Dështimi është pjesë e jetës

Sa dështime keni korrur në jetën tuaj? Shumë? Pak? Asnje? Nuk e besoj këtë përgjigje të fundit. Unë ju them një gjë: dështimi është pjesë e jetës. Kush tjetër që më pak ka pasur një dështim në jetë dhe unë po ju them një gjë: absolutisht asgjë nuk ndodh. Ju mësoni nga dështimet dhe pa dështime nuk do të arrinit shumë suksese.

Sidoqoftë, ka shumë njerëz që përballë disa dështimeve, dështimeve serioze, rrëzohen dhe mbeten të vdekur ndërsa janë gjallë. Ky qëndrim është një Dështim i vërtetë (me shkronja të mëdha). Ju nuk duhet të lejoni asgjë ose dikë të mbyt potencialin që të gjithë kemi brenda nesh.

Timeshtë koha të rimbushim bateritë dhe të përballemi me jetën me kokën lart. Nëse dështoni, nuk ka rëndësi! Çohu dhe provo përsëri. Shkoni në rrugën tuaj me më shumë padurim dhe shpresoni të jetoni. Le të jetë dështimi një nxitje për të sulmuar me më shumë entuziazëm në jetë.

Me disa dështime do t'ju duhet ndihmë nga të tjerët. Ka njerëz që nuk kanë burime mendore për t'u përballur me një divorc, një pushim nga puna, prishjen e një miqësie ... Janë këta njerëz që duhet të kërkojnë mbështetje nga të dashurit e tyre. Ngarkesa e përbashkët është më pak e rëndë.

Mos kini frikë nga dështimi

Unë ju lë 3 ide që mund t'ju ndihmojnë të përballeni me një dështim në mënyrën më të mirë të mundshme:

1) Së pari ju duhet të jeni një person pozitiv, optimist. Kjo është thelbësore. Nëse jeni një person që keni tendencë t’i shihni gjërat në të zeza, ju murmurisni për gjithçka, nuk i pëlqeni të gjithë, izoloheni shoqërisht ... do të jetë më e vështirë për ju të përballeni me një shkop të fortë që ju jep jetë.

Ju duhet të filloni duke regjistruar karakterin. Ndërsa nuk ka mrekulli, është e mundur të ndryshosh karakterin pak nga pak. Unë rekomandoj këtë artikull: 6 emocione që duhet të kultivoni.

2) Kuptoni që kur një derë mbyllet hapet një tjetër. Mijëra mundësi mund të lindin nga dështimi. Nëse jeni larguar nga puna, mund të përfundoni duke punuar për diçka më të mirë ose të gjeni kolegë të rinj, më të këndshëm. Nëse jeni divorcuar, mos u përqëndroni në të kaluarën. Shikoni drejt së ardhmes: një jetë e re me mijëra surpriza hapet para jush.

3) Paradigma e dështimit përfaqësohet nga as më shumë e as më pak se Thomas Edison: për të fjala dështim nuk ekzistonte. Para se të shpikte llambën, ai kishte 10.000 dështime. Ai deklaroi sa vijon: “Unë nuk kam dështuar 10.000 herë. Unë thjesht kam zbuluar 10.000 mënyra sesi të mos bëj një llambë. Pa dyshim, Edison ishte njeriu që pati fatin të dështonte 10.000 herë për të shpikur llambën.

A ju pëlqeu ky artikull? Ju lutem më ndihmoni duke ndarë këtë blog me miqtë tuaj. Klikoni në butonin Facebook like. Faleminderit per mbeshtetjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.