+40 Fraza të Princit të Vogël që nuk mund t’i humbni

Princi i Vogël është një klasik i krijuar nga Antoine de Saint-Exupéry që praktikisht të gjithë duhet ta lexojnë atë diku. Megjithëse aktualisht po bëhet shumë i popullarizuar në mediat sociale, ky është një roman i shkurtër i lëshuar në 1946; që do të thotë se ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe që me siguri të gjithë njerëzit që e njohin kanë dëgjuar për të.

Frazat më të mira të princit të vogël

Disa nga gjërat që bien në sy në pjesën më të madhe të këtij romani klasik janë ato frazat e princit të vogël, disa prej tyre ishin të ngarkuar me mesazhe të shkëlqyera, pavarësisht se synonin një audiencë fëmijë. Sidoqoftë, mendoj se është krijuar më tepër në atë mënyrë për të na mësuar të rriturve shumë gjëra që ne priremi t'i injorojmë; kështu që unë ju rekomandoj që të lexoni librin ose të shikoni filmin (në rast se nuk ju pëlqen ta lexoni) sa më shpejt të jetë e mundur.

Këtu ne paraqesim frazat më të shquara, të cilat flasin për tema të tilla si dashuri, miqësi, reflektim, përmirësim, ndër të tjera:

 • “Këtu është sekreti im, i cili nuk mund të jetë më i thjeshtë: vetëm me zemër mund të shohësh mirë; Thelbësore është e padukshme për sytë ".
 • "Dhe kur të keni ngushëlluar veten (njëri gjithmonë përfundon duke u ngushëlluar) do të jeni të lumtur që më takuat".
 • "Burrat? Era i mbart, pasi nuk kanë rrënjë dhe mungesa e tyre u shkakton hidhërim ”.
 • "Ju jeni përgjithmonë përgjegjës për atë që keni zbutur".
 • "Princi i vogël, i cili më bëri shumë pyetje, nuk dukej se i dëgjoi kurrë të miat".
 • "Burrat e planetit tuaj," tha princi i vogël, "rriten pesë mijë trëndafila në të njëjtin kopsht ... megjithatë ata nuk e gjejnë atë që po kërkojnë".
 • "Vetëm gjërat që janë zbutur dihen mirë"
 • "Njeriu është i ekspozuar të qajë pak, nëse e ka lejuar veten të zbutet".
 • "Askush nuk është kurrë i lumtur atje ku është."

 • “Ju jeni akoma për mua jo më shumë se një djalë i vogël i barabartë me njëqind mijë djem të tjerë. Dhe nuk kam nevoje per ty. As ti nuk ke nevojë për mua. Unë jam vetëm një dhelpër për ju midis njëqind mijë dhelprave të tjera të tilla. Por nëse më zbutni, atëherë do të kemi nevojë për njëri-tjetrin. Ju do të jeni i vetmi në botë për mua, unë do të jem i vetmi në botë për ju ... "
 • "Burrat zënë shumë pak hapësirë ​​në Tokë ... Njerëzit e moshuar nuk do t'i besojnë ata, me siguri, sepse ata gjithmonë imagjinojnë se zënë shumë hapësirë."
 • "E dini? Kur jeni vërtet të trishtuar ju pëlqen të shihni perëndimet e diellit ".
 • "Mendova se isha i pasur me një lule unike dhe rezulton se kam vetëm një trëndafil të zakonshëm".
 • "Çfarë është një rit? Whatshtë ajo që e bën një ditë të ndryshme nga të tjerat dhe një orë nga të tjerat ”.
 • "Ndoshta uji mund të jetë gjithashtu i mirë për zemrën".
 • “I gjithë njerëzimi mund të grumbullohet në ishullin më të vogël në Paqësor. Shtë e qartë, të rriturit nuk do ta besojnë, sepse ata mendojnë se zënë shumë hapësirë ​​se janë shumë të rëndësishme, aq sa baobabët ”.
 • "Për kot, të gjithë njerëzit e tjerë janë admirues".
 • “Crazyshtë çmenduri të urresh të gjitha trëndafilat vetëm sepse njëra prej tyre të ka shpuar ty. Hiqni dorë nga të gjitha ëndrrat tuaja vetëm sepse njëra prej tyre nuk u bë realitet ".

 • "Reallyshtë vërtet e dobishme sepse është e lezetshme".
 • “Muchshtë shumë më e vështirë të gjykosh veten sesa të gjykosh të tjerët. Nëse arrini ta gjykoni mirë veten, ju jeni një i urtë i vërtetë ".
 • “Vetëm fëmijët e dinë se çfarë kërkojnë. Ata humbin kohën me një kukull lecke që është gjëja më e rëndësishme për ta dhe nëse e heqin, qajnë ... "
 • “Do të jetë e nevojshme që ajo të mbështesë dy ose tre vemjet, nëse dua të njoh fluturat; Mendoj se janë shumë të bukura. Nëse jo, kush do të vijë të më vizitojë? Do të jesh larg. Sa për kafshët, unë nuk kam frikë prej tyre: Unë kam thonjtë e mi ”.
 • "Ishte koha që keni kaluar me trëndafilin tuaj që e bëri atë kaq të rëndësishëm".
 • “Më ka pëlqyer gjithmonë shkretëtira. Dikush mund të ulet në një dunë, asgjë nuk shihet, asgjë nuk dëgjohet dhe megjithatë diçka shkëlqen në heshtje ... "
 • "Bukuria e shkretëtirës është se ajo fsheh një pus kudo."
 • "Secili duhet të pyetet se çfarë është brenda fuqisë së tij për të bërë."
 • “Nëse vini, për shembull, në katër të pasdites; nga ora tre do të filloja të isha i lumtur ”.

