ju e bëtë atë dhe u kthyet përsëri në gjumë. Por ju duhet të kontrolloni, deri në ekstrem, punën tuaj të përditshme në mënyrë që gjithçka të jetë e ekuilibruar dhe të mos humbni veriun, që është të flini 8 orë, as më shumë, as më pak.

  1.    Pedro i sigurt dijo

   Numri i orëve të gjumit, megjithëse mund të flitet me terma të përgjithshëm, zakonisht ndryshon për secilin individ. Të pohosh se janë 8 orë në një mënyrë kaq kategorike është një gabim. secili duhet të marrë atë që i duhet. Në çdo rast, nuk është për t'u habitur që dikush që ka një përkushtim fetar zakonisht jep atë lloj këshille të bazuar në besimin fetar që është e padobishme (dhe që është e provuar).
   Jeni i përgjumur dhe nuk ndiheni mirë? Flini dhe jepni gjithçka tjetër. Thatshtë kaq e thjeshtë dhe do të mendoni se si të zgjidhni problemet e tjera.

   1.    Gabriela Hernandez dijo

    Nuk është për t'u habitur që një person që sulmon një tjetër për bindjet e tyre fetare nuk ofron as një zgjidhje të vërtetë.
    Dhe megjithëse ai përzieu bindjet e tij në komentin e tij, (gjë që edhe ju e bëtë) ai kishte të drejtë kur rekomandoi që ai të kthehej në trajtim mjekësor.
    «A jeni i përgjumur dhe nuk ndiheni mirë? Flini dhe jepni gjithçka tjetër. Thatshtë kaq e thjeshtë dhe do të mendoni se si të zgjidhni pjesën tjetër të problemeve. »
    Ndërsa është e vërtetë që të flesh 8 orë nuk është thelbësore për çdo qenie njerëzore, të flesh më pak se 4 orë në ditë mund të shkaktojë shumë probleme fizike, mendore dhe emocionale (dhe po, kjo është vërtetuar shkencërisht).
    Nga ana tjetër, tregon se nuk e kuptoni rrënjën e problemit dhe se nuk keni studiuar ose kuptuar pagjumësinë, do të kuptoni se pa marrë parasysh sa jeni të lodhur, do të jeni në gjendje të bini në gjumë.
    Ky person duhet të kthehet në trajtimin psikologjik për menaxhimin e stresit dhe të krijojë një rutinë për të rregulluar orën e tyre biologjike.

 2.   Tony Martorell dijo

  Unë do të doja të filloja përgjigjen ndaj shkrimit tuaj duke ju kërkuar që ta bëni këtë si hapin e parë për të filluar zgjidhjen e problemit tuaj dhe jo si zgjidhjen vetë.

  Problemi i çrregullimit të gjumit që ju raportoni, si dhe simptomat shoqëruese duhet të studiohen në thellësi dhe në një njësi të specializuar në çrregullimet e gjumit, në të cilin ata mund të bëjnë një studim të quajtur polisomnografi përmes të cilit monitorohen parametra të ndryshëm elektrofiziologjikë dhe një analizë përshkruese të llojit të çrregullimit jashtë është në lidhje me ëndrrën. Shkaqet e këtyre çrregullimeve janë të ndryshme dhe bazuar në to është mënyra se si duhet të merren parasysh trajtimet.

  Për shkak të detajeve që komentoni në botimin tuaj, ju filluat të bëni që të flini pak për të treguar se ishit të fortë dhe të fuqishëm. Do të ishte interesante të rikuperoni mekanizmat që keni përdorur për të mos mësuar të flini pasi një pjesë e trajtimit të mundshëm do të ishte kthimi mbrapsht i këtyre mekanizmave. Po kështu, një vlerësim psikologjik është thelbësor të dini cilat janë aspektet që modulojnë këtë çrregullim, në nivelin e personalitetit dhe në nivelin e faktorëve të mjedisit. Ju komentoni që gjatë verës keni fjetur mirë dhe se aktualisht për shkak të studimeve keni fjetur pak përsëri, ne do të duhet të vlerësojmë nëse kjo është për shkak të mungesës së higjienës së gjumit (për shembull, orëve joadekuate të studimit) ose nëse është një përgjigje ndaj një situate stresi.

  Një aspekt që nuk e keni komentuar dhe që do të ishte e nevojshme të merret në konsideratë është nëse po ndiqni ndonjë trajtim farmakologjik pasi ndonjëherë mund të jetë gjithashtu një shqetësim në modelet e gjumit. Siç mund ta shihni ka shumë shkaqe të mundshme, të cilat mund të jenë të vetme ose të shumëfishta, dhe unë nuk do të guxoja t'ju udhëzoja se çfarë mund të jetë pa një vlerësim të thelluar. Lidhur me trajtimet, terapia njohëse e sjelljes ka treguar rezultate adekuate si një metodë efektive e trajtimit dhe është modeli i rekomanduar i terapisë për këto çrregullime në Udhëzimet e Praktikës Klinike të Sistemit Kombëtar të Shëndetit të Ministrisë së Shëndetësisë.

