Dita 9: Meditimi

Meditim
Sot është 9 janar dhe këtu vjen detyra e 9-të për këtë Sfidë të 21 ditëve të para të janarit.

Nëse i keni përfunduar 8 detyrat e mësipërme (do t'i gjeni në fund të këtij artikulli) me kujdesin e duhur, më lejoni t'ju përgëzoj. Nuk është e lehtë për të kryer të gjitha detyrat që ju kam besuar. Me këmbënguljen tuaj ju tregoni një përkushtim ndaj tuajes Zhvillim personal.

Përpjekja për të përmirësuar dita ditës nuk është e lehtë. Duhet shumë motivim për të vazhduar dhe një dëshirë e fortë për të arritur përsosmërinë. Ndoshta mendja juaj ka shpikur mijëra justifikime për mos përmbushjen e detyrave të caktuara, por ja ku jeni, të gatshëm ta dini këtë detyrë të 9-të.

Detyra 9: Meditoni

Në këtë blog unë tashmë jam marrë me temën e meditimit. Ju mund të shihni këto 2 artikuj:

9 këshilla për ta bërë meditimin një zakon

9 efektet e provuara të meditimit

Meditimi sjell qartësi më të madhe në idetë dhe vizionin tuaj të jetës. Njerëzit që meditojnë rregullisht përjetojnë një sasi të jashtëzakonshme përfitimesh, krahasuar me ata që nuk e bëjnë.

Këshilla për të medituar si duhet

1) Pastroni mendjen tuaj para fillimit. Merrni disa frymëmarrje të thella dhe të ngadalta.

2) Këto 4 video mund t'ju ndihmojnë në këtë proces:

 

3) Meditoni për aq kohë sa dëshironi, derisa të ndiheni të pastër, të pastruar, të rinovuar dhe të gatshëm për të dalë.

Unë rekomandoj 30 minuta për të filluar. Nëse doni më shumë kohë për të medituar, aq më mirë.

4) Mos u përfshini në mendime: thjesht rri duarkryq dhe shiko.

Deri më tani detyra e 9-të që duhet të shtoni në 8 të mëparshmet, ju kujtoj:

1) Dita e Parë: Pini tetë gota ujë

2) Dita e Dytë: hani 5 copë fruta në ditë

3) Dita e Tretë: Bëni një plan vakti

4) Dita 4: Flini 8 orë në ditë

5) Dita 5: Mos kritikoni ose gjykoni të tjerët

6) Dita 6: Çohuni herët në mëngjes

7) Dita 7: Rishikoni dhe forconi detyrat

8) Dita 8: Bëni një lloj ushtrimi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)