Karizma e Obamës

Barack Obama qartë ka pasur një avantazh kur bëhet fjalë ajo cilësi magjike e njohur si karizëm. Presidenti Obama mbush stadiumet e futbollit ashtu si një yll roku. Pas takimit me të, edhe reporterët politikë më të stinuar kanë raportuar se ai është i veçantë, trashëgimtar i paraardhësve karizmatikë si John F. Kennedy.

Karizma e Obamës

Kohë pas kohe shfaqet një figurë publike e pajisur me një magnetizëm personal gjë që e bën atë të famshëm në botë. Kjo është karizma, ajo dhuratë e rrallë e rezervuar pothuajse ekskluzivisht për aktorë, këngëtarë ose atletë të mëdhenj.

Megjithatë, është mjaft e rrallë të gjesh karizëm tek një politikan. Kur një person karizmatik si Obama flet, ai është në gjendje të kthejë një dhomë plot me të huaj në një komunitet të pasur me përvoja dhe mendime të përbashkëta.

Liderët karizmatikë dhe pasuesit e tyre janë të ndërvarur, duke ushqyer dhe energjizuar të tjerët. Udhëheqësi transformues i jep shpresë audiencës së tij dhe i bën ata të besojnë se, së bashku, ata mund të krijojnë një të ardhme më të mirë. Winston Churchill ishte një udhëheqës karizmatik, në këtë kuptim, ashtu si Mahatma Gandhi dhe Martin Luther King. Ashtu si Obama, retorika e tij ishte e mbushur me optimizëm.

Në Obama, ne e shohim një karakter jashtëzakonisht i fortë dhe temperament i mirë. Por kjo nuk mjafton që të jesh një president i mirë i Shteteve të Bashkuara. Aftësia për të marrë rezultate është thelbësore në një president, veçanërisht në këto kohë sfiduese. Aftësia e tij e jashtëzakonshme për të frymëzuar do ta fuqizonte Obamën për të ofruar zgjidhje për larminë e madhe të problemeve që ekzistojnë si brenda ashtu edhe jashtë vendit.

Në këtë kuptim, do të ishte një president me karizëm, karakter të mirë dhe, natyrisht, ide të forta politike një burim i paçmuar kombëtar.

Një president frymëzues mund të rivendosë ndjenjën e unitetit në një vend. Një udhëheqës karizmatik mund të thyejnë ortodoksinë mbizotëruese se kombi është i ndarë përgjithmonë në 2 kampe (konservatore dhe progresive) dhe të ndërtojnë një ndjenjë më të gjerë të komunitetit, me një vizion të ri bindës.

Ai ose ajo mund të bindte të huajt që të linin mënjanë cinizmin e tyre, të merrnin pjesë në jetën publike dhe të sakrifikonin për vendin e tyre.

Karizma sigurisht nuk është gjithçka. Një udhëheqës i shkëlqyeshëm ka shumë cilësi, karakter, gjykim, përvojë… Karizma është më shumë se të folurit e mirë në publik dhe një fytyrë tërheqëse. Megjithatë, është një mjet i fuqishëm që udhëheqësi të përdorë për të riparuar dhe frymëzuar një vend.

Shaka Obama


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)