  Një gjë që duhet të shmangni është të shkoni në kujdesin primar dhe që vështirësia e të bjerit gjumë lidhet në një mënyrë reduksioniste me një situatë specifike ankthi ose stresi pasi që trajtimi që mjeku i familjes do të përshkruante do të ishte anksiolitikë ose relaksues të muskujve për të zvogëluar ankth dhe të ju ndihmojë të flini, por unë mendoj në rastin tuaj do të ishte më e përshtatshme, siç ju kam thënë tashmë, një analizë më e thellë dhe më e hollësishme, si dhe një trajtim psikologjik.

 3.   Jordi Sanchez dijo

  Problemi juaj nuk është njohja se keni një problem.

 4.   Sara dijo

  Mendoj se mënyra më e mirë për të fjetur është të shmangni mendimin për shtratin, nëse mendoni shumë para se të flini bëhet e vështirë të bjerë në gjumë. Mund të shërbejë gjithashtu për të qenë pak më realist me objektivat e propozuara, është më mirë të bësh pak por ta bësh mirë duhet të bësh 1000 gjëra gabim ... gjëja më e mirë për të fjetur thellë është të jesh i lodhur, ushtrimet të ndihmojnë shumë ; Para se të shkoni për të fjetur, mund të jetë e përshtatshme të filloni një rutinë relaksuese siç është marrja e një infuzioni me nenexhik ose sanëz, të cilat janë bimë që ju ndihmojnë të flini dhe leximi i një libri të mirë mund të jetë një kombinim i shkëlqyeshëm. Një nga librat e mi të preferuar është CHARM EVERYDAY nga Sarah Ban Breathnach, ka të bëjë me shijimin e thjeshtësive, kënaqësive të vogla nga të cilat përbëhet jeta.

 5.   anonim dijo

  Kam qenë kështu për kaq shumë vite sa kam humbur numërimin ... por nuk e bëj me qëllim, më ka ndodhur që kur kam lindur dhe gradualisht është përkeqësuar, mendoj se mund të jetë diçka e lindur. Në fillim mund të përballesha me jetën e përditshme pak, me më shumë vështirësi se të tjerët, por në një moment nuk mund të punoj ose studioj, pavarësisht se jam një person aktiv dhe studiues, veçanërisht në fazat më agresive ku mund të jem edhe pa ditë gjumi dhe pa nevojë për ta provokuar atë me hipnotikë për sigurinë. Ky çrregullim i gjumit ka shkatërruar plotësisht jetën dhe më konsumon pak nga pak, kam aspirata të mëdha, ëndrra, qëllime dhe iluzione, por ndihem i bllokuar dhe i rraskapitur, është gjithnjë e më e vështirë të mos duash të pushoj përgjithmonë. Dhe në jetën time personale, ekonomike dhe familjare, nuk kam mundësi të mos punoj. Mundohem të studioj vetë, kur mund të përqendrohem pak, të ndjek rutinat brenda paqëndrueshmërisë së orareve të mia. Unë kam rituale ku përpiqem ta marr atë nën kontroll dhe kam arritur të kuptoj disa modele edhe pse ato më në fund janë rastësisht krejt papritur; bum, zgjohem në mes të natës dhe cikli im i gjumit ndryshon përsëri; Nëse para se të shkoja për të fjetur në orën 9, më zuri gjumi në orën 12 dhe qëndrova në shtrat deri në orën 5, gjatë javëve të para, pasi kisha fjetur gjithsej 3/4 orë, papritmas orari u zhvendos dhe javët në vijim duhet të përqendrohem në to, përndryshe, të gjej një metodë të re për ta rregulluar atë. Alsoshtë gjithashtu e vështirë të përballosh ilaçet aq shumë sa pa to, ndonjëherë ilaçet (hipnotikët) më dëmtojnë më shumë sesa përfitojnë. Unë nuk kam mundësi të blej një mjek privat, dhe në publik është e komplikuar nëse jo e pamundur të shkosh në një takim sepse atyre u duhet kaq shumë kohë për të më dhënë, sa që kur të vijë takimi zakonisht përkon që unë jam në një nga ata ditë aq rraskapitëse saqë nuk mund të ngrihem as nga shtrati. Unë kaloj aq shumë orë në ditë duke u përpjekur të ndjek udhëzime për një gjumë të mirë, ose të merrem me lodhje, saqë kam pak kohë për t'u çlodhur. Ndihem sikur kam nevojë për një kurë gjumi aq të madhe sikur të duhej të hibernizoja për vite me radhë; Edhe pse një ditë kam marrë gjumë për 7 orë nga lodhja, nuk ndihem i pushuar kur zgjohem dhe ato nuk ndiqen, sepse gjumi im ndërpritet vazhdimisht. Jam i dëshpëruar, i frikësuar dhe i lodhur. Nuk e di pse më ndodh kjo, dhe ndoshta përzierja me jetën time personale, e cila është stresuese në vetvete, e bën atë edhe më keq.