Si të arrijmë qëllime të mëdha

Sa synime i keni vënë vetes në jetën tuaj? Sa keni Sa kanë qëndruar në rrugë? Çfarë është e gabuar? Në këtë post shpresoj t'ju udhëzoj se si mund t'i arrini qëllimet tuaja ose, të paktën, të zvogëloni shkallën e dështimit ose braktisjes.

1) Nëse e keni vendosur një qëllim, kjo do të thotë se kjo do të thotë nëse keni sukses do të përmirësojë cilësinë e jetës suaj ose do t'ju sjellë diçka me vlerë. Imagjinoni veten pasi të keni arritur qëllimin dhe bëni një fotografi mendore të atij momenti. Mbani në mend atë fotografi në çdo kohë dhe veçanërisht në momentet e dekurajimit.

2) Mundohuni që qëllimi objektiv të përshtatet me preferencat, shijet ose pasionet tuaja. A jeni duke studiuar një karrierë që nuk ju pëlqen? Po humbni. A jeni duke bërë atë që ju pëlqen vërtet, jeni i apasionuar pas? Ju po shkoni për rrugën e mirë.3) Ju duhet kohë: nuk ka të bëjë me kalimin e jetës gjysmë të mbytur me qindra përgjegjësi dhe punë. Nëse nuk përkushtoheni ose nuk keni kohë të mjaftueshme për të arritur qëllimin tuaj, nuk do ta arrini atë. Lini një diferencë të gjerë për të punuar në të. Qëllimet e mëdha kërkojnë kohë dhe përkushtim.

4) Ndonjëherë, kënaqësia është në rrugë e sipër. Kjo mund të jetë e gjatë, por mund t'ju pasurojë dhe të kontribuojë shumë gjëra të tjera ndërsa e kaloni atë. Mundohuni t'ju jepni gjëra ndërsa luftoni për të.

5) Lidhu me njerëzit që ndajnë qëllimin tënd. Marrëdhëniet shoqërore janë shumë të rëndësishme dhe vendimtare kur të njëjtat qëllime ndahen. Gëzoni ato marrëdhënie shoqërore, të cilat nuk janë të detyruara, nëse jeni duke kërkuar për të njëjtën ëndërr ose ndani të njëjtin hobi, nuk do të jetë e vështirë për ju.

Unë ju lë me një frazë që ka shumë kuptim për mua: «Nga një pikë e caktuar nuk ka kthim. Kjo është pika që duhet të arrihet »(Franz Kafka).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)