 • "Nëse unë urdhëroja - tha ai shpesh -, nëse unë do të urdhëroja një gjeneral që të shndërrohej në një zog deti dhe gjenerali nuk do të më bindej, faji nuk do të ishte gjenerali, por i imi."
 • “Unë njoh një planet ku jeton një njeri shumë i kuq. Ai kurrë nuk ka nuhasur një lule. Ai kurrë nuk ka parë një yll. Ai kurrë nuk ka dashur askënd. Ai kurrë nuk ka bërë ndonjë gjë që përmbledh. Ai e kalon ditën duke thënë, ashtu si ti: “Unë jam një njeri serioz! Unë jam një njeri serioz! ”, Gjë që e bën atë të fryhet me krenari. Por ai nuk është burrë, është kërpudha! "
 • "Kur një mister është shumë mbresëlënës, është e pamundur të mos bindesh".
 • "Fjalët janë burimi i keqkuptimeve".
 • “Dhe çfarë dobie ka të zotërojmë yjet? -Më ndihmon të jem i pasur. -Dhe çfarë dobie ka të jesh i pasur? -Më ndihmon të blej më shumë yje ”.
 • “Kam jetuar shumë me njerëz të moshuar dhe i kam njohur nga afër; por kjo nuk e ka përmirësuar shumë mendimin tim për ta ”.
 • "Dhe burrat nuk kanë imagjinatë, ata përsërisin ato që ju u thoni".
 • “Ishte vetëm një dhelpër si njëqind mijë të tjerë. Por unë e bëra shokun tim dhe tani ai është unik në botë ”.
 • "Pyes veten nëse yjet ndriçojnë në mënyrë që një ditë, të gjithë të gjejnë të tyret."

 • "Njerëzit e moshuar kurrë nuk janë në gjendje t'i kuptojnë gjërat për veten e tyre, dhe është shumë e mërzitshme për fëmijët që duhet t'i shpjegojnë ato pa pushim."
 • "Nëse dikush e do një lule prej së cilës ka vetëm më shumë se një ekzemplar midis miliona dhe miliona yjeve, mjafton ta bëni atë të lumtur kur shikon yjet."
 • “Njerëzit e moshuar pëlqejnë numrat. Kur u thuhet për një mik të ri, ata kurrë nuk pyesin për thelbin e tij. Asnjëherë nuk u shkon ndërmend të pyesin se çfarë toni është zëri juaj? Cilat lojë preferoni? A ju pëlqen të mbledhni flutura? Por në vend të kësaj ata pyesin: Sa vjeç është ai? Sa vellezer Sa peshon? Sa fiton babai juaj? " Vetëm me këto detaje ata mendojnë se e njohin ”.
 • "Të gjithë të rriturit kanë qenë fëmijë së pari (por pak e kujtojnë atë)"
 • "Unë pi që të harroj se jam i dehur"
 • "Soshtë kaq misterioze, vendi i lotëve ..."
 • “Ju kurrë nuk duhet të dëgjoni lulet. Vetëm pamja dhe aroma duhet. E imja parfumosi planetin tim, por nuk isha në gjendje të isha i lumtur për këtë ”.
 • “Burrat nuk kanë më kohë të dinë asgjë; ata blejnë gjëra të gatshme nga tregtarët; por pasi nuk ka tregtarë miqsh, burra, burrat nuk kanë më miq ”.
 • "Duke ecur në një vijë të drejtë nuk mund të shkosh shumë larg."

Shpresojmë që frazat e Princit të Vogël të kenë pëlqyer, thjesht i duam. Me siguri mund të reflektoni për disa prej tyre ose t'i përdorni në rrjetet tuaja sociale në mënyrë që edhe ndjekësit tuaj ta bëjnë atë. Nëse keni ndonjë koment, mos hezitoni ta bëni në sirtarin e poshtëm; Më në fund, ju rekomandojmë të vizitoni artikuj të tjerë të frazave të botuara në sit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Një mësim jete. Meláncolica, mbaj mend që kam qarë sa herë që lexoja Princin e Vogël, por gjithsesi e lexoja. Forshtë për mua, libri më i bukur që ekziston.

 2.   Robert Riojas Perez dijo

  Nuk më pëlqente mënyra se si vdiq autori i Princit të Vogël.

 3.   Fidel Caro R. dijo

  Princi i Vogël, një libër i bukur për njerëzit e ndjeshëm.

 4.   Jezu dijo

  Jam shumë romantike, kur lexoja fjalitë më dukej sikur qaja. Libri është i shkëlqyeshëm frazat e tij ndihmojnë këdo. Një libër që nuk do të dalë kurrë nga moda.

 5.   anonim dijo

  njerëzit nuk dinë se çfarë kanë derisa ta humbasin atë dhe libri i princit të vogël tregon se ai nuk e dinte sa e rëndësishme ishte trëndafili i tij derisa u largua nga ajo

bool (e vërtetë)