5 këshilla që do t'ju ndihmojnë nëse jetoni me dikë të prekur nga një çrregullim mendor

Të jetosh me një person të prekur nga një çrregullim mendor, i çfarëdo lloji, mund të jetë shumë i vështirë dhe mund të rrezikojë shëndetin fizik dhe psikologjik të dikujt nëse mjetet absolutisht të nevojshme nuk njihen dhe zbatohen për të rregulluar jetën e përditshme.

Ai person i sëmurë mund të jetë një fëmijë, një prind ose partneri juaj. Çrregullimi juaj mund të diagnostikohet ose jo. Ju mund ose nuk jeni duke iu nënshtruar trajtimit. Por në një mënyrë apo në një tjetër, bashkëjetesa e përditshme është shumë e ndërlikuar.

Këto 5 këshilla do t'ju ndihmojnë në këtë rrugë të vështirë. Zbatojini ato, dhe jeta juaj, dhe e atij personi që jeton me ju, do të jetë më e durueshme:

duke jetuar me çrregullime mendore

KUFIZIMET E 1 MARKU

Kufijtë janë thelbësorë në jetën e çdo personi. Ata na përcaktojnë dhe vendosin rregull në marrëdhëniet tona me të tjerët. Kufijtë shënojnë se ku mbaron dhe ku fillon tjetri, sa larg e lejon të shkojë me ty dhe sa larg jo.

Kufij të shëndetshëm dhe fleksibël favorizojnë marrëdhëniet dhe bashkëjetesën.

Imagjinoni dy vezë: nëse lëvozhgat e të dyve thyhen, pjesa e brendshme është e përzier dhe është e pamundur të ndash atë që i përket një veze ose tjetrës. Kufijtë tuaj janë predha juaj, e cila përcakton identitetin tuaj të veçantë nga ai i të tjerëve. Nëse kufijtë tuaj nuk përcaktohen, ato nuk janë solide dhe të qëndrueshme, personaliteti juaj do të përzihet me atë të të tjerëve. Ju nuk do ta dini se ku përfundoni dhe ato fillojnë, çfarë ju takon juve dhe çfarë të tjerëve.

Nga ana tjetër, Kufijtë tepër të ngurtë dhe jo fleksibël do t'ju çojnë në keqkuptim. Dhe një bashkëjetesë në të cilën nuk ka mirëkuptim ose ndjeshmëri është drejtpërdrejt e dënuar me katastrofë.

2 P RRKUFIZIMI I PRITJEVE

Ju ndoshta jeni të zhgënjyer dhe të zhgënjyer sepse të jetosh me atë të afërm është diçka që është larg nga ajo që e kishit imagjinuar të ishte.

Nuk është ajo që prisnit. Por askush nuk ju tha se do të ishte kështu. Në fakt, rrallë janë gjërat në jetë siç i kemi imagjinuar. Dhe për një person me një çrregullim, gjërat zakonisht janë edhe më keq.

Ridefinoni pritjet:

- Mos prisni sjellje ose reagime që mund të prisni nga një person "normal".

- Mos insistoni të dëshironi të mbani pritjet që i keni vendosur vetes pavarësisht nga kushdo që të jetë.

- Mos u hidhëroni duke menduar se "për shkak të atij personi" nuk mund të keni një jetë normale.

Gjërat nuk duhet të jenë më mirë ose më keq sesa keni imagjinuar, thjesht ndryshe.

Jini fleksibël, përshtatuni me rrethanat dhe të gjithë do të jetoni më mirë.

3º NDRYSHO DIALOGIN TUAJ T BRENDSHM

- Nuk është faji juaj.

- Ju nuk mund ta kontrolloni atë.

- Ju nuk mund ta kuroni atë.

Ju nuk keni pse të merrni përgjegjësi që nuk ju korrespondojnë, Epo, përveç dëmtimit të vetes, ju po i privoni tjetrit autonominë e tyre, të drejtën e tyre për të marrë vendimet e tyre dhe detyrimin e tyre për të marrë përgjegjësi për jetën e tyre, në të mirë ose në të keq.

Ju mund ta ndihmoni, por atij nuk i kërkohet ta pranojë ndihmën tuaj.

Ju mund ta këshilloni, por ai nuk është i detyruar të ndjekë këshillën tuaj.

Mund ta mbështesni, por duhet ta lejoni të ecë vetëm.

Refleksi i 4-të

Çfarë do të thotë? Epo, ju, si një person i lidhur emocionalisht me pacientin, thithni shumë energji negative që ai jep. Me fjalë të tjera, ju hani qëndrimin e tyre negativ, agresivitetin e tyre, zemërimin e tyre, uljet e tyre. Mirë, ai nuk është fajtor për atë që i ndodh, por as ti.

Me siguri terapisti ose mjeku që ju mjekon nuk ha gjithë atë mut që del.

Ky është ndryshimi: ato pasqyrojnë të gjitha emocionet dhe sjelljet negative të pacientit, por ju, nga lidhja juaj emocionale, i thithni ato.

Mësoni t'i pasqyroni edhe ato. Kthehu tek pronari i tyre i ligjshëm. Nëse i mbani, ai kurrë nuk do të mësojë t'i menaxhojë.

Depersonalizoni sjelljen e anëtarit tuaj të familjes: nuk është kundër jush. Nuk është personale. Vetëm se jeni në vijën e parë të zjarrit dhe e merrni goditjen me plot fuqi.

E di që nuk është e lehtë, por përsërite shpesh, sa herë që ndodh një krizë, sikur të ishte një mantra:

- Nuk është personale.

- Nuk është kundër meje.

- Nuk kam faj, edhe nëse përpiqem ta bëj veten të besoj.

Kjo do t'ju ndihmojë të mbani fajin larg.

Pranimi i 5-të

Pranimi i situatës është thelbësor. Dhe kini kujdes! Pranimi nuk do të thotë dorëheqje. Pranimi është marrja e gjërave siç janë, pa një dramë të ekzagjeruar. Pranoni më të keqen që mund të ndodhë, skenarin më të keq të mundshëm dhe nga atje, çdo hap që do të ndërmerrni do të jetë përmirësimi.

Pranimi i saj nuk do të thotë se duhet të ndodhë. Në asnjë mënyrë. Kjo do të thotë që ju jeni të përgatitur ta pranoni atë, që jeni të vetëdijshëm dhe se, përkundër kësaj, ju jeni në gjendje të vazhdoni të jetoni pa vuajtur kot.

Nëse ndiqni këto 5 këshilla, jeta me atë të dashur që vuan nga një çrregullim emocional ose mendor do të përmirësohet ndjeshëm, shëndeti juaj do t'ju falenderojë, dhe nëse jeni mirë, padyshim që do të jeni në një pozitë më të mirë për ta ndihmuar atë person.

Të gjithë do të fitojnë.

Nëse e pëlqeni këtë artikull, merrni parasysh ta ndani atë me ata që janë afër jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.

anna-traver Anna Traver, trajnere dhe mentore, tërheqëse e iluzioneve dhe ndërtuese e vendkalimeve të sigurta në rërë. Blogu im, Twitter-i im dhe Faqja ime në Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Armando dijo

    Si te bej martese me 3 femije te cilet nuk jane te mi por pranoj qe nuk mundem me karakterin tim jam 46 vjec dhe ata jane 12,14,16 vjec dua te vazhdoj te luftoj per familjen time