A ka ndonjë lidhje midis gjeniut artistik dhe çmendurisë?

"Burrat më kanë quajtur të çmendur; por ende nuk është zgjidhur pyetja nëse apo jo çmenduria është forma më e lartë e inteligjenca, nëse është shumë e lavdishme, nëse është e gjitha e thellë, nuk lind të një sëmundjeje të mendimit, të humorit i lartësuar në kurriz të intelektit të përgjithshëm. Ata që ëndërrojnë ditën ata dinë shumë gjëra që u shpëtojnë atyre që ëndërrojnë vetëm natën Në vizionet e tyre gri ata marrin vështrime të përjetësisë dhe dridhen, kur zgjohen, duke zbuluar se ata kanë qenë në prag të sekret i madh ". (Edgar Alan Poe)

 

Tema e marrëdhënia midis artistëve ose individëve krijues dhe çmenduria ka gjithmonë ka qenë me shumë interes dhe vazhdon të jetë i tillë. Beenshtë vërejtur gjatë viteve që njerëzit krijues kanë tendencë të kenë një numër jashtëzakonisht të lartë të çrregullimeve të humorit dhe sëmundjeve mendore, dhe përkundër hulumtimeve të gjera, duket se nuk është arritur në një përfundim përfundimtar për të shpjeguar këtë marrëdhënie.

1455919 Përkufizimet e çmenduri dhe krijimtari artistik ato janë shumë të lidhuraqysh nga çmenduri , mund të shpjegohet si: një sjellje e caktuar që nuk i përmbahet asaj që përcaktohet nga konventat shoqërore ose normaliteti. Theshtë çekuilibër, largësia e arsyes, udhëtimi i territoreve jashtë kufijve të tij, diçka nje i huaj La kreativiteti   supozon ide të ndryshme, origjinaleështë konstruktive, divergjente, duke eksploruar të renë, të pasigurtën, atë që del nga e themeluara. Por ngjashmëria në kuptim të përkufizimeve nuk nënkupton ekuivalencë, është e rëndësishme të theksohet se ka dallime të mëdha midis këtyre dy koncepteve dhe shumë herë instrumentet ose metodat përdoret për të vlerësuar karakter e individëve në të dy rastet janë të njëjta, gjë që mund të rezultojë në një lidhje midis çmendurisë dhe artit për shkak vetëm për ngjashmërinë midis instrumenteve të përdorura.

Interesi për marrëdhëniet midis krijimtarisë dhe çmendurisë nuk është diçka e re, siç Aristoteli në librin e tij: Njeriu i gjeniut dhe melankolisë (problemi XXX), lidhi trishtimin dhe / ose çmendurinë me gjeniun, kishte një pjesë në të cilën ai pyeti pse burrat e jashtëzakonshëm janë kaq shpesh melankolikëDuke kuptuar melankolinë si depresion dhe çekuilibër mendor, ai tha se forca krijuese është intime me melankolinë, motrën e depresionit dhe vajzën e manisë, me këtë ai nënkuptonte që melankolia është motori dhe maja e gjeniut krijues. Por kjo nuk do të thotë se të gjithë gjenitë e mëdhenj artistikë vuaj të një lloj çmendurie, por disa prej tyre e përdorin atë si një motor për të krijuar.

Në një artígomar botuar në Gazeta e hulumtimit pshikiatrik, nga Instituti Karolinska në Stokholm në vitin 2013 . Një studim u krye me një popullsi suedeze me më shumë se një milion njerëz, duke përdorur sëmundje psikiatrike si: çrregullimi ekuizoefektiv, depresioni, sindroma e ankthit, abuzimi me alkoolin dhe ilaçet, autizmi, çrregullimi i hiperaktivitetit me deficit të vëmendjes ose ADHD, anoreksia nervore dhe vetëvrasja. U gjetën gjithashtu ngjashmëri të caktuara, të tilla si fakti që një pjesë e madhe e njerëzve me çrregullime bipolare ose skizofrenike ndodhen në zona krijuese të profesionit. Ata pretendojnë se shkrimtarët janë krijuesit që ka më shumë të ngjarë të vuajnë nga sëmundje mendore të tilla si skizofrenia, depresioni, ankthi dhe gati 50% më shumë të ngjarë të bëjnë vetëvrasje, përveç kësaj, fotografët, valltarët dhe studiuesit kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga çrregullimi bipolar.

Një tjetër zbulim ishte se në nivelin e trurit, midis njerëzve më krijues dhe skizofrenëve, ekziston një ngjashmëri e caktuar në një neurotransmetues të quajtur dopamine, e cila është një substancë natyrore që truri ynë sekreton dhe është përgjegjës për të na dhënë ndjenja kënaqësie dhe lumturie. U zbulua se në këto dy grupe ka një mungesë të receptorëve të dopaminës, gjë që mund të rezultojë në shumë lidhje të pazakonta idesh.

Përkundër asaj që është thënë në artikullin e mëparshëm, nuk duhet domosdoshmërisht të konkludohet se të qenit krijues nënkupton të kesh një mundësi më të madhe për të vuajtur nga ndonjë prej këtyre sëmundjeve, por gjithashtu mund të mendohet se që vuan nga ndonjë prej këtyre sëmundjeve mendore ka më shumë të ngjarë të jetë një person krijues, ekstravagant, pa frenime dhe pa respektim të rregullave konvencionale.

Disa artistë të famshëm që kanë vuajtur nga sëmundje mendore kanë qenë:

-Edward munch, (1863-1944) Ai ishte një piktor i cili kaloi një pjesë të madhe të jetës së tij me ankth dhe halucinacione, ai shkroi në ditarin e tij "« Frika ime nga jeta është e nevojshme për mua, ashtu si sëmundja ime. Ata nuk dallohen nga unë dhe shkatërrimi i tyre do të shkatërronte artin tim ".

-Vincent van Gogh, (1853-1890) Ky artist i keqkuptuar vuante nga çrregullimi bipolar që shoqërohej me halucinacione, vizione dhe epilepsi psikomotorike. Në një letër ai i shkruajti vëllait të tij: "Unë kam sulme të tmerrshme ankthi, me sa duket pa ndonjë arsye, dhe herë të tjera një ndjenjë boshllëku dhe lodhje në kokë ... ndonjëherë kam sulme të pendimit melankolik dhe torturues.

-Edgar Allan Poe (1809 - 1849) Shkrimtari anglez që vuajti shumë për shkak të një problemi me alkoolin, ishte melankolik dhe depresion, vuante nga çrregullimi bipolar dhe letrat e tij zbulojnë se ai luftonte me mendime vetëvrasëse

-Ludwig van Beethoven (1770 - 1827) Kompozitor, dirigjent dhe pianist, i cili kishte mendime vetëvrasëse dhe besohet se vuante nga çrregullimi bipolar me të cilin ai luftoi për pjesën më të madhe të jetës së tij.

-Ernest Hemingway (1899-1961) Shkrimtari dhe gazetari amerikan, që vuante nga alkoolizmi dhe depresioni maniak, bëri vetëvrasje në 1961. Në familjen e tij ka pasur një histori të gjatë të sëmundjes mendore.

-Fjodor Dostojevski (1821-1881) Romancier rus, veprat e të cilit hulumtuan plotësisht psikologjinë njerëzore, vuanin nga epilepsia e rëndë, si dhe depresioni. Ai gjithashtu kishte një frikë të vazhdueshme për t'u varrosur i gjallë.

-Vaslav Nijinsky (1890 - 1950) Koreografi dhe valltari rus, karriera e të cilit përfundoi kur shenjat e tij të skizofrenisë u bënë të dukshme, ai kishte paranojë dhe halucinacione, në ditarin e tij ai shkruajti: «Unë dua që ju të fotografoni shkrimet e mia për të shpjeguar shkrimet e mia, sepse shkrimet e mia janë të Zotit "Në vend që t'i shtypni ato", sepse shtypja shkatërron shkrimin. Shkrimi është diçka e bukur, prandaj është e nevojshme ta rregulloni atë ». Ai kaloi dekadat e tij të fundit të jetës të mbyllur në institucionet psikiatrike.

As normaliteti nuk përjashton plotësisht patologjinë, as patologjia nuk është diçka konstante, idetë e Aristotelit për melankolinë apo çmendurinë si një forcë krijuese nuk janë provuar në të gjitha rastet. Anomalia që ndodh në një pjesë të madhe të artistëve mund të ndodhë edhe në një pjesë të madhe të popullsisë së zakonshme, por një nga ndryshimet është se anomalia e artistëve merr vëmendje të veçantë. Do të ishte e pasaktë të thuhet se të gjithë krijuesit janë në rrezik për sëmundje mendore.

Me këtë ne nuk mund ta refuzojmë marrëdhënien midis çmendurisë dhe artit, por korrelacioni nuk nënkupton kauzalitetin, domethënë fakti i çmendurisë dhe forcës artistike janë të lidhura në shumë raste, nuk do të thotë se njëra shkakton tjetrën, dhe as që varen mbi njëri-tjetrin.Po.

 

Nga: Dolores Ceñal Murga


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.