Dhembshuria përcakton barometrin tuaj moral

Për mijëvjeçarë, Budistët janë përpjekur të zhvillojnë vlerën e dhembshurisë. Pas miliona orë meditimi, Budizmi ka arritur në përfundimin se dhembshuria është virtyti që e bën qenien njerëzore të arrijë plotësinë e tij.

A e dini se nëse nuk i jepni lëmoshë lypësit në cep të shtëpisë tuaj, parimet tuaja morale preken? Sigurisht që do të gjeni mijëra justifikime për të mos i dhënë atij një monedhë por në mënyrë të pavetëdijshme, mosdhënia e tij një monedhë të bën të ndihesh më amorale.

Unë nuk jam duke thënë atë. Thotë një të re studim i botuar në Shkencën Psikologjike.

Në mënyrë tipike, njerëzit supozojnë se injorimi i ndjenjave të tyre të dhembshurisë nuk ka asnjë kosto. Sidoqoftë, autorët e hulumtimit dyshuan se kjo nuk ishte e vërtetë:

Dhembshuria është një emocion jashtëzakonisht i fuqishëm. Hasshtë quajtur barometër moral », thotë një nga studiuesit.

Zgjedhja për të "mos qenë e mirë" është një përvojë e zakonshme. "Shumë prej nesh e bëjnë këtë në jetën e përditshme", thotë një studiues. Ne refuzojmë t'i japim para një personi të pastrehë, të ndryshojmë kanalin në televizionin tonë kur shohim një lajm për njerëzit që vdesin nga uria në një vend të largët dhe ne ua mohojmë ndihmën tonë njerëzve në nevojë.

Ky studim tregon se njerëzit që shtypin dhembshurinë e tyre për vuajtjet e të tjerëve, i vendosin ata brenda një rrezik më i lartë për të vepruar në mënyrë imorale në të ardhmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.