Mësoni se çfarë është dashuria dhe njihni llojet e ndryshme

Dashuria është një koncept që shpesh mund të ngatërrohet, dhe është se duhet ta kemi të qartë se ekzistojnë lloje të ndryshme të dashurisë, në të njëjtën mënyrë që përdoret si boshti nga i cili lindin edhe thyerja e zemrës dhe madje edhe variante të tjera toksike që dëmtojnë njerëzit. Prandaj, kësaj here do të provojmë përcaktoni se çfarë është dashuria dhe mbi të gjitha do të analizojmë variantet më të rëndësishme.

Mësoni se çfarë është dashuria dhe njihni llojet e ndryshme

Përkufizimi i dashurisë

Në radhë të parë ne do të fillojmë duke përcaktuar dashurinë si një koncept të përgjithshëm, domethënë, ne nuk do të përqendrohemi në specifikimin e llojeve, por ne do ta trajtojmë atë nga një këndvështrim i përgjithshëm, dhe në këtë kuptim ne po flasin për një koncept që është i përqendruar në marrëdhënie afiniteti që ekziston midis qenieve të ndryshme, duke krijuar një ndjenjë afeksioni që na bën të reagojmë ndaj kësaj qenieje në një mënyrë tjetër në krahasim me pjesën tjetër.

Në këtë kuptim, duhet të theksohet se nuk ka vetëm dashuri midis njerëzve, por gjithashtu konsiderohet dashuri kur marrëdhënia vendoset midis kafshëve apo edhe midis njerëzve dhe kafshëve, për sa kohë që ekziston një lidhje midis tyre që i çon ata të kenë një marrëdhënie më intensive dhe të diferencuar.

Sigurisht që nuk duhet të mendojmë se dashuria nënkupton domosdoshmërisht një afinitet për sa i përket seksualitetit, por ne do të flisnim për ndjenjat në varësi të llojit të dashurisë së cilës i referohemi, në mënyrë që e ashtuquajtura dashuri ose ndjenja aseksuale i cili do të ishte, për shembull, ai që ndihet baba për një djalë ose anasjelltas.

Në të njëjtën mënyrë gjejmë edhe lloje të tjera të dashurisë në varësi të shpejtësisë me të cilën gjenerohet, në këtë rast do të flisnim dashuri platonike, dhe madje edhe nga këndvështrimi fetar ne do të krijonim dashuri të ndryshme.

Në këtë kuptim, ne e kuptojmë dashurinë si një seri emocionesh që prodhohen drejt një qenie të caktuar, të cilat mund të zhvillohen në mënyra të ndryshme në varësi të marrëdhënies së krijuar me atë qenie.

Njihni të gjitha llojet e dashurisë

Bazuar në përkufizimin e mëparshëm, ne duhet të kuptojmë se ekzistojnë lloje të ndryshme të dashurisë, të cilat do të përfaqësojmë më poshtë për të kuptuar pak më mirë konceptin e dashurisë dhe mënyrën në të cilën ajo zhvillohet bazuar në parimet dhe vlerat.

Dashuri birnore

Është dashuri që vendoset midis prindërve dhe fëmijëve dhe në të dy drejtimet, që përfshin edhe varietete të tjera si p.sh. dashuri vëllazërore çfarë do të ishte ai dashuri mes dy vëllezërvepa marrë parasysh nëse janë apo jo vëllezër gjaku.

Dashuri e pakushtezuar

Nga ana tjetër, ne kemi dashuri të pakushtëzuar, e cila është ajo në të cilën një qenie i jep veten plotësisht një tjetri pa pritur asgjë në këmbim, dhe një shembull i mirë i këtij lloji të dashurisë është që një besimtari ndihet ndaj Zotit të tij, apo edhe dashurinë e ndjerë nga ata besnikë ndaj njëri-tjetrit bazuar në bashkimin që themelohet nga besimi fetar.

Në këtë rast mund të theksojmë gjithashtu se dashuria birnore në përgjithësi është gjithashtu dashuri e pakushtëzuar, pasi është normale që një baba të japë gjithçka për fëmijët e tij pa pritur vërtet që ajo të kthehet.

Dashuri platonike

El dashuri platonike është një lloj tjetër dashurie që përqendrohet te Pikëpamja e Platonit për këtë ndjenjë, megjithëse duhet theksuar se shpesh ngatërrohet me dashurinë reciproke ose dashurinë e pamundur, por kjo është një e metë që atëherë Dashuria platonike përqendrohet në nevojën për të soditur bukurinë, dhe kështu kur ne ndjehemi dashuri me shikim të parë, ne e quajmë atë dashuri platonike.

Mësoni se çfarë është dashuria dhe njihni llojet e ndryshme

Një shembull i mirë është kur shohim një vajzë që duket shumë tërheqëse, si dhe e këndshme, dhe megjithëse sapo e kemi takuar dhe nuk ka asnjë arsye të vërtetë që ne të ndiejmë diçka për të, e vërteta është se diçka ndodh brenda nesh, por dashuria Platonik jo vetëm që përqendrohet në atë që ne do ta quanim dashuri eros, por edhe ne mundemi ndjeni dashuri platonike edhe për kafshët, objektet dhe pothuajse për çdo gjë që është rreth nesh, për sa kohë që gjeneron atë bukuri që na tërheq në një farë mënyre.

Importantshtë e rëndësishme të vëmë vëmendjen në dashurinë platonike nuk ka asnjë element seksual, pasi që nuk synon të përqendrohet te ai person, por është i orientuar drejt thelbi transhendent i bukurisë së duhur.

Dashuria eros

Whatshtë ajo që ne e dimë si dashuri me përkufizim, domethënë është dashuri romantike që zakonisht drejtohet drejt një personi specifik dhe ndryshon shumë nga dashuria ose ndjenjat që mund të ndiejmë ndaj pjesës tjetër.

Kjo nënkupton një intensitet më të madh dhe shtyn drejt një thellimi si në nivelin emocional ashtu edhe në atë fizik, duke krijuar përshtypje të ndryshme nga llojet e tjera të dashurisë pasi ajo gjithashtu ka një natyrë zakonisht monograme, pasi që nuk ka shumë të ngjarë që ajo të ndihet e njëjtë nga dy persona në të njëjtën kohë.

Sigurisht ne nuk duhet ta ngatërrojmë dashurinë eros me tërheqjen fizike, pasi që edhe pse kjo lloj dashurie nënkupton seksualitetin, ajo nuk përqendrohet posaçërisht në të, por e përdor atë si një mjet për të qenë në gjendje të thellojë marrëdhënien.

Dashuri Ludus

Dhe sigurisht ekziston edhe kjo lloj dashurie që është ajo që përqendrohet në një marrëdhënie lozonjare, domethënë këtu do të flisnim la tërheqja fizike dhe marrëdhëniet seksuale ekskluzivisht, në mënyrë që të mos ketë dashuri të erosit, por vetëm a lojë seksuale midis dy ose më shumë njerëzve.

Shpesh, njerëzit që ndjekin këtë lloj dashurie kanë vështirësi të krijojnë të ashtuquajturën dashuri eros, megjithëse për shkak të sjelljeve shoqërore është e zakonshme që ata të përpiqen ta arrijnë atë, por është e qartë se nuk është diçka që mund të detyrohet, kështu që që ne mund të ndiejmë tërheqje për një person por kjo nuk do të thotë që ne jemi të dashuruar në nivelin e dashurisë eros.

Në këtë mënyrë, mbështetësit e dashurisë ludus në përgjithësi kanë vështirësi të kryejnë vetveten, dhe emocionalisht ata priren të jenë mjaft të largët me njerëzit përreth tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.