Fuqia e të menduarit negativ

Mendime negative Afrimi i Krishtlindjeve paraqet një enigmë psikologjike. Krishtlindja është një festë në të cilën emocioni i gëzimit duhet të mbizotërojë. Megjithatë, përpjekja e madhe për të qenë të lumtur në këto data mund të jetë rraskapitëse. Shtë e vështirë të jesh i lumtur kur të mungon një i dashur ose kur darkon me atë kunatin që nuk e gëlltis.

Psikologët na këshillojnë të mendojmë pozitivisht, por ndonjëherë kjo mund të dështojë. Likeshtë si kur të thonë të mos mendosh për një ari të bardhë. Sa më shumë që provoni, aq më shumë shfaqet ariu i bardhë.

Pse qytetarët e vendeve më të pasigurta ekonomikisht shpesh raportojnë një indeks më të lartë lumturie? Ata nuk kanë asgjë për të humbur, ata tashmë e kanë njohur skenarin më të keq të mundshëm.

Një pionier i "rrugës negative" ishte psikoterapisti Albert Ellis (vdiq në 2007). Ai rizbuloi një ide kryesore të filozofëve stoikë të Greqisë antike dhe Romës: ndonjëherë, mënyra më e mirë për t'u marrë me një të ardhme të pasigurt është të përqendrohesh jo tek më e mira, por tek më e keqja.

Për të kapërcyer frikën e sikletit, Ellis këshilloi klientët e tij të hipnin në metronë e Nju Jorkut dhe të flisnin me zë të lartë emrat e stacioneve ndërsa kalonin nëpër to. Pacientët e tij e kishin të vështirë, por e gjetën atë frika e tij ishte e ekzagjeruar: askush nuk u tha asgjë, ata morën vetëm pamje të çuditshme.

Stoikët praktikuan teknikën e quajtur "Paramendimi i të këqijave": ata menduan për çdo detaj të skenarit më të keq, i cili uli ndjeshëm ankthin e tyre.

Psikologia Julie Norem vlerëson se rreth një e treta e amerikanëve përdorin instinktivisht këtë strategji që ajo e quan "Pesimizëm mbrojtës". Nga ana tjetër, mendimi pozitiv është përpjekja për të bindur veten se gjërat do të dalin në rregull, gjë që mund të forcojë besimin se do të ishte absolutisht e tmerrshme nëse gjërat shkonin keq.

Në korporatat amerikane, doktrina më e pranuar gjerësisht është ajo e "kultit të pozitivitetit". Rëndësia e vendosjes së qëllimeve të mëdha, të guximshme për një organizatë dhe punonjësit inkurajohen (ose detyrohen) të vendosin qëllime "të zgjuara": specifike, të matshme, të arritshme, të rëndësishme dhe në kohë.

Sidoqoftë, ky rregullim i qëllimit ka filluar të zbërthehet. Gjatë një studimi që u bë në lidhje me këtë çështje, u intervistuan 45 sipërmarrës të suksesshëm. Pothuajse asnjë nuk ka kryer plane gjithëpërfshirëse të biznesit ose ka kryer hulumtime të gjera të tregut.

Disa prej tyre imagjinuan skenarin më të keq të mundshëm. Në vend që të përqendroheni në mundësinë e shpërblimeve spektakolare për kompaninë tuaj, ata llogaritën sa do të ishte kostoja financiare e një vendimi të keq. Nëse humbja e mundshme ishte e tolerueshme, ata e morën vendimin.

Qëllimi i këtij mendimi negativ nuk është të provokosh emocione të lumtura ose të ndjekësh suksesin. Bëhet fjalë për të qenë realist duke pranuar faktin se e ardhmja është e pasigurt dhe se kjo jetë atje ka surpriza të pashmangshme, pozitive dhe negative.

Fuqia e të menduarit negativ është veçanërisht e rëndësishme kur flasim për një fakt të pashmangshëm të jetës: vdekja Një nga frazat më të famshme të Steve Jobs lidhet me këtë aspekt:

Të kujtoj se do të vdesësh është mënyra më e mirë që unë di të shmang grackën e të menduarit se ke diçka për të humbur.

Sidoqoftë, mund të tundohemi të pajtohemi Pozicioni i Woody Allen për vdekjen:

"Unë jam shumë kundër saj."

Mendoj se është shumë më mirë ta përballosh sesa ta shmangësh. Ka disa fakte në jetë që edhe mendimi pozitiv më i fuqishëm nuk mund t'i ndryshojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hilda beatriz fleitas dijo

  Artikull interesant

 2.   Hoze Jakob Gutierrez dijo

  Artikull i mirë

bool (e vërtetë)