Ish-ET: një histori që na ndihmon të kuptojmë pse jemi të papërsosur

Shkurtër që ju prezantoj sot titullohet Ex-Et, një animacion 3D i bërë nga katër studentë nga shkolla ESMA Montpellier.

Na tregon historinë e një planeti të largët ku jeta rregullohet dhe rregullohet në mënyrë të përsosur. Ekziston vetëm një problem: një fëmijë nuk integrohet me të tjerët dhe shkakton probleme.

Ai është një djalë kurioz, djallëzor dhe i gjallë, shumë i ndryshëm nga të tjerët. Ajo e mbush jetën e përsosur shoqërore të banorëve të atij planeti me kaos. Megjithatë, në atë planet ka mjekë që duket se kanë zgjidhjen për çdo element shtrembërues të jetës suaj të përsosur.

Kjo e shkurtër është një mënyrë e bukur për të kuptuar pse jemi një planet i papërsosur, i cili sjell freski dhe diversitet.

Ish ET nga Benoit bargeton on Vimeo.

Nëse ju pëlqeu kjo video, merrni parasysh ta ndani me ata që janë afër jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.[shpërndarje mash]

Dr. Paul Hewitt, një studiues i cili ka kaluar më shumë se 20 vjet duke hulumtuar përsosmërinë në Universitetin e York-ut, pajtohet me këtë ka një ndryshim midis "Dëshira për të shkëlqyer dhe dëshira për të qenë perfekt".

E para mund të jetë e shëndetshme ndërsa e dyta është një "Faktori i cenueshmërisë për depresionin".

Përsosmëria do të thotë që ju do të bëni vetëm 10% të gjërave që dëshironi të bëni. Kur përqendroheni në përfundimin e një gjëje para se të filloni një tjetër, ju po kufizoni krijimtarinë dhe produktivitetin tuaj. Nëse kaloni shumë kohë duke “përsosur” diçka, ka shumë të ngjarë ta bëni këtë në kurriz të kalimit tek gjëja tjetër. [Mashshare]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.