53 fraza për të bërë paqe në botë

"Le të bëjmë dashuri, dhe jo luftë" ishte parulla e frontmenit të Beetles John Lennon, i cili gjithashtu deklaroi në një këngë se "Gjithë sa ju duhet është dashuria" (gjithçka që ju nevojitet është Dashuria). Dhe ai po i referohej luftës së palodhur të njerëzimit për të arritur atë gjendje të ngritur që ne zakonisht e quajmë paqe.

Shumë kanë siguruar që rruga për në paqe fillon me dashuri të pastër për njerëzit e tjerë. Sidoqoftë, disa fakte na kanë treguar se edhe një ndjenjë e bukur si kjo mund të jetë rrënja e konfliktit. Bazuar në këtë mund të themi se, për të vendosur paqen, ne duhet ta bëjmë atë një vendim jetësor. Shumë prej tyre kanë qenë njerëz të shquar që kanë punuar drejt arritjes së saj, pasi vizioni për një botë më të mirë, padiskutim parashikon në bazat e saj një ekuilibër në të cilin të gjitha qeniet njerëzore mund të zhvillohen në një mjedis respekti dhe pranimi, për këtë është Mahatma i madh Gandi po i referohej kur tha: "Nuk ka asnjë mënyrë për paqen, paqja është rruga."

53 fraza të shkëlqyera të paqes

Dëshira për mirëqenie dhe zhvillim të një shoqërie superiore preku zemrat e njerëzve që kuptuan se zgjidhja e vetme e mundshme për botën është shkruar në terma paqësorë. Tjetra, ne ju tregojmë 53 frazat më të shquara që lidhen me kërkimin e një gjendje paqeje:

 1. "Zot, bëje një instrument të paqes tënde; atje ku ka urrejtje më lër të mbjell dashurinë tënde; ku ka plagë, më fal; atje ku ka dyshim, besim… O mësues hyjnor, më jep jo aq shumë për të kërkuar ngushëllim, sesa për të ngushëlluar; të kuptohet si të kuptojë; të duash si të duash ”.- San Francisco de Asis.
 2. "Nëse veprojmë si tit për tat, e gjithë bota do të verbohet". Mahatma Gandhi.
 3. "Nuk mjafton për të folur për paqen. Njeriu duhet të besojë në të dhe të punojë për të ".- Eleanor Roosevelt.
 4. "Paqja fillon me një buzëqeshje".- Tereza e Kalkutës.
 5. "Nëse duam një botë paqeje dhe drejtësie, duhet ta vendosim vendosmërisht inteligjencën në shërbim të dashurisë." Antoine de Saint-Exupéry.
 6. "Kur fuqia e dashurisë kapërcen dashurinë për pushtet, bota do të njohë paqen" .- Jimi Hendrix.
 7. "Lum ai që, pa u lodhur, mund të shikojë orët, ditët dhe vitet duke kaluar me qetësi, me shëndet fizik dhe paqe mendore". Aleksandër Papa.
 8. “Paqja nuk është vetëm mungesa e luftës; ndërsa ka varfëri, racizëm, diskriminim dhe përjashtim, do të jetë e vështirë për ne të arrijmë një botë paqeje ". Rigoberta Menchu.
 9. “Paqja nuk mund të ruhet me forcë; mund të arrihet vetëm me mirëkuptim ". Albert Einstein.
 10. "Personi që nuk është në paqe me veten e tij do të jetë një person në luftë me të gjithë botën." Mahatma Gandhi.
 11. "Dreamndërroni për një botë dashurie dhe paqeje dhe ne do ta bëjmë atë të vërtetë". Xhon Lenon.
 12. “Nëse doni të bëni paqe me armikun tuaj, duhet të punoni me të. Atëherë do të bëhet partneri juaj ". Nelson Mandela.
 13. "Mos lejoni që veprimet e të tjerëve të shkatërrojnë paqen tuaj të brendshme". Dalai Lama.
 14. “Nëse qeni dhe macja mund të jenë së bashku, pse nuk mund ta duam të gjithë njëri-tjetrin? Bob Marley.
 15. "Ai që ka paqe në ndërgjegjen e tij ka gjithçka" .- Don Bosko.
 16. "Një paqe e padrejtë është e preferueshme nga një luftë e drejtë" .- Neville Chamberlain.
 17. "Nuk ka pasur kurrë një luftë të mirë, as një paqe të keqe" .- Benjamin Franklin.
 18. "Paqja vjen nga brenda, mos e kërkoni diku tjetër" .- Buda
 19. "Falni të tjerët, jo sepse ata meritojnë të falen, por sepse ju meritoni paqe". Desmond Tutu.
 20. "Unë jam absolutisht i bindur që shkenca dhe paqja triumfojnë mbi injorancën dhe luftën, që kombet do të bashkohen në planin afatgjatë jo për të shkatërruar, por për të ndërtuar, dhe se e ardhmja u takon atyre që kanë bërë shumë për të mirën e njerëzimit" .- Louis Pasteur.
 21. "Kur ata më pyetën për një armë të aftë t'i kundërvihej fuqisë së bombës atomike, unë sugjerova më të mirën nga të gjitha: paqen". Albert Einstein.
 22. “Nëse duam të kënaqemi, duhet t’i ruajmë mirë armët; nëse kemi armë; nëse kemi armë, nuk do të kemi kurrë paqe ". Ciceroni
 23. "Një nga të vërtetat më të përjetshme është se lumturia krijohet dhe zhvillohet në paqe" .- Bertha Von Huttner
 24. "Paqja e vërtetë nuk shoqërohet thjesht me mungesën e luftërave, ka të bëjë me praninë e drejtësisë." Jane Addams
 25. “Nëse kërkoni mençuri, heshtni; nëse jeni duke kërkuar dashuri jini vetvetja; por nëse jeni duke kërkuar paqe, jini të qetë ". Becca lee
 26. "Paqja brenda jush fillon në momentin që vendosni të mos lejoni një person ose ngjarje tjetër të kontrollojë emocionet tuaja." Pema Chodron
 27. "Në mes të lëvizjes dhe kaosit, vrisni paqen brenda vetes tuaj". Deepak Chopra.
 28. “Planeti nuk ka nevojë për njerëz më të suksesshëm. Planeti ka shumë nevojë për më shumë paqebërës, shërues, rikthyes, "tregimtarë" dhe dashamirë të të gjitha llojeve. " Dalai Lama
 29. “Nëse duam të kemi paqe në tokë, besnikëritë tona duhet të kapërcejnë racën, fisin, klasën dhe kombin tonë; dhe kjo do të thotë që ne duhet të zhvillohemi në një botë me perspektivë ".- Martin Luter King jr.
 30. “Lumturia, suksesi, paqja dhe dashuria përjetohen kur jetojmë si duhet. Këto nuk janë gjëra që ju keni, ato janë gjëra që ju bëni ". Steve Maraboli
 31. "Paqja është gjithmonë e bukur" .- Walt Whitman
 32. "Ju nuk mund të gjeni paqe duke shmangur jetën". Virginia Woolf.
 33. "Zgjidhni me kujdes mendimet tuaja. Mbani ata që ju ofrojnë paqe. Hidhni ato që ju përfaqësojnë duke vuajtur. Dhe kështu do ta dini që lumturia juaj është larguar nga mendimi ".- Nishan panwar
 34. “Kjo është arsyeja pse Amerika, nëse doni paqe, punoni për drejtësi. Nëse doni drejtësi, mbrojeni jetën. Nëse doni jetë, përqafoni të vërtetën, të vërtetën e zbuluar nga Zoti ". Gjon Pali II
 35. “Paqja është bukuria e jetës. Sunshtë dielli i ndritshëm, buzëqeshja e një fëmije, dashuria e një nëne, gëzimi i një babai, bashkimi familjar. Shtë përparimi i një njeriu, fitorja e një kauze të drejtë, triumfi i një të vërtete ". Menakimi Fillon
 36. “Paqja nuk është mungesa e konfliktit. Shtë aftësia për t'u marrë me të në terma paqësorë ". Ronald Reagan
 37. “A ofrova paqe sot?
 38. A i zgjova buzëqeshjen dikujt në fytyrë?
 39. A thashë fjalë inkurajuese?
 40. Lëreni zemërimin dhe inatin tim?
 41. A falem? A e kam dashur?
 42. Këto janë pyetjet thelbësore ".- Henri Nouven
 43. “Për të sjellë paqe për të gjithë, së pari duhet të disiplinoni mendjen tuaj. Nëse një njeri mund ta kontrollojë mendjen e tij ai do të gjejë rrugën e ndriçimit dhe e gjithë mençuria dhe virtyti do t'i vijnë natyrshëm ". Buda
 44. “Unë shikoj botën që ngadalë shndërrohet në një shkretëtirë. Dëgjoj afërsinë e vetëtimës që një ditë do të na shkatërrojë edhe ne. Unë ndiej vuajtjet e miliona njerëzve, dhe edhe kështu, kur shikoj qiellin disi ndiej se gjithçka do të ndryshojë për mirë, dhe në këtë mënyrë, mizorisë do t'i vijë fundi, dhe pastaj paqja dhe qetësia do të kthehen edhe një herë. " Anna Frank
 45. “Shumë njerëz jetojnë në rrethana të pakënaqshme, dhe megjithatë ata nuk marrin iniciativën për të ndryshuar situatën e tyre sepse ata janë të kushtëzuar për një jetë të sigurisë, konformitetit, e cila mund të duket se sjell paqen e mendjes, por në të vërtetë asgjë nuk është më e dëmshme për fryma aventureske ".- Christopher McCandless
 46. "Për të mbijetuar në paqe dhe harmoni, të bashkuar dhe të fortë duhet të jemi një person, një flamur, një komb" .- Pauline Hanson
 47. Falja nuk është gjithmonë e lehtë. Ndonjëherë ndihet më e dhimbshme se lëndimi që kemi pësuar, duke falur atë që na e ka shkaktuar. Akoma nuk ka paqe pa falje ".- Marianne Williamson
 48. "Ju kurrë nuk do të gjeni qetësi shpirtërore, derisa të dëgjoni zemrën tuaj". George Michael
 49. "Çdo frymë që marrim, çdo kalim që marrim mund të mbushet me paqe, dashuri dhe qetësi" .- Titch nhat hant
 50. "Paqja jonë duhet të jetë e fortë si një mal shkëmbor." William Shakespeare
 51. "Gjërat e vogla duken të parëndësishme, por ato mund të na japin paqe." George Bernanos
 52. "Unë mora frymë thellë dhe dëgjova gumëzhitjen e vjetër të zemrës sime: Unë jam, jam, jam."  Sylvia Plath
 53. "Unë ëndërroj Afrikën në paqe me vetveten" .- Nelson Mandela
 54. "Një Barbecue mund të mos jetë rruga për paqen në botë, por është një fillim."  Anthony Bourdain
 55. "Atje ku injoranca është mësuesi i madh, nuk ka asnjë mundësi për të arritur paqen e vërtetë." Dalai Lama
 56. "Guximi është çmimi që jeta akuzon për dhënien e paqes" .- Amelia Earhart
 57. "Paqja e mendjes për çdo 5 minuta, kjo është ajo që unë kërkoj." Alanis Morissette
 58. “Suksesi nuk matet si para, pushtet apo gradë shoqërore. Suksesi matet me disiplinën dhe paqen tuaj të brendshme ”. Mike Ditka

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.