Studioni në thellësi tabelën e elektronegativitetit

Një nga arritjet e mëdha në nivelin shkencor ishte klasifikimi dhe organizimi i elementeve. Studimi i vetive të materies daton që nga koha e alkimistëve, shkencëtarët e kësaj zone gjithmonë kishin parasysh rëndësinë e krijimit të një sistemi klasifikimi, i cili do të lejonte menaxhimin e rregullt të elementeve që diheshin në atë kohë.

Prandaj, pas shumë përpjekjesh, u zhvillua tabela e mirënjohur e elektronegativiteteve, e njohur gjithashtu si tabela periodike e Mendeleevit, e cila është sistemi i klasifikimit dhe organizimit më efikas që kemi deri më tani. Në të elementet janë rregulluar në funksioni i elektronegativiteteve të tyre, e cila është një masë e aftësisë së elektroneve në predhën e saj të fundit për t'u kombinuar me atome të tjerë, por ne do të flasim për këtë.

Çfarë është elektronegativiteti?

Para se të hyjmë plotësisht në temë, është e rëndësishme të sqarohet se e gjithë materia përbëhet nga atome, siç përcaktohet nga John Dalton në 1803. Atomi është njësia elementare dhe e pandashme e materies, e cila përbëhet nga një bërthamë, rreth së cilës elektronet dhe protonet rrotullohen në orbita eliptike, dhe janë elektronet e pranishëm në shtresën e fundit të elementit në gjendjen e tij të grumbullimit që përcakton kapacitetin e secilit material për të formuar përbërje. Kjo është ajo që përcakton elektronegativitetin, aftësinë e atomit për t'u kombinuar përmes lidhjeve me atome të tjera.

Ky proces përcaktohet nga veprimi i dy madhësive:

 • Masa atomike: Sa është masa totale e protoneve dhe neutroneve në një atom të vetëm.
 • Elektronet e valencës: Grimcat e ngarkuara negativisht të vendosura në shtresën e fundit të atomit, të cilat përbëjnë sasinë e grimcave në dispozicion për të kryer shkëmbimin në formimin e përbërjeve.

Zhvillimi i tabelës së elektronegativitetit

Në kërkimin e tyre për një klasifikim adekuat të elementeve, shumë shkencëtarë zhvilluan ide rreth asaj që mund të ishte një sistem i përshtatshëm, përmes të cilit elementet mund të aksesoheshin në mënyrë të rregullt, duke marrë parasysh vetitë e tyre. Shkencëtarët e mëposhtëm dhanë kontribute të rëndësishme që kontribuan në zhvillimin e tabelës aktuale të elektronegativiteteve:

 • Antoine Lavoisier: Klasifikimi i bërë nga ky shkencëtar i elementeve u krye në mënyrë arbitrare, pa marrë parasysh asnjë kriter klasifikimi, kështu që klasifikimi i tij nuk ishte shumë i suksesshëm.
 • Johann Dobereiner: Ky shkencëtar është i njohur për zhvillimin e triadave që mbajnë emrin e tij. Ai zhvilloi një studim në të cilin ai grupoi elementë në një grup prej tre personash, duke gjetur kur bënte krahasime se masat e tyre relative atomike (të cilat përcaktohen duke përdorur një spektrometër në masë), dhe vlera të caktuara të vetive të tyre fizike, ishin të lidhura me njëra-tjetrën. Prandaj, ato mund të parashikohen me anë të përafrimeve matematikore. Kimisti britanik John newlands, punoi në bazë të zhvilluar nga Dobereiner, dhe kështu arriti të rendisë elementet në një tabelë me grupime të elementeve të masave relative atomike në formë në rritje; Me këtë grupim, Britanikët kërkuan të krijonin një tryezë ku një model i përsëritjeve periodike të vetitë fizike të elementeve. Meqenëse përsëritjet e tilla janë grupuar rreth 8 elemente, ato janë shënuar me emrin e "Ligji i oktavave".
 • Lothar Mayer: Ai është i njohur për zgjerimin e njohurive në fushën e studimit të marrëdhënies së vetive fizike dhe vetive atomike të përbërësve. Puna e tij ishte plotësuese, dhe nga ana tjetër e pavarur nga, puna e prodhuar nga Mendeleev.
 • Dmitri Mendeleev: Bazuar në postulatet e ligji periodik, ky shkencëtar zhvilloi punën më të suksesshme të klasifikimit të elementeve, e cila është akoma në fuqi (me modifikime, në të cilat janë shtuar elementet e reja të zbuluara. Ai i klasifikoi elementet duke marrë parasysh elektronegativitetet e tyre dhe kishte vizionin e lënies së kutive ku nuk kishte element përshtatje, duke parashikuar se do të përshtatej një element që nuk ishte zbuluar ende. Elementët e njohur që i shpëtuan parametrave të rendit u shënuan veçmas, në vend që të përfshihen në mënyrë arbitrare (gabim i bërë nga Lavoisier dhe Newlands). Lidhur me elektronegativitetin brenda tabelës, rregulli i përgjithshëm është: Electronegativity është një vlerë që rritet ndërsa lëvizim në të djathtë të tabelës, duke vërejtur një rënie kur lëvizim në të majtë. Elementet në krye të tabelës kanë vlera më të larta të elektronegativitetit.

Shkallët e elektronegativitetit

Vlerat e ndryshme të elektronegativitetit përcaktojnë llojin e lidhjes së formuar, prandaj studimi i këtij procesi ishte objekt interesi dhe u zhvilluan dy postulat:

Shkalla e Pauling: Sipas studimeve të Pauling, u vërtetua që elektronegativiteti është një veti e ndryshueshme, pasi varet nga gjendja e oksidimit të elementit. Vëzhgimet e tij e lejuan atë të përcaktonte që, nëse bëhej një zbritje, ose ndryshim, i elektronegativiteteve, ne mund të parashikonim llojin e lidhjes që do të formohej, pasi ai krijoi një shkallë:

 • Lidhja jonike: Gradienti i elektronegativitetit më i madh ose i barabartë me 1.7. Kjo lidhje zakonisht ndodh midis elementeve metalikë dhe jometalikë.
 • Lidhja kovalente: Kur ndryshimi është në intervalin prej 1.7 deri 0.4. Commonshtë e zakonshme t'i shohësh ato në përbërje jo-metalike.
 • Lidhja polare: Për ndryshime të barabarta ose më të vogla se 0.4.

Shkalla Mulliken: Bazohet në afinitetin elektronik të elementeve, i cili përcakton prirjen e tyre për të marrë një ngarkesë negative, e cila është ajo që përcakton aftësinë e një elementi për të pranuar elektronet. Ai gjithashtu punon me potenciale jonike, të cilat nga ana tjetër përcaktojnë predispozicionin e elementit për të marrë një ngarkesë pozitive (elementët e ngarkuar pozitivisht janë ata që dhurojnë elektronet nga predha e tyre e fundit). Kjo shkallë funksionon me vlera mesatare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.