Gjërat që kam mësuar në vitin 2.010

Gjërat që kam mësuar në vitin 2.010
Picture:

1) Jeta ikën dhe unë duhet të di si të përfitoj nga (vlera) e së tashmes. Duket si një klishe por jeta ndërtohet në momente të vogla. Nëse mësoj të ngrijë kohën duke u përqendruar te "tani", jeta ime do të jetë më e këndshme.

2) Mos kini frikë nga dhimbja, te sëmundja, vdekja. Ky mësim lidhet me të parin. E rëndësishme është "tani". Shumë herë mendoj se si do ta gjej veten nesër (çfarë do të më dëmtojë) ose sa vjet do të vdes.

Unë e kam kuptuar që atëherë vjen "nesër" dhe unë jam akoma këtu. Ashtu si ishte dje. Do të përpiqem të mendoj më shpesh për të ardhmen si një hapësirë ​​mundësish dhe ngjarjesh të reja më të këndshme.

3) Trupi dhe mendja ime durojnë shumë mirë vuajtjet. Siç e dinë tashmë disa nga ju, një urim të veçantë për të Mary C., Unë kam 2 sëmundje kronike që janë përgjegjëse për bezdisjen time çdo ditë.

Gjatë 23 ditëve të shtrimit në spital, e kisha të vështirë: dhimbja, pasiguria, mërzia dhe nervozizmi ishin shoqëruesit e mi të zakonshëm. Sidoqoftë, unë në mënyrë stoike kam duruar "shokë dhome" të tillë dhe kam luftuar çdo minutë për të vazhduar më tej: Unë vazhdova të jem i kujdesshëm me gjërat e mia, u kujdesa veçanërisht për tualetin e përditshëm, bëra një përpjekje për të ngrënë gjithçka që më vunë, eca në korridoret e spital (nëse kjo mund të quhet ecje) çdo ditë. Ai ishte ai që ecte më shumë në dysheme dhe kishte shumë dhimbje.

4) Kam mësuar të përqendrohem më shumë te vetja. Tingëllon egoist por në jetë dhe thjeshtësimi ka 2 ekstreme të njerëzve: ekstremisht egoistë dhe ata që harrojnë veten të përqendrohen te të tjerët. Nëse do të më lejoni modestinë, do t'ju tregoj se shkruaj në llojin e 2-të.

Trueshtë e vërtetë që unë kam aspektet e mia egoiste, por ndonjëherë largohem shumë nga njerëzit e mi dhe, ndonjëherë, kjo më lëndon. Kam mësuar ta dua veten më shumë.

5) Kam mësuar se në jetë duhet të jesh trim. Ne vazhdimisht përballemi me vendime të vështira që kërkojnë guxim për t'i zbatuar ato. Nëse mund t'i përballoj me guxim, gjërat funksionojnë më mirë dhe "unë" del më e fortë.

Problemi është merre demin nga Homsi. Nuk është e lehtë, por më lejoni t'ju them se vendimet tona ia vlen të jemi trima.

Ky post duket si një mënyrë e mirë për të parkuar 2.010-ën. Goodshtë mirë të bësh një vlerësim të së kaluarës dhe kjo është koha më e mirë për të.

Dhe ti? Çfarë mësuat nga viti 2.010?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)