16 Identifikimi i tipareve të njerëzve krijues

Kreativiteti konsiderohet një thesar ku shumë pak njerëz mund të kenë qasje. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë 16 tipare identifikuese të njerëzve krijues ... njerëz që janë të aftë të krijojnë diçka aq gjeniale sa ajo që bënë në këtë semafor. Shiko Videon.

Kjo video është vetëm një shembull i mirë i asaj që mund të arrihet me pak krijimtari:

Tani po, le t'i shohim këto 16 tiparet identifikuese të njerëzve krijues:

1) Ata kanë një mendje që nuk ngadalësohet kurrë

Mendja juaj punon me një shpejtësi shumë të ndryshme. Ata janë të aftë të arsyetojnë edhe në situata të stresit maksimal. Për ta bota është si një enigmë ku të gjitha pjesët mund të përshtaten së bashku. Për më tepër, ata argëtohen ndërsa janë duke e bërë atë.

2) Ata sfidojnë "status quo-në"

Zakonisht bëhen dy pyetje në situata të ndryshme: Po sikur? dhe pse jo? Ata janë të aftë të vënë në dyshim funksionimin e çdo gjëje. Kjo mund të mos jetë më e zakonshmja tek njerëzit përreth jush, por për krijuesit i ndihmon ata të ripërcaktojnë atë që është e mundur.

3) Ata qëndrojnë besnikë ndaj atyre që janë

Ata kanë parime të forta dhe u qëndrojnë besnikë atyre në çdo kohë.

4) Ata kanë probleme me përqendrimin

Njerëzit krijues kanë nevojë për teknika relaksimi dhe stimulimi në mënyrë që të përqendrohen. Frymëzimi vjen ... por ata nuk vendosin kur do të jetë.

5) Periudha juaj krijuese është zakonisht ciklike

Ka faza ku ato krijojnë në një kohë shumë të shkurtër dhe pastaj periudha të pasivitetit që mund të jenë disi acaruese. Ata krijojnë vetëm kur frymëzimi godet, dhe kjo ndodh vetëm në momente kyçe.

6) Ata kanë nevojë për kohë për të ushqyer shpirtrat e tyre

Shpirti është sikur të ishte një pjesë e trupit që ka nevojë për ushqimin e vet. Ata kanë nevojë për një stimulim dhe karburantin e tyre për të funksionuar.

7) Ata kanë nevojë për hapësirë ​​për të krijuar

Ata duhet të kenë vendin e tyre të punës dhe duhet të jetë i qartë. Në këtë mënyrë, idetë do të fillojnë të shfaqen.

8) Ata janë të përqendruar intensivisht

Në momentin kur frymëzimi godet, nuk ka asgjë që mund të ulë përqendrimin tuaj. Tani që ata e kanë parë atë qartë, ata duan të punojnë pa ndërprerje.

9) Ata i ndiejnë emocionet në një mënyrë shumë më të thellë

Ata kanë shqisat më të zgjeruara dhe janë të aftë të ndiejnë gjithçka në një mënyrë shumë më të veçantë.

kreativiteti

10) Ata shprehen përmes historive

Mënyra se si ata komunikojnë është përmes historive ose përvojave që ata kanë jetuar.

11) Ata kanë një luftë të brendshme çdo ditë

Çdo ditë ata luftojnë kundër dëshpërimit dhe dëshirës për të lënë gjithçka. Shtë e vështirë derisa frymëzimi të kthehet dhe pastaj iluzioni të marrë përsëri përsipër.

12) Ata e marrin punën e tyre si diçka shumë personale

Ata i kushtojnë shumë pasion punës së tyre për të arritur rezultatet më të mira.

13) Ata e kanë të vështirë të besojnë në veten e tyre

Një nga të metat e mëdha që kanë është mungesa e besimit. Ata mendojnë se nuk janë të aftë të bëjnë gjëra megjithëse demonstrojnë në mënyrë aktive se munden.

14) Ata janë shumë intuitivë

Ata kanë një sens të gjashtë që i lejon ata të marrin vendimet më të mira dhe t'i marrin ato si duhet.

15) Ata janë të varur nga krijimi

Duket sikur arti është një ilaç dhe atyre do t'u duhet një dozë vazhdimisht.

16) Ata e kanë të vështirë të përfundojnë projektet e tyre

Ata kalojnë nëpër shumë faza dhe jo gjithmonë përfundojnë ato që fillojnë. Megjithatë ata përpiqen ta marrin atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.