Historia frymëzuese e Ben Carson

Kjo është historia e një djali me ngjyrë të quajtur Ben Carson. Kur ishte i vogël, vëllai i tij, nëna e tij dhe ai u braktis nga babai i tyre. Ata ishin njerëz shumë të varfër që jetonin në një lagje shumë të rrezikshme dhe të dhunshme në Detroit.

Ky fëmijë konsiderohej budalla i klasës. Imagjinoni se çfarë do të thotë për dikë, kur të shikojë, të të shoh si budalla. Në fund, Ben mbante një etiketë që ai arriti ta besonte. Ai kishte aq shumë tension, trishtim dhe zemërim sa që në një moment dëshpërimi mori një thikë dhe u përpoq të godiste me pasuri një mikun e tij, saqë tehu u thye kur goditi zinxhirin e rripit.

Në atë kohë, i riu Ben, përjetoi një krizë emocionale dhe e kuptoi se duhej të bënte diçka ndryshe, se nuk mund ta vazhdonte jetën e tij ashtu ... por nuk dinte çfarë të bënte.

Një fëmijë amerikan kalon mesatarisht 7.5 orë në ditë duke parë televizion. Ben nuk ishte përjashtim në atë kohë. Sidoqoftë, një ditë nëna e saj i tha se kishte parë një zbulim gjatë një ëndrre dhe se ajo që duhej të bënin, si vëllai i saj ashtu edhe Beni, ishte lexoj. Ata praktikisht nuk lexojnë asgjë.

Ben Carson

Meqenëse nuk kishin para për të blerë libra, ata po shkonin në Bibliotekën Publike të Detroit.

Ben u interesua për natyrën: për minerale, perime dhe kafshë.

Një ditë të bukur, mësuesi i shkencave erdhi në klasë me një shkëmb të zi. Një shkëmb i çuditshëm. Ai më pas i tha klasës: "Çfarë është ajo?" Ben menjëherë e dinte se ai shkëmb ishte oksidiana. Sidoqoftë, Ben u konsiderua budallai i klasës ... pse do të fliste. Unë pres që njerëzit më të zgjuar të flasin, ata që dinin më shumë, ata që kishin më shumë njohuri ... por ata djem heshtnin. Pastaj priti që të flasin të tjerët, ata që ishin pak më pak inteligjentë ... por as ata nuk thanë asgjë. Në fund, ai me ndrojtje ngriti dorën.

Kur ngriti dorën, shokët e tjerë e panë me habi sikur të thoshin: "Hehehe ... por Ben ... por si guxon?" Profesori mund të kishte thënë, "Eja Ben, ti nuk e di këtë" dhe ta vendoste shkëmbin larg. Por mësuesi shikoi Benin dhe tha:

- Ben, e di se çfarë është kjo?

"Po, e di," u përgjigj Beni me ndrojtje.

"Çfarë është?", Pyeti profesori.

"Oxshtë oksidian", u përgjigj Ben.

- Po, është oksidian.

Në atë moment Beni shikoi ndërsa fytyrat e shokëve të tij ndryshonin. Profesori mund të kishte thënë, "Po Ben, Oxidiana, shumë mirë, e kuptove mirë." Megjithatë ai tha:

- Ben, a di gjë tjetër për Oksiadianën?

Djali, a e dinte Ben për oksiadianin. Ai filloi të diskutojë oksidianën në detaje. Të gjithë ishin në mëdyshje.

Ky fëmijë që ishte budallai i klasës, i cili kishte një edukatë shumë të vështirë në varfëri dhe vështirësi ... ky fëmijë pësoi një ndryshim shumë të thellë. Aq e thellë ishte ndryshimi që ai ishte numri 1 në klasë, numri 1 në shkollë, numri 1 i të gjitha shkollave të Detroitit, ai u dha një bursë nga Universiteti Yale dhe është neurokirurgu më i mirë i fëmijëve në botë: Dr. Ben Carson, shefi i neurokirurgjisë foshnjore në Johns Hopkins në Baltimore, Maryland.

Ben Carson, një person me sa duket i dënuar nga rrethanat e tij të pafavorshme shoqërore dhe demografike, u bë neurokirurgu më i mirë i fëmijëve në botë, personi me përvojë më të madhe në kraniopag, binjakë të bashkuar të bashkuar. Po flasim për operacione 100 orëshe.

Ben Carson është një shembull se si dikush mund të heqë qafe etiketat e imponuara nga të tjerët dhe që ne përfundimisht t'i besojmë ata.

Shkëputur nga një leksion nga mario alonso puig.


15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gëzoni mua dijo

  Historia është shumë e bukur, në fakt ata e çuan këtë histori në kinema. Nuk e mbaj mend emrin tani, por ishte shumë mirë të shihje se mundesh nëse dëshiron të ndryshosh jetën ose "fatin" e një personi.

  Gëzoni mua

  1.    Daniel dijo

   Në të vërtetë, në fakt, filmi mund të gjendet lehtësisht në Youtube.

   1.    Preciosa dijo

    Daniel, a e dini titullin e këtij filmi? Do ta vlerësoja përgjigjen tuaj. Faleminderit.

    1.    Daniel dijo

     Përshëndetje Precious (është mirë të fillosh një përgjigje si kjo 🙂 Titulli i filmit është Historia e Ben Carson.

     1.    anonim dijo

      Unë e njoh filmin si Duart e Mrekullueshme


    2.    Petter dijo

     Filmi quhet "Duart mrekulli" është në YouTube siç thotë Daniel ...

     Suksesi!

    3.    Luisa Maria Neck Montes dijo

     quhet duar mrekulli

  2.    anonim dijo

   Libri quhet «DOR TS KONSEKRUARA»

 2.   Laura Hernandez dijo

  Unë mendoj se historia është e bukur

 3.   Diana Andrea dijo

  Do të doja të dija më shumë rreth asaj se si bëhem neurokirurg pasi është ajo që dua të jem.

  1.    Pako Gëzimi dijo

   Përshëndetje, është një libër i shkruar nga ai që tregon historinë e tij. Emri është Duart e Shenjta.
   https://es.scribd.com/doc/171989119/Manos-Milagrosas-Ben-Carson

 4.   Budalla dijo

  Një histori që na mbush me frymëzim dhe na inkurajon

 5.   Carla dijo

  Padyshim që ai është idhulli im! Historia juaj më ka emocionuar shumë

 6.   dritë agimi dijo

  Historia është shumë e bukur, ua lexova fëmijëve të mi. Shumë frymëzues.

 7.   Leonardo Garay Pinedo dijo

  As unë nuk kam para, por Zoti do të më ndihmojë të plotësoj ëndrrën time për të qenë një neurokirurg i mirë, pse. Unë mund të bëj gjithçka në Krishtin që ai të më forcojë. Unë nuk e bëj atë për para, e bëj për të ndihmuar vendin tim Perunë, aq shumë sëmundje janë këtu në Peru, por e di që Zoti do të më ndihmojë.
  Ashtu si Zoti e ndihmoi Zotin: Benjamin Carson për të ndihmuar shumë njerëz .... gjithashtu Zoti ka një qëllim të madh për të gjithë faleminderit Zoti ju bekoftë të gjithëve