Dita 10: Bisedoni me veten tuaj të ardhshme

Dita 10: Bisedoni me veten tuaj të ardhshme
Mirësevini në këtë Sfidë për 21 ditët e para të janarit.

Sot është 10 janar dhe kjo është detyra e 10-të që duhet t'u shtoni atyre të mëparshmet: flisni me veten tuaj të ardhshme.

Bëhuni gati, do të merrni këshillat më të mira se si të jetoni një jetë të plotë nga dora e kush ju njeh më mirë: vetveten. Ju do të merrni këshilla nga vetja juaj nga e ardhmja.

Hapi 1: Vizualizoni veten tuaj 20 ose 30 vjet nga tani.

Gjeni një vend të qetë dhe të sigurt, ku nuk do të shqetësoheni:

Imagjinoni veten 70 vjeç. Ka qenë një jetë dhe ju keni fituar përvojë, keni mësuar nga gabimet që keni bërë dhe keni mësuar të përqendroheni në gjërat që vërtet ia vlejnë. Ju e keni arritur gjithë atë mençuri pasi keni jetuar 70 vjet.

Vizualizoni veten tuaj me detaje të shkëlqyera: modelin tuaj të flokëve, nëse keni flokë hair, rrobat tuaja, tiparet e fytyrës, shprehjen tuaj, pamjen tuaj,… Si e shihni veten? Çfarë ju transmeton ai person?

Hapi 2: Bisedoni me veten tuaj të ardhshme.

Flisni me veten tuaj të ardhshme

Qenia juaj nga e ardhmja ka mençurinë e nevojshme për t'ju këshilluar se çfarë është e mirë ose e keqe për ju, çfarë duhet të shmangni dhe çfarë duhet të promovoni.

Filloni të flisni me të ose me të për këshilla duke përdorur si udhëzues pyetjet e mëposhtme:

1) A keni arritur të bëni një jetë të kënaqshme? A i keni përmbushur ëndrrat tuaja? Çfarë keni bërë për të arritur ëndrra të tilla? Pse nuk i keni arritur disa qëllime që i keni vendosur vetes?

2) Cilat janë çelësat për të arritur jetën që dëshironi? Në çfarë duhet të përqendroni përpjekjet tuaja?

3) A duhet të ndryshoj ndonjë sjellje? Çfarë qëndrimi duhet të mbaj për tu ndjerë i kënaqur?

4) A doni që unë të kujdesem veçanërisht për diçka në veçanti?


Me këtë lloj ushtrimi e kuptoni çfarë vlen vërtet në jetë dhe e kupton që duhet të ndryshosh disa zakone që mund të të lëndojnë. Ju merrni një këndvështrim të ri për jetën.

Epo, deri më tani detyrat e shtëpisë. Jam i sigurt se Loles saiz (një kontakt që kam në Facebook) do ta pëlqej këtë ushtrim të introspeksionit ...

Te mbaj mend 9 detyrat e mëparshme:

1) Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

2) Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

3) Dita e Tretë: Bëni një plan vakti

4) Dita 4: Flini 8 orë në ditë

5) Dita 5: Mos kritikoni ose gjykoni të tjerët

6) Dita 6: Çohuni herët në mëngjes

7) Dita 7: Rishikoni dhe forconi detyrat

8) Dita 8: Bëni një lloj ushtrimi

9) Dita 9: Meditimi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fabricio Mendoza dijo

    Unë kisha ftuar një vajzë në një vallëzim dhe ajo më tha se kishte shumë turp të shihej duke kërcyer me mua. Dhe pyes veten nëse në të ardhmen do të jemi së bashku