Dashuri e pashpërblyer brenda çiftit: dy këndvështrime të ndryshme

br>>

Të gjithë ne, në një masë më të vogël ose më të madhe, kemi qenë viktima të tiranisë së dashurisë, të ndjenjës sesi e tërë qenia jonë i jepet një personi që injoron një dhuratë të tillë të pavetëdijshme. Sot do të shohim dy anët e së njëjtës medalje. Ne do ta vendosim veten në situatën e një çifti në të cilin njëri prej tyre nuk do sa duhet dhe personi tjetër jep gjithçka.

Por para kësaj, Unë ju ftoj të shihni një shkurt të mrekullueshëm që tregon se nga përbëhet dashuria dhe mungesa e dashurisë. është një alegori shumë didaktike që edhe një fëmijë i vogël mund ta kuptojë.

Kjo video duhet të vendoset në të gjitha shkollat ​​për të qenë pjesë e një lënde, e cila duhet të jetë e detyrueshme, e quajtur "Edukimi emocional":

Ju mund të interesoheni për «8 këshilla për të dalë nga një depresion për dashurinë»

A keni qenë ndonjëherë viktimë në jetën tuaj të nje dashuri e pashlyer?

Unë e kam vuajtur atë në 2 raste. Të dy ishin shokë të shkollës dhe ata më donin mua ... si mik. A ka ndonjë gjë më poshtëruese për një burrë sesa një grua me të cilën jeni plotësisht e dashuruar t'ju them se unë ju dua por si një mik?!?!?!!

Sidoqoftë, në këtë artikull do të përqendrohem në një dashuri shumë më delikate të papërgjigjur: ajo që ndodh brenda çiftit.

Merrni parasysh dy llojet e mëposhtme të marrëdhënieve

1) Partneri juaj është me ju por nuk është shumë i dashuruar me ju.

2) Partneri juaj është plotësisht i dashuruar me ju, por ju nuk jeni shumë të dashuruar me të.

Më lër të të them diçka. Alberto, i divorcuar, rreth 45 vjeç. Ai ishte i martuar për 12 vjet por në fund të fundit Ai përfundoi duke e lënë gruan e tij (Maria) edhe pse i pëlqente dhe shijuan shoqërinë e tyre. Sidoqoftë, ai nuk e donte shumë.

Pas ndarjes së tyre, ai kishte disa marrëdhënie me gra të tjera, por në fund vendosi të kthehej me Maria.

"Kjo është gruaja me të cilën dua të jetoj"tha ai një ditë. I kujtova atë që ai më tha pak kohë më parë, se ai nuk e donte aq sa të ishte me të. Për të cilën ai u përgjigj: "Po, por ajo më do ashtu si askush nuk më ka dashur kurrë, dhe kjo është ajo që ka rëndësi për mua". Në fakt, ai i bëri gruas së tij një pyetje: "Pse dëshiron të jesh me mua, duke e ditur që unë nuk të dua aq shumë sa ti mua?" Ajo u përgjigj se preferon të jetë me një person që e do shumë dhe jo e kundërta. Ajo preferoi pozicionin e saj nga e tija.

Cilin opsion do të zgjidhnit?

Duke marrë parasysh këto opsione, cilën do të zgjidhnit? Alberto-s apo María-s? Besoj se përgjigjet do të ndaheshin.

Kur flasim për dashuri të pa shpërblyer, njerëzit shpesh u referohen përvojave të dhimbshme që të gjithë i dimë. Sidoqoftë, këto raste janë më pak të zakonshme se ato në të cilat ka më shumë nuanca: kur dy njerëz e duan njëri-tjetrin, por lloji dhe intensiteti i dashurisë është i ndryshëm.

Si në shembullin tonë, ndërsa ajo është dashuruar marrëzisht me të, Alberto nuk e do aq shumë. Ekziston një pikë e intensitetit të dashurisë poshtë së cilës nuk ia vlen të jesh së bashku, por ndjenjat e tij janë mbi këtë pikë.

Vignette: dashuri e pashpërblyerJini të vetëdijshëm për ndryshimet në intensitetin e dashurisë mund të jetë e dhimbshme sepse nënkupton që njëri nga partnerët në çift është më pak i dashur dhe nënkupton një lloj të caktuar refuzimi.

Disavantazhi në situatën e Albertos i referohet hiqni dorë nga një ëndërr e rëndësishme njerëzore: të qenit i dashuruar marrëzisht me dikë. Sidoqoftë, situata e saj është e kundërta: ajo është e dashuruar por është më e prekshme dhe e pasigurt në marrëdhëniet e saj me Alberton.

Alberto ka kontroll më të madh të situatës, ai mund ta vazhdojë këtë marrëdhënie kur të dojë, sepse dashuria e gruas së tij është pothuajse e garantuar. Alberto komprometon të tashmen e tij, në mënyrë që të sigurojë të ardhmen e tij. Ajo i jep atij kontroll mbi të ardhmen e tij në mënyrë që të gëzojë dashuri të thellë në të tashmen.

Ata që preferojnë pozicionin e saj janë optimistë për aftësinë e tyre për të ndryshuar qëndrimin e partnerit të tyre ndaj tyre. Ky optimizëm lidhet me një besim të përgjithshëm se bota është vetë e kontrollueshme dhe se aftësia juaj për të kontrolluar ngjarjet përreth saj është e jashtëzakonshme.

Gjendja shpirtërore e Albertos është më e qetë se ajo e Marias. Edhe pse ai nuk është i kënaqur herë pas here me faktin se nuk perjeton dashuri te vertete, ai i pëlqen dashuria e gruas së tij dhe e ardhmja e tij është e sigurt. Situata e saj mendore është më pak e qëndrueshme pasi përfshin emocionet më të forta pozitive (të tilla si dashuria) dhe emocionet negative (të tilla si frika dhe frustrimi). Ankthi i lidhur me këtë konflikt emocionesh mund të përfundojë duke e djegur atë me kalimin e kohës dhe dashuria e saj për Alberton mund të zvogëlohet.

Humori: Dashuri e papërgjigjurNjerëzit me më shumë prirje egoiste ka më shumë të ngjarë të preferojnë pozicionin e Albertos sepse ata besojnë se nuk do të kenë vështirësi në gjetjen e një partneri të ri. Njerëzit më racionalë gjithashtu mund të kërkojnë rolin e Albertos, ndërsa njerëzit më romantikë do të shkojnë për rolin e gruas.

Mosha mund të jetë një faktor tjetër i rëndësishëm në këtë drejtim: njerëzit e moshuar, ndjenjat romantike të të cilëve po zvogëlohen, priren të zgjedhin situatën e Albertos sepse preferojnë një "partner dashurie".

Me pak fjalë, shpesh intensiteti i dashurisë nuk është i barabartë midis të dashuruarve, kështu që të dashuruarit duhet të merren me dallime të tilla.

Dhe ti? Cilin opsion do të zgjidhnit?

"Shumica e njerëzve e kanë më të vështirë ta lënë veten të dashur se sa të gjejnë dikë që i do." Bill Russell

A ju pëlqente kjo përmbajtje?… Regjistrohuni në gazetën tonë KETU

Sot në Burimet e Vetë-Ndihmës Video:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   THERESA WILLIAMS dijo

  Përshëndetje, unë jam Theresa Williams. Pasi isha në lidhje me Anderson për vite me radhë, ai u nda me mua, unë bëra më të mirën time për ta rikthyer atë, por gjithçka ishte e kotë, unë doja që ai të kthehej aq shumë për shkak të dashurisë që unë kam për të, unë iu luta me gjithçka, bëra premtime por ai nuk pranoi. I shpjegova problemin tim shoqes time dhe ajo më sugjeroi që unë më mirë të kontaktoja një magjistar që mund të më ndihmonte të bëja një magji për ta sjellë përsëri, por unë jam djali që kurrë nuk besova në magji, nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të provoja magjistari dhe më tha se nuk kishte asnjë problem që gjithçka do të ishte mirë brenda tre ditësh, që ish-i im do të kthehej tek unë brenda tre ditësh, do të hidhte magji dhe çuditërisht në ditën e dytë, ishte rreth orës 4:XNUMX. Ish-i im më thirri, unë isha aq i befasuar, iu përgjigja thirrjes dhe gjithçka që ai tha ishte se i vinte shumë keq për gjithçka që ndodhi sa që ai donte që unë të kthehesha tek ai, sa ai më do aq shumë. Ai ishte aq i lumtur dhe ishte ai që kështu filluam të jetonim së bashku, përsëri të lumtur. Që nga ajo kohë, unë kam bërë një premtim se kushdo që njoh që ka një problem marrëdhënieje, unë do t'i ndihmoja një personi të tillë duke e referuar atë tek i vetmi magjistar i vërtetë dhe i fuqishëm që më ndihmoi me problemin tim. Email: (drogunduspellcaster@gmail.com) ju mund ta dërgoni me email nëse keni nevojë për ndihmën tuaj në marrëdhënien tuaj ose ndonjë rast tjetër.

  1) Magjitë e Dashurisë
  2) Magjitë e Dashurisë së Humbur
  3) Magjitë e divorcit
  4) Magjitë e Martesës
  5) magji lidhëse.
  6) Magjitë e shpërbërjes
  7) Nxirr një dashnor të kaluar
  8.) Ju dëshironi të promovoheni në zyrën tuaj / magjinë e lotarisë
  9) ai dëshiron të kënaqë të dashurin e tij
  Kontaktoni me këtë njeri të shkëlqyeshëm nëse keni ndonjë çështje për një zgjidhje të qëndrueshme
  Nëpërmjet (drogunduspellcaster@gmail.